عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۵۹۷
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان؛
نرم‌افزار "نورالجنان" نسخه همراه، از جدیدترین محصولات مرکز نور با موضوع دعا و زیارت است که در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان در مرکز نور رونمایی شد.

عقیق: حجت‌الاسلام والمسلمین تقی آسمانی، مدیر گروه علمی قرآن، اخلاق و لغت امروز در نشست خبری و رونمایی از نرم‌افزار همراه "نورالجنان" که در سالن جلسات مرکز کامپیوتری نور برگزار شد در سخنانی با اشاره به رویکرد مرکز نور به تولید و ارائه نرم‌افزارهای همراه، گفت: تلاش کرده‌ایم که با رصد برنامه‌های همراه تولید شده توسط دیگر شرکت‌ها، در عین پرهیز از دوباره‌کاری و تکرار، اقدام به ارائه محصولات فاخر با امکانات پیشرفته داشته باشیم و در این محصولات هم کاربران عمومی و هم پژوهشگران و کاربران تخصصی را مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: هنگامی که نرم‌افزار همراه «قرآن نور» ارائه شد، بسیاری از کاربران در نظراتشان از مرکز نور، نرم‌افزاری جامع در ادعیه و اعمال و زیارات را مطالبه نمودند و انگیزه‌ای برای ما بوجود آمد که تولید نرم‌افزار همراه «نورالجنان» را با سرعت بیشتری ادامه دهیم.

مدیر گروه اخلاق و دعا با اشاره به کارهای علمی انجام شده از سالیان قبل در مرکز افزود: در گام اول برای تولید نسخه همراه نورالجنان، کتاب مفاتیح‌الجنان انتخاب شد این کتاب علاوه بر دسته‌بندی بدیعی که ارائه نموده، از محبوبیت و اقبال عموم کاربران برخوردار بود، خوشبختانه کار علمی و پژوهشی بسیار وسیعی در مرکز از سال ۱۳۷۸ بر روی این کتاب شریف انجام گرفته بود که سفره‌ای آماده برای تولید نسخه همراه به حساب می‌آمد و کار را چند سال جلو انداخت، تقطیع فرازهای ادعیه، تمامی دسته‌بندی‌ها، ترجمه‌ها و اتصال آنها به فرازهای دعا،صوت ادعیه و ... همه انجام شده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقی آسمانی خاطرنشان ساخت: با این گنجینه‌ای که در اختیار داشتیم علاوه بر نسخه همراه نورالجنان، امیدواریم با مدد الهی نسخه ویندوزی نرم‌افزار نورالجنان را نیز به زودی ارائه کنیم در موارد کمی نیاز بود ویرایش انجام گیرد و اطلاعات برای عرضه در بستر همراه، سازگار شود، و همچنین صوت ادعیه هم بروزرسانی شد.

وی در ادامه به ویژگی‌های نرم‌افزار همراه «نورالجنان» نسبت به نرم‌افزارهای مشابه اشاره کرد و گفت: ارائه فهرست کامل ادعیه و اعمال مندرج در کتاب مفاتیح‌الجنان، ارائه متن دعاها و زیارت‌ها بصورت فرازبندی شده با ترجمه مرحوم الهی قمشه‌ای و قرائت فرازها، ارائه چهار دسته‌بندی شامل (دعا، زیارت، اعمال، نماز) برای کلیه محتواهای مفاتیح‌الجنان، دسته‌بندی زیارت‌ها (مقدمات زیارت، زیارت هر معصوم، زیارت‌های مشترک و جامعه، زیارت اولیاء الهی و امازادگان و ....)، از ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

مدیر گروه قرآن و اخلاق در ادامه به ویژگی خاص و منحصر به فرد برنامه اشاره کرد و گفت: متن کتاب مفاتیح‌الجنان هم به سه زبان ارائه شده است؛ یعنی هم محیط برنامه و هم کلیه اعمال و توضیحات مرحوم شیخ‌عباس قمی، به سه زبان فارسی و عربی و انگلیسی ارائه شده از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار امکان جستجو در فهرست و تمامی متن کتاب مفاتیح‌الجنان است که برای یافتن دعا یا زیارت مورد نظر، بسیار کارگشا خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین آسمانی به ویژگی کتاب مفاتیح اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: نویسنده، دعاها و سوره‌های قرآن‌کریم را در ضمن اعمال و مناسبت‌های خاصی ذکر می‌کنند کار بزرگ دیگری که در این برنامه انجام گرفته، اتصال اسم دعاها و سوره‌ها به متن آنها است تا کاربر علاوه بر مطالعه اعمال یک مناسبت، بتواند به دعا یا سوره مراجعه کرده و متن آنها را نیز بخواند و مجددا به اعمال بازگردد.

وی در پایان سخنان خود، به ارائه اعمال روز در صفحه اول برنامه علاوه وجود آن در فهرست کتاب مفاتیح اشاره کرد و گفت: در صورت تمایل کاربر، نرم‌افزار می‌تواند اعمال روز را به صورت یادآور در تلفن همراه، یادآوری کند یا در اعلان‌های صفحه تلفن همراه بیاورد؛ عرضه تقویم، مناسبت‌ها، دسترسی به اوقات شرعی شهرها (امکان جستجو در نام ۳ میلیون شهر یا تشخیص خودکار برنامه بوسیله مکان‌یاب)، ابزار رکعت‌شمار، ابزار ذکرشمار، تغییر اندازه و رنگ قلم و ... از دیگر امکانات این برنامه است.

لازم به ذکر است: تمامی محتوای نرم‌افزار همراه «نورالجنان» در این نسخه رایگان ارائه شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین