عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۶۶۶
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۵
فیلم|
حجت‌الاسلام پناهیان گفت: در ماه مبارک رمضان در کنار اذکار و دعاهای دیگر، خیلی بر ما لازم هست که یاد حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه کنیم. به ویژه شرمنده او هستیم، به ویژه شاکر محبت او باشیم که برای ما دعا می‌کند.

عقیق: حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان سخنران مذهبی و استاد حوزه و دانشگاه در پیامی تصویری به مناسبت آغاز ماه رمضان، توصیه‌های برای هرچه بهتر بهره‌برداری کردن از این ماه ارائه کرد. او در این پیام آورده است:

ماه مبارک رمضان، عید معنویت ماست. جشنی به‌پاست در دل‌های مؤمنان که مهمان خاصّ خداوند متعال می‌شوند. ما در این رمضان عزیز، اوج محبت خدا را به خودمان می‌بینیم و باید بیشتر از اینکه در اندیشه محبت به خدا باشیم، غرق محبت خدا به خودمان باید باشیم، غرق لطفی که خدا به ما دارد و این‌قدر شرمنده و شاکر باشیم که عبادات‌مان در ماه مبارک رمضان سرشار از احساسات و عواطف در اثر این دو ویژگی باشد. شاکر باشیم از این همه لطف خدا، و شرمنده اینکه نمی‌توانیم پاسخ پروردگار عالم را بدهیم.

برای گرفتن درِ خانه خدا نرویم

شاید خوب باشد که ما در این ماه مبارک رمضان برای گرفتن درِ خانه خدا نرویم، برای پاسخ دادن، برای ابراز شکر درباره آنچه که خدا به ما تاکنون داده است درِ خانه خدا برویم. خیلی‌ها طلب مغفرت می‌کنند خوب است، حاجات‌شان را می‌خواهند خوب است، آینده و عاقبت به‌خیری می‌خواهند خوب است. ولی یادمان باشد مثل دعای عرفه آنچه بر ما واجب‌تر است شکر آن چیزی است که خدا به ما داده است. «لَئِن شَکَـرتُم لَاَزیدَنَّکُم». طبیعتاً اگر این شکر در ما جاری بشود، همه آنچه می‌خواهیم هم فراوان‌تر به ما داده خواهد شد. در ماه مبارک رمضان اگر شاکرانه عبادت شود، آن‌وقت همه دنیا خواهند دید مسلمانان و مؤمنان بانشاط‌ترین مردم روزگار هستند. ما در اعیاد هم روزه می‌گیریم. این روزه چگونه نشاط‌آور است؟ این را باید به مردم جهان نشان داد، تا آنهایی که اندازه‌گیری می‌کنند میزان نشاط جوامع را، بیایند نشاط جامعه اسلامی و جامعه ایمانی را اندازه‌گیری بکنند و ببینند هیچ جامعه‌ای نشاطش به مؤمنان به ویژه در رمضان نمی‌رسد و بعد مؤمنان در این ماه مبارک رمضان در هر ماه به اندازه یک‌سال از شکر و شادی، از نشاط و حیات توشه برمی‌دارند.

در ماه رمضان زیاد یاد حضرت ولی‌عصر کنید

در ماه مبارک رمضان در کنار اذکار دیگر، دعاهای دیگر، خیلی بر ما لازم هست که یاد حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه کنیم. به ویژه شرمنده او هستیم، به ویژه شاکر نسبت به محبت او هستیم که برای ما دعا می‌کند. شرمنده او هستیم که با این همه ادّعا و دعوت هنوز نتوانستیم غربت حضرت را برطرف کنیم. شرمنده او هستیم که نتوانستیم ادّعای خودمان را به مردم جهان ثابت کنیم. به فرزندان‌مان ثابت کنیم که ما حاضر به یاری حضرت هستیم. هستند کسانی که لیاقت یاوری حضرت را دارند؛ ولی ظاهراً از همه ما نپذیرفتند که حضرت هنوز پشت پرده غیبت هستند.

ای کاش هر شب بتوانیم در رمضان دعای افتتاح بخوانیم

ماه رمضان یک ماه امام زمانی است. ماه رمضان ماه عبادت هست اما در رأس این ادعیه ماه مبارک رمضان شاید بشود دعای افتتاح را ذکر کرد که دعای افتتاح تقریباً یک‌چهارمش اختصاص دارد به یاد حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه و نکاتی در این زمینه که بسیار نکات بلندی هم هست. ای کاش هر شب بتوانیم در این ماه مبارک رمضان دعای افتتاح بخوانیم و یاد حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه را زنده کنیم.

دهه آخر رمضان، دهه «اللهم کن لولیک الحجّه» است

اگر ما نیمه شعبان را شب مناسب حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه می‌دانیم به دلیل میلاد شریف ایشان، به همان میزان از یک جهات دیگری ماه مبارک رمضان را به ویژه دهه آخر را باید ماهی متناسب با نام و یاد حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه بدانیم. شب‌های قدر نامه اعمال ما به دست ایشان می‌رسد و امضاء می‌شود. دهه آخر دهه «اللهم کن لولیک الحجّه»، این دعای باعظمت هست؛ و ما هر چه می‌خواهیم از خدا خداوند متعال به قلم امام زمان‌مان ارواحناله‌الفداه، به مدیریت ایشان، به ولایت و سرپرستی ایشان به ما عطا خواهد کرد. ان‌شاءالله خودِ حضرت ولی‌عصر ارواحناله‌الفداه از ما شفاعت کنند تا ماه پرنشاط و مهدوی پیش‌رو داشته باشیم. از همه مؤمنان التماس دعا دارم.

فیلم این سخنان را اینجا مشاهده کنید

تعداد بازدید : 8

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین