عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۵۲۵
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
اپلیکیشن کاربردی برای مسافران کربلا:
اپلیکیشن دستیار هوشمند پیاده‌روی اربعین حسینی با عنوان «فانوس» با هدف ایجاد ظرفیت برای تبدیل شدن هر زائر به یک خادم روز گذشته رونمایی شد. گزارش زیر به چگونگی کارکرد این برنامه پرداخته است.

عقیق: سفر اربعین و حضور در جمع میلیونی زائران حسینی تجربه‌ای گرانبها و عظیم برای بسیاری از هم‌وطنان است. میلیون‌ها نفر از ایرانیان و حتی ملیت‌های مختلف هرسال راهی کشور عراق می‌شوند تا بتوانند در مراسم اربعین حسینی حضور داشته باشند. این افراد معمولا تجربه سال‌های قبل را دارند و می‌دانند باید چه ملزوماتی همراه داشته باشند و چه مسیرهایی در پیش بگیرند؛ اما برخی دیگر هم نخستین تجربه سفر در اربعین را دارند. این زائران نیازمند ابزاری هستند که سفر را برای آنها تسهیل کند.

استفاده از گوشی‌های هوشمند و وجود اینترنت در طول سفر اربعین موجب شده بسیاری از زائرانی که همراه با دوستان یا همراهان دیگر در سفر هستند، بتوانند ارتباط مناسبی با یکدیگر برقرار کنند. این در حالی است که نرم‌افزارها و اپ‌های طراحی‌شده هم می‌توانند در مسیر سفر اربعین کمک‌حال بسیاری از زائران باشند. همچنین، با استفاده از اپ‌هایی که راه‌اندازی شده‌اند، خود شما می‌توانید به‌عنوان خادم به زائرانی یاری برسانید که به اطلاعات یا کمک احتیاج دارند. «فانوس» یکی از اپلیکیشن‌هایی است که امسال دراختیار زائران قرار گرفته و می‌تواند کمک‌های بسیاری به زائران کند.

 

اپلیکیشن هوشمند

هدف فانوس در اربعین حسینی( ع) ایجاد ظرفیت برای تبدیل هر زائر به خادم و رفع حداکثری مشکلات و نقایص در حریم امام(ع) به‌وسیله عاشقان و دل‌بستگان خاندان عصمت و طهارت(ع) است. تجربه اربعین در سال‌های گذشته به‌خوبی نشان داده است که اصلی‌ترین پایه اداره اربعین مردم هستند و اتفاقا تغییر نقش دستگاه‌ها از فضای ستادی به صف و از شرایط پشتیبان یا هدایتگر به مجریِ جزء، آسیب‌هایی بر این جریان عظیم وارد کرده و اتفاقا باری نیز از روی دوش جامعه اربعینی کشور برنداشته است. همچنین، باتوجه‌به جریان حرکتی و اداره‌ای اربعین، متأسفانه به‌دلیل نبود تعریف مناسب و قرارگرفتن تمام دستگاه‌ها، ساختارها و کارشناسان امر کشور در عمل انجام‌شده، تاکنون تعریفی مناسب و جامعی برای رفتارها و فرهنگ اربعینی تبیین نشده است و متأسفانه ایرانیان به‌صورت عام فقط مصرف‌کنندگان اربعین هستند. تغییر این روند و ایجاد جریان عمومی برای تبدیل هر زائر به خادم و پوشش حداکثری مسائل اربعین به‌وسیله مردم ازنظر طراحان نرم‌افزار فانوس راه‌حل‌هایی داشته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد زیرساخت و ظرفیتی برای ایجاد مشارکت حداکثری بود. ازاین‌رو، ایده طراحی «دستیار هوشمند فانوس» شکل گرفت.  براساس اطلاعات منتشر شده، اپلیکیشن فانوس برآن است تا در سطوح مختلف با مشارکت هرچه‌بیشتر مردم، برخی مشکلات را اصلاح و برخی ضعف‌ها را برطرف کند. اصولا فانوس ابزاری دانش‌بنیان، هوشمند، ارزش‌آفرین، مشارکت‌افزا، هدایتگر و مردمی است. یکی از دلایل مهم این ادعا، طراحی و تولید مبتنی‌بر مطالعات و با بهره‌بردن از نخبگان و دارندگان عناوین در المپیادهای ملی و بین‌المللی است. نکته دیگر اینکه این اپلیکیشن، هوشمند در فرایندها و مبتنی‌بر هوش مصنوعی طراحی شده است و افراد، کاروان‌ها و مجموعه‌ها را هدایت می‌کند و با افزوده‌شدن بر تعداد کاربران قابلیت و هوشمندی آن افزایش می‌یابد. یکی دیگر از مزایای این نرم‌افزار تبدیل هر زائر به خادم اربعینی است که می‌تواند با ارتقای هر توانی در هر سطحی، به خدمت ارزش‌آفرینی و مشارکت‌افزایی بپردازند. این اپلیکیشن بسیار ساده، کاربردی و امن طراحی شده است تا در هر مکان و زمانی خدمت‌رسانی و مشکلات مختلف را برطرف کند. ویژگی مهم دیگر در این اپلیکیشن این است که ایده آن مدیون فضای اربعین است؛ اما در هر مکان و زمان، به‌ویژه در هر رویداد مردمی یا بحران و پیشامد، قابلیت خدمت‌رسانی دارد.

 

شما هم خادم شوید

از این اپلیکیشن گفتیم و اینکه قابلیت‌های متعددی دارد؛ اما حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که با استفاده از «فانوس» چه کارهایی می‌توانید انجام دهید. شما اگر توان دارید ویلچر را صد متر هل دهید، می‌توانید به فرد محتاج کمک خدمت کنید و از زائر به خادم حسینی( ع) تبدیل شوید. اگر پزشک هستید و می‌خواهید در مدت حضور در پیاده‌روی نیم‌ساعت از زمان خود را خدمت کنید، این ظرفیت برایتان ایجاد می‌شود تا به بیمار نزدیکتان خدمت کنید یا هر توان و تخصص دیگری از شما که موردنیاز باشد، به خدمتی در حریم امام(ع) تبدیل شود. یکی دیگر از نکات مهم این است که حتی درصورت دسترسی‌نداشتن به اینترنت، به راهنمای زائر تبدیل می‌شوید و می‌توانید به همه اطرافیانتان کمک کنید. همچنین، می‌توانید با بهره‌بردن از ظرفیت‌های هوش مصنوعی، گمشدگان خود را به‌راحتی پیدا کنید یا خانواده‌ای را از نگرانی نجات دهید. با کمک سایر استفاده‌کنندگان فانوس از تمامی ظرفیت‌های موجود اعم از محل‌های اسکان، غذا، حمام، سرویس‌های بهداشتی، وسایل نقلیه و ... آگاه شوید. همچنین، ارائه بهترین پیشنهادها به‌منظور انتخاب مناسب‌ترین مسیرها، مرزها و سایر انتخاب‌هایتان به‌کمک ربات‌های موجود در نرم‌افزار از دیگر کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. به‌عبارت‌دیگر، رسالت فانوس در اربعین حسینی( ع) ایجاد ظرفیت برای تبدیل هر زائر به خادم و رفع حداکثری مشکلات و نقایص در حریم امام( ع) به‌وسیله عاشقان و دل‌بستگان خاندان عصمت و طهارت( ع) است. اگر شما هم عازم سفر اربعین هستید، پیشنهاد می‌کنیم این نرم‌افزار را از کافه بازار یا به‌طور مستقیم با مراجعه به نشانی fanoos.app آن را دانلود کنید.

منبع: روزنامه صبح‌نو


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین