عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۱۳۹
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
پس از ایام حج تمتع، وضعیت مسجدالحرام به حالت عادی بازگشت و از ابتدای محرم سال جاری تاکنون بیش از ۲ میلیون زائر از ۱۷۶ کشور به خانه خدا مشرف شدند.

عقیق:در هفته‌های اخیر با موافقت مسئولان مسجدالحرام برای پذیرش زائران از کشورهای مختلف، بار دیگر خانه خدا مملو از جمعیت شده است.

تعداد بازدید : 21

اقامه نماز جماعت در مسجدالحرام

این امر در حالی است که سال گذشته متولیان مسجدالحرام به بهانه کرونا مانع تشرف عمره‌گزاران خارجی شده بودند و حتی تزریق واکسن‌های خاص را شرط ورود به عربستان اعلام کردند.

با این وجود، پس از پایان مناسک حج تمتع که به نوعی تمرین از سرگیری سفرهای زیارتی به عربستان و تشرف زائران کشورهای مختلف به سرزمین وحی بود، متولیان خانه خدا تصمیم بر برداشتن محدودیت‌های کرونایی گرفتند و مدت کوتاهی پس از آن مسجدالحرام همچون ایام قبل از کرونا مملو از جمعیت و حصارهایی محدودکننده در اطراف کعبه برداشته شد.


نماز جمعه در مسجدالحرام؛ روز گذشته

اکنون با افزایش تعداد عمره‌گزاران و تلاش سعودی‌ها برای ایجاد فضای گردشگری در این کشور، متولیان خانه خدا از تشرف بیش از ۲ میلیون زائر از ۱۷۶ کشور جهان از ابتدای محرم سال ۱۴۴۴ قمری خبر داده‌اند. یعنی کمتر از سه ماه این تعداد زائر به خانه خدا مشرف شده‌اند.

با این اقدام سعودی‌ها علاوه بر اینکه محدودیتی در پذیرش زوار خارجی ندارند، بلکه برای تشویق مسلمانان و حتی غیرمسلمانان برای حضور در این کشور تبلیغات گسترده می‌کنند. همچنین با توجه به اینکه بیش از هفت سال از برگزار نشدن عمره مفرده برای ایرانیان می‌گذرد، از پذیرش زائران ایرانی استقبال می‌کنند و سامانه ثبت‌نام عمره را برای زوار ایرانی باز کرده‌اند.

با این وجود، با توجه به اهمیت حفظ سلامت و امنیت زوار ایرانی، مسئولان تا برقرار نشدن روابط سیاسی بین ایران و عربستان و پذیرش شروط ایران توسط سعودی‌ها اقدام به اعزام زوار ایرانی به عمره‌مفرده نخواهند کرد.

به گزارش فارس، حدود ۶ میلیون ایرانی از سال ۹۴ که عمره مفرده متوقف شد، در نوبت تشرف به خانه خدا و‌ انجام اعمال عمره مفرده هستند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین