عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۸۵۲
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
نوبت دیدار؛ حاج محمد بازوبند درباره دیدار مداحان با مقام معظم رهبری می‌گوید:
ایشان در یکی از فرمایشات‌شان فرمودند من بیشترین وقت را برای دو جلسه می‌گذارم که یکی برای عزیزان قاری که به خدمت ایشان می‌رسند و دیگری آقایان مداح؛ چون جامعه مداح در متن زندگی مردم‌اند. وقتی بنده بعدازظهر چند روضه خانگی می‌روم و حدیث یا مسئله‌ای بیان می‌کنم و فرمایشات ایشان را برای مردم بازگو می‌کنم.

عقیق: علی جواهری: حاج محمد بازوبند مداح و پیرغلام اهل بیت (ع) یکی از افرادی است که هرساله در دیدار مداحان با مقام معظم رهبری حضور دارد. او درباره آنچه دلیل این دیدار رهبر انقلاب با مداحان است اینطور می‌گوید: «زمانی که مقام معظم رهبری در مسئولیت ریاست‌جمهوری بودند و اولین سال دیدار با ایشان بود، من توفیق حضور در آن جلسات را داشتم و در طول سال‌های گذشته (غیر از سال‌هایی که در مکه و کربلا بودم) توفیق حضور در این جلسه را پیدا کردم، ولی همیشه در روز ولادت حضرت زهرا (س) از زمان ریاست‌جمهوری ایشان که در مقر ریاست‌جمهوری در زیرزمینی که جلسات عمومی ایشان برگزار می‌شد، خدمت آقا رفته‌ام. در آن زمان، این‌قدر حلقه‌های امنیتی و چینشی نبود و هرکس زودتر می‌رفت نزدیک‌ترین فرد بود. در عکسی که به من دادند، من نفر اولی هستم که خدمت مقام معظم رهبری زمانی که رئیس‌جمهور بودند، رسیدم و این سابقه دیدار بنده با این عالم بزرگوار است که امروز مرجعیتش در کشور‌های منطقه و ممالک اسلامی بسیار تأثیرگذار است و فرمایشات‌شان در این زمان در معرفی دشمنان اسلام راهگشاست.


غزل بخوانید و در غزلیات‌تان مردم را به دین نزدیک کنید


این مداح اهل بیت (ع) درباره مهمترین نکاتی که رهبر انقلاب اسلامی در این جلسات تاکید دارند می‌افزاید: «ایشان در یکی از فرمایشات‌شان فرمودند من بیشترین وقت را برای دو جلسه می‌گذارم که یکی برای عزیزان قاری و دیگری آقایان مداح؛ چون جامعه مداح در متن زندگی مردم‌اند. وقتی بنده بعدازظهر چند روضه خانگی می‌روم و حدیث یا مسئله‌ای بیان می‌کنم و فرمایشات ایشان را برای مردم بازگو می‌کنم، آن بیانات تداوم خواهد داشت، اما اخبار بیشتر از ۲۴ ساعت صحبت‌های ایشان را پخش نمی‌کند، مگر در مناسبت‌هایی که قطعه‌هایی از فرمایشات ایشان پخش می‌شود.
دو فرمایش آقا درباره جامعه مداح را بیان می‌کنم؛ زمانی که ایشان در مقام ریاست‌جمهوری بودند، یک روز به ما گفتند: من منبری بودم و در مشهد و دیگر جا‌ها روی منبر می‌رفتم و به دوستان مداح و روحانی می‌گفتم چند دقیقه منبرتان را به مسائل روز اختصاص دهید؛ ولی الان چندان پایبند به صحبت گذشته‌ام نیستم. وقتی رادیو را باز می‌کنیم سیاسی است، خطبه‌های نماز جمعه سیاسی است، بسیاری از روحانیون سیاسی هستند و تلویزیون سیاسی است. آقایان مداح! مردم دارد اخلاقیات فراموش‌شان می‌شود و لذا غزل بخوانید و در غزلیات‌تان مردم را به دین نزدیک کنید.
دوم اینکه قبل از مشکلات کرونا چیزی را بسیار با درد و سختی عنوان کردند که دشمنان اسلام از بیرون برای ازدواج سفید برنامه‌ریزی می‌کنند و فرمودند شما می‌توانید اثر زیادی بگذارید، چون در خانه‌ها هستید و می‌توانید مردم را با حقایق دین آشنا کنید. ایشان به اقتضای زمان نصیحت می‌کنند و اوامری را می‌فرمایند. این دو جمله را بیشتر به خاطر می‌آورم و مخصوصاً جمله اول حضرت‌آقا درباره اخلاقیات را در بسیاری از اوقات در جوامع مداح به مردم گفتم.»

جامعه مداحان به ۵ درصد از این نکات عمل می‌کند


بازوبند درباره عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری می‌گوید: «جامعه مداحان به ۵ درصد از این نکات عمل می‌کند؛ چون متولی واحد ندارد و هر کسی کار خود را می‌کند. باید پیشکسوتان جامعه را دعوت کنند و خط سیاسی، فکری و عملی رهبری را طبق برنامه‌ریزی‌ها و حضور بزرگان به جامعه ابلاغ و الزام عملی کنند از طرفی چون مدیریت واحد در جامعه نیست، فرمایشات ایشان به کتاب‌ها منحصر شده. اگر به توصیه‌های ایشان عمل می شد در این ۳۵ سال کار مداحی از امروز بسیار موفق‌تر بود.»


ضرورت  مراکز آموزش‌وپرورش مداح


او تصریح می‌کند: «مسئول این برنامه سازمان تبلیغات است، ولی این‌قدر حوزه کار این سازمان گسترده است که آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کردند تا این بخش‌ها ضوابط سازمان تبلیغات را اجرا کنند. بسیاری از بزرگان بزرگ و عزیز هستند، ولی به فرمایش امیرالمؤمنین، مرد زمان باشید؛ یعنی روز را ببینید و برنامه‌ریزی کنید. این حرفم بی‌حرمتی به بزرگان نیست، اما کسانی که دست‌اندرکارند به نام اینکه از بزرگ‌تر‌ها استفاده کنند، گاهی از بزرگانی استفاده می‌کنند که در این راستا، حرف برای زدن ندارند. اکنون افرادی را در جامعه مداح داریم که جوان‌اند، ولی حرف برای زدن دارند. برای دلگرمی جوانان و حرمت بزرگ‌تر‌ها برنامه‌ریزی کنید و این دو دسته را در کنار هم و مکمل هم قرار دهید، نتیجه را اجرایی کنید. سازمان تبلیغات در استان‌ها بسیار فعال‌تر است، اما در تهران به‌خاطر گستردگی، کارش سنگین‌تر است، باید مراکزی به‌منظور آموزش‌وپرورش مداح برای جامعه وجود داشته باشد. ممکن است بگویید پرورش چرا؟ چون آموزش بدون پرورش نتیجه نمی‌دهد و بی‌خود نیست که چنین اسمی روی وزارتخانه‌ای گذاشتند. باید در جامعه مداح پرورش هم باشد. فرمایشات رهبری از سال اول تا سال گذشته را اهم‌ فی الاهم کنید؛ یعنی اگر یک رساله را باز کنید، دوهزار مسئله شرعی در آن است. باید ببینید الان کدام مسئله به دردتان می‌خورد. فرمایشات رهبری را به یک هیئت قوی بدهید تا بررسی کنند. تمام اوامر در زمان خود اهمیت داشتند، ولی ممکن است بعضی از اوامر اهمیت‌شان استمرار داشته باشد، فعلاً روی آن‌ها کار کنید و از آن‌ها مواد درسی و کتاب درسی درست کنید. یک سیاستمدار باید درس سیاسی خوانده باشد و منطقه و سیاستمداران را بشناسد و برای آینده یک کشور برنامه‌ریزی سیاسی کند؛ اما برخی‌ها پز سیاسی می‌دهند، نه سیاستمدارند و نه الفبای سیاست را می‌دانند، فقط می‌خواهند خودشان را به‌عنوان کسی که از امور سیاسی مطلع است، معرفی کنند بنابراین کار خراب می‌شود.»


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین