عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۱۸۹
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۹
در برنامه "عطر سیب" شبکه افق عنوان شد:
حامد عسکری، شاعر آیینی کشورمان خاطراتی از دوران کودکی خود و حضورش در مجلس روضه‌خوانی امام حسین عیله‌السلام در کرمان را بیان کرد و گفت: روزهای زیادی به اربعین نمانده است و امیدوارم امسال بتوانیم مسافر اربعین باشیم.

عقیق:حامد عسکری، شاعر آیینی کشورمان در برنامه تلویزیونی «عطر سیب» که از شبکه افق سیما پخش شد، با اشاره به خاطرات کودکی خود از حضور در مجالس عزای امام حسین علیه السلام گفت: هیچ آدمی را نمی‌توانید پیدا کنید که بگوید من از این تاریخ امام حسینی شدم که شاعر چه زیبا می‌گوید: «که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی».

خاطرات حامد عسکری از روضه‌خوانی در منزل خوشروی‌های کرمان

وی افزود: با این حال همیشه یک تصویر ثابت از روضه سیدالشهدا علیه السلام در ذهن من نقش بسته است. یک روضه قدیمی در شهر کرمان وجود دارد که نامش «منزل خوشروها» است. خاطرم هست ایام کودکی من در شرایطی مصادف با محرم می‌شد که زمستان بود. مادرم ما را بغل می‌کرد و همراه با هم به این مراسم روضه‌خوانی می‌رفتیم. 

این شاعر آیینی ادامه داد: «منزل خوشروها» یک حیاط بسیار بزرگ داشت و دورتادور آن پر از اتاق‌هایی بود که دربش را باز می‌کردند و آقایان می‌نشستند. ستایشگران و منبری‌ها هر کدام برای دقایقی عرض ادب می‌کردند و نکته‌ای می‌گفتند. وقتی آنان لب به سخن می‌گشودند، خانم‌ها گریه می‌کردند و من یک پسربچه تنها بودم که در بین آنان قرار می‌گرفتم. این تصویر در ذهن من ماندگار شده است. علاوه بر این، در شهر بم، علم‌کشی و زنجیرزنی بسیار رواج دارد که تصویر دیگری از عزاداری امام حسین علیه السلام در محرم را در ذهن من رقم زده است.
 
وی با اشاره به اینکه هر کس قدمی در دستگاه اباعبدالله علیه السلام بردارد، مأجور خواهد بود، گفت: ما نمی‌دانیم چه نعمت گران‌بهایی داریم و مطمئناً هر کس در راه اعتلای این نام کاری کند، خداوند از او می‌خرد. اگر ما آداب بندگی و نوکری را به جا بیاوریم، حضرت سیدالشهد علیه السلام آقایی بلد است و حتماً گوشه چشمی به ما می‌کند. 

هر کسی به سفر اربعین نرفته، حداقل یک بار به عنوان توریست به جمع عاشقان حسینی بپیوندند

عسکری  با بیان اینکه خوشحالم که در منزل ما عرض ادب به امام حسین علیه السلام در بین فرزندانم برقرار است، افزود: امسال به پسرم قول دادم که اربعین او را زیارت امام حسین علیه السلام ببرم و دعا کنید که انشاءالله بشود. هیچ اجباری نبوده و خودشان این راه و مسیر را انتخاب کردند. بارها به دخترم گفته‌ام که اگر خودت به این منطق و اصل رسیدی که امام حسین علیه السلام یک حقیقت زنده و جاری است و دنیا و آخرت انسان را بهشتی می‌کند، هیچ وقت از این کوی و برزن بیرون نرو. این جمله را به پسرم نیز گفته‌ام. 

این شاعر کشورمان درباره سفر اربعین گفت: روزهای زیادی به اربعین نمانده است و امیدوارم امسال بتوانیم مسافر اربعین باشیم. پیشنهاد می‌کنم هر کسی اربعین نرفته است، یک بار، نه به عنوان زائر سیدالشهدا بلکه به عنوان توریست بازدیدکننده از عراق به این مراسم برود و یک بار این رویداد و گردهمایی بزرگ را ببیند. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین