عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۰۱۵
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:
نشست خبری سی و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی صبح امروز یکشنبه ۱۷ مهرماه با حضور حجت الاسلام شهریاری دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

عقیق: حجت‌الاسلام حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری سی‌وششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با تبریک هفته وحدت، اظهار داشت: ولادت حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله بهترین خبری است که از ابتدای خلقت ارسال شده است. این خبر وجود مقدسی را نوید می‌دهد که بهترین راه برای سعادت را به ما نشان داده است.

وی با بیان اینکه امروز سی‌وششمین‌دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت فعالیت خود را آغاز می‌کند، افزود: این کنفرانس با موضوع اتحاد اسلامی ‌و صلح، پرهیز از تفرقه و‌تنازع در جهان اسلام کار خود را آغاز کرده و در این دوره تأکید بر راهکارهای عملیاتی است.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه در سی‌ششمین‌ دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در کنار صلح عادلانه، به وحدت اسلامی ‌‌و مقابله با تروریسم پرداخته می‌شود، تصریح کرد: محورهای این دوره از کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بر پایه آزاداندیشی دینی، مقابله با افراط‌گری، ‌همدلی اسلامی و پرهیز از منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی و رعایت ادب و پرهیز از منازعه و‌ توهین ‌‌همچنین تقبیح عادی سازی روابط با رژیم غاصب اسرائیل است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه بی‌تردید وحدت و اتحاد مسلمانان پیام اصلی انقلاب اسلامی طی چهل سال اول انقلاب بوده است، گفت: اتحادیه مسلمانان فکر ابداعی حضرت امام خمینی (ره) بوده است. ‌پس از آن هم‌مقام معظم رهبری بحث وحدت را به عنوان محورهای موضوعی در جهان دنبال و برای این هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تأسیس کردند تا این مجمع پروژه وحدت جهان اسلام را دنبال کند.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه پیام پیشروی انقلاب اسلامی موجب نگرانی، خشم و فتنه‌گری استکبار جهانی طی چهل و اندی سال شده است، خاطر نشان کرد: پیشرفت ایران اسلامی، منافع استکبار جهانی را به خطر می‌اندازد. نقشه اصلی دشمن درباره مبارزه با اتحاد کشورهای اسلامی از مدت‌ها قبل دنبال می‌شد و تاریخ نشان می‌دهد که هند را به چند کشور هندوستان، بنگلادش و پاکستان تبدیل کردند. دولت عثمانی را تکه تکه و به چندین کشور تقسیم‌بندی کردند و این نقشه دشمنان است. 

وی‌ ادامه داد: تاریخ کشور ما نشان می‌دهد استعمار جهانی بخش‌های مهمی از ایران را تجزیه کردند. هم در جنگ جهانی دوم و هم قبل از آن بخش‌های قابل توجهی از ماوراالنهر را از شمال شرقی، افغانستان و پاکستان و جنوب کشور را از ما جدا ‌‌و کشوری دیگر تأسیس کردند. تجزیه کشورهای اسلامی از اقدامات و اهداف دشمن است. آنها می‌گویند یا غرب باید اسلامی شود و یا اسلام غربی شود. دشمن راه حل مقابله با اسلام را به هیچ‌وجه‌ صلح ندانسته ‌و به دنبال غربی کردن اسلام هستند تا از این طریق به منافع خود دست یابد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه دشمن به دنبال پاره پاره کردن جهان اسلام است، افزود: در سوریه بخش‌هایی از این کشور تجزیه شده و‌ آمریکا نفت آن‌ها را غارت کرد. در عراق هم این موضوع در حال پیگیری است و قصد دارند این کشور را به سه قسمت شیعه، سنی و کُرد تقسیم کنند. بر همین اساس، ما از همه جوانان که دلداده وحدت هستند و امنیت را بزرگ‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی می‌دانند، می‌خواهیم‌ که تاریخ ۱۰ سال گذشته سوریه را مطالعه کنند. 

وی با بیان اینکه دشمن تصمیم می‌گیرد سوریه را تخریب یا از آنِ خود کند، تصریح کرد: آن‌ها می‌خواستند راه اتصال جهان اسلام را به جنوب لبنان که در اشغال رژیم صهیونیستی بود، قطع کنند. ورود ارتش ‌و کشتار شهروندان موجب شد تا بخشی از ارتش سوریه در مقابل بخش دیگری از ارتش قرار گیرد و به کمک کشورهای سرسپرده منطقه و گروه‌های تکفیری، جنگ داخلی در این کشور را پدید آوردند. در سال ۲۰۱۵ با ۵۱۱ هزار کشته و ‌۱۲ میلیون آواره از جمعیت ۱۸ میلیونی این کشور مواجه شدیم ‌و به این ترتیب دو سوم‌ مردم‌ سوریه را آواره کردند.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه چند شعار خیابانی موجب تخریب منازل مردم سوریه شد، گفت: این اتفاقی است که پیش روی چشم ماست و حتی جوانان می‌توانند به یاد آورند این امر چگونه محقق شد. آنها ‌طرح‌‌های متعددی برای تجزیه ایران دنبال می‌کنند و در پی این هستند ایران را مانند جنگ جهانی دوم به قسمت‌های مختلف تقسیم کنند. باید مطالعه کنیم دنیای استکبار، آن زمان کشورمان را سه پاره کردند تا راه مواصلاتی ‌‌نفت را تصاحب‌ کنند و به منافع خود دست یابد. این درس بزرگی است برای ملت ایران تا قدر آرامش و شهرهای آباد با وجود جنگ تحمیلی را بدانند.

وی با بیان اینکه ما در منطقه و‌ جهان به عنوان کشوری پیشرو هستیم، خاطر نشان کرد: ایران می‌تواند در برابر زیاده‌خواهی دشمن بایستد. وحدت اهمیت دارد و جلوگیری از تفرقه ‌و تنازع‌ مهم‌ترین رویکرد ماست. اسلام ما را از تفرقه نهی کرده و ‌‌تفرقه حرام شرعی است. نزاع اگر در کشوری اتفاق بیفتد موجب سستی در سیاست، فرهنگ و اقتصاد می‌شود و این اتفاقات اخیر ما را در دام سوری‌سازی ایران اسلامی می‌اندازند. دشمن اگر نتوانند کشور را تجزیه کنند، مردم را آواره و خانه‌ها را خراب می‌کنند. بنابراین باید به وحدت توجه داشته باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه به برنامه‌های سی‌وششمین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: ما در این دوره از ۱۰۰ شخصیت برجسته دعوت کردیم و این دوره نسبت به گذشته تحولاتی دارد. اول اینکه ما مدعوین را از افراد محوری انتخاب کردیم؛ به طوری که این افراد در سطح رؤسای برتر کشورهای اسلامی هستند.

وی افزود: همچنین کنفرانس منطقه‌ای را در کشورهای اسلامی کلید زدیم که نخستین کنفرانس منطقه‌ای در لبنان با حضور ۲۰۰ میهمان اجرا می‌شود و این کنفرانس‌ها در سایر کشورها هم دنبال خواهد شد‌. البته کنفرانس اصلی در تهران برگزار می‌شود ‌و ۲۰۰ سخنران خارجی و ۱۰۰ سخنران داخلی از ۶۰ کشور جهان امسال در این دوره به بیان نظرات خود خواهند پرداخت.

حجت‌الاسلام شهریاری با بیان اینکه در روزهای چهارشنبه تا جمعه کنفرانس بین‌المللی وحدت به صورت حضوری پیش‌بینی شده است، گفت: بخش حضوری این کنفرانس چهارشنبه با حضور رئیس جمهور فعالیت خود را آغاز می‌کند. پنج‌شنبه افراد برجسته دنیا سخنرانی خواهند کرد و با آرمان‌های امام تجدید بیعت می‌کنیم.

وی با اشاره به پخش کنفرانس بین‌المللی وحدت به پنج زبان دنیا، تصریح کرد: تاکنون ۴۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس رسیده است و در آخرین روز این کنفرانس یعنی جمعه به دیدار مقام معظم رهبری خواهیم‌ رفت ‌و از بیانات ایشان استفاده می‌کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره موضوع افغانستان نیز تصریح کرد: منافع افغانستان برای ما مهم است و خوشحالیم میزبان آن‌ها باشیم. در این‌دوره از کنفرانس وحدت سعی کردیم‌ که شخصیت‌های برجسته کشورهای اسلامی را داشته باشیم‌که به دلیل شرایط غیرعادی افغانستان، نتوانستیم پیام‌ مستقیمی با افغانستانی‌ها داشته باشیم. آنچه در این‌کشور رخ می‌دهد باید توسط مردم افغانستان رقم بخورد. رعایت حقوق شهروندان و اجازه ندادن به اینکه این کشور پایگاه استعمار شود، خواسته ما از دولت این افغانستان است و‌ چارچوب ما نیز مبتنی بر همین است. امیدواریم‌ ارتباط ما با افغانستان بیشتر شود.

حجت‌الاسلام شهریاری به ترور دانشمندان و شخصیت‌های وحدت‌گرا اشاره کرد و ادامه داد: هر دانشمندی که حامی وحدت باشد، مورد حمله تروریست‌ها قرار می‌گیرد. ترور دانشمندان با اندیشه تقریب و‌ وحدت در حوزه هزاره‌ها و شیعیان، اهل سنت ‌و سایر اقوام داریم. باید توجه کنیم که نقشه دشمن در افغانستان چیست که در این زمینه طالبان مسئولیت سنگینی دارد.

وی همچنین از پیشنهاد تولید فیلم با گرایش وحدت در سطح جهانی خبر داد و گفت: رویکرد ما رویکرد هنری و رسانه‌ای است و در این رابطه برای ایجاد وحدت پیشنهاد تولید فیلم با محتوای وحدت در جوامع اسلامی را داده‌ایم و با چند نفر از هنرمندان مطرح نیز این موضوع را مطرح کرده‌ایم که امیدواریم بزودی این طرح اجرایی شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین