عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۹۷۷
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
با نوسان نرخ ارز متشکل در ماه‌های اخیر، هزینه سفر عتبات نیز هر ماه افزایش می‌یابد و همین امر موجب کاهش تعداد زائران، خالی بودن پروازها و هتل‌های پیش‌بینی شده برای زائران عتبات شده است.

عقیق: نوسان در هزینه سفر عتبات و بالا بودن قیمت این سفرها در نیمه دوم سال جاری تعداد زائران را نیز کاهش داده است؛ تا جایی که در روزهای اخیر این کاهش تعداد زائران در قالب کاروان‌های زیارتی، به حدی رسیده که بیش از ۸۰ درصد هتل‌هایی که در عراق برای ایرانیان گارانتی شده، خالی از زائر است.

پرواز و هتل‌های خالی از زائران عتبات

همچنین با توجه به چارتر کردن برخی از پروازهای عراق توسط شرکت‌های زیارتی فعال، همچنان بسیاری از پروازهای نجف خالی از زائر می‌پرند و دفاتر زیارتی هم که اقدام به چارتر این پروازها کرده‌اند، ضرر سنگینی را متحمل می‌شوند. صبح امروز پرواز تهران ـ نجف با ظرفیت بیش از ۱۸۰ نفر در حالی به مقصد رسید که حدود ۳۰ صندلی این پرواز خالی بود. 

هزینه سفر هوایی عتبات برای خانواده ۴ نفری در دی و بهمن ۱۴۰۱ چقدر می‌شود؟

بالا رفتن لحظه‌ای نرخ دلار متشکل و افزایش حدود ۱۰ هزار تومانی آن در ۲ ماه اخیر موجب شده تا هزینه سفر عتبات نیز بالا رفته و عاشقان حسینی هم که مشتاق زیارت عتبات هستند، امکان تأمین هزینه این سفر معنوی را نداشته باشند. چرا که اکنون سفر هوایی عتبات برای خانواده چهار نفره حدود ۴۵ میلیون تومان تمام می‌شود که البته این مبلغ برای بهمن‌ماه که هم‌زمان با ماه رجب است، به بیش از ۵۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

لزوم ثبات ارز برای سفرهای زیارتی

نبود نظارت مناسب و همکاری نکردن بانک مرکزی در زمینه ثبات نرخ ارز سفرهای زیارتی حداقل در یک برهه زمانی، یکی از مهم‌ترین دلایل در زمینه افزایش هزینه سفر و کاهش تعداد زائران است که برای رفع این مشکل باید مسؤولان نسبت به تأمین ارز ثابت برای سفرهای زیارتی اهتمام بیشتری داشته باشند.

از ابتدای سال جاری تا کنون یعنی ۱۰ ماه اخیر حدود ۳۰۰ هزار نفر به زیارت عتبات مشرف شده‌اند که این رقم در مدت مشابه سال‌های قبل از کرونا و عادی بود شرایط اعزام‌ها بیش از ۴۸۰ هزار نفر بوده است. (تعداد زائران عتبات در پنج سال اخیر را اینجا ببینید)

به گزارش فارس، سفر عتبات در دهه ۹۰ رشد قابل توجهی داشت و بسیاری از زائران به صورت زمینی و هوایی عازم این سفر زیارتی شدند. اما ناآرامی در عراق در سال ۹۸ و پس از آن شیوع کرونا به یکباره سفر عتبات را نیز تحت الشعاع قرار داد و موجب کاهش این سفرها شد. البته اکنون هم با وجود بالا بودن هزینه سفر، زیارت عتبات مورد توجه قرار دارد که برخی به دلیل نداشتن زمان کافی، زیارت کوتاه مدت و انفرادی را انتخاب می‌کنند. برای مشاهده هزینه سفر انفرادی عتبات به اینجا مراجعه کنید.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین