عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۱۸۰
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
در همایش اعتاب مقدسه جهان اسلام مطرح شد؛
مقوله زیارت هیچ بدیلی ندارد و اگر زیارت، همراه با معرفت نسبت به امام انجام شود، این زیارت به مثابه کارخانه انسان‌سازی خواهد بود و انسان پس از زیارت با معرفت،به کمالات معنوی دست می یابد.

عقیق: اعتاب مقدسه جهان اسلام در کشور عراق و به میزبانی آستان مقدس علوی برگزار شد. در این همایش مالک رحمتی قائم مقام آستان قدس رضوی به جایگاه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی زیارت اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ همواره در کشورهای مختلف برخی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مورد توجه بوده که امروزه بسیاری از این فعالیت‌ها به فراموشی سپرده شده و اثری از آنها نیست، اما تنها فعالیتی که باقی مانده و خواهد ماند مقوله زیارت است که بیش از هزاران سال در افزایش معرفت دینی ملت‌ها نقش آفرین بوده و مردم با آن انس گرفته‌اند.

وی افزود: مقوله زیارت هیچ بدیلی ندارد و اگر زیارت، همراه با معرفت نسبت به امام انجام شود، این زیارت به مثابه کارخانه انسان‌سازی خواهد بود و انسان پس از زیارت با معرفت، متحول شده و به کمالات معنوی دست می‌یابد.

رحمتی ادامه داد: زیارت جذاب‌ترین، فراگیرترین، پر نفوذترین، عاطفی‌ترین، معنوی‌ترین و جامع‌ترین فعالیت اعتقادی و معنوی است که در همه اعتاب مقدسه اتفاق می‌افتد و به خاطر همین ویژگی‌های منحصر به فرد است که امروزه دشمن زیارت را مورد هدف قرار داده تا بتواند با نقشه‌ها و دسیسه‌های شیطانی خود آن را کمرنگ کند، اما با همت و اراده شما خادمان در اعتاب مقدس و عنایات خاصه اهل بیت علیهم السلام، با حضور میلیونی زائران در راهپیمایی بزرگ اربعین، همه این توطئه‌ها خنثی شده و دشمن ناکام مانده است.

توسعه خدمت در عرصه‌های علمی و فرهنگی

رحمتی در ادامه با ارزشمند دانستن تعاملات و همکاری‌های اعتاب مقدسه طی سال‌های اخیر، بر ضرورت تقویت آن تاکید و اظهار کرد: طی سال‌های اخیر در کنار توسعه‌های عمرانی که در همه اعتاب مقدسه انجام شده، رسیدگی به امور زائران به نحو احسن بوده و همچنین توجه به توسعه خدمت در عرصه‌های علمی و فرهنگی، موجب شده شاهد کارآمدی و اثر بخشی بیش از گذشته اعتاب باشیم و امروز مردم در عراق و ایران از خدمات گسترده اعتاب مقدس بهره مند هستند.

وی افزود: آستان قدس رضوی نیز برای تقویت و ارتقا این همکاری‌ها، همه ظرفیت‌های خود را پای کار آورده و در حوزه علمی و فرهنگی نیز مجموعه‌هایی مانند دانشگاه امام رضا علیه السلام، و دانشگاه علوم اسلامی رضوی، مدرسه عالی فقاهت و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس برای همکاری با سایر اعتاب مقدسه فعال‌اند تا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند.

توجه به ۴ محور در خدمت‌رسانی به زائران

رحمتی ادامه داد: برای میزبانی هر چه شایسته‌تر از زائران در اعتاب مقدسه، چهار وظیفه اصلی بر دوش ما خادمان است؛ اول اینکه زائران از ما انتظار دارند تلاش کنیم شرایط اسکان راحت برایشان تأمین شود و از همین رو، سعی همه ما این است که علاوه بر فراهم آوردن امکانات لازم در این خصوص در حد مقدورات به تبادل تجربیات در اعتاب مقدس بپرداریم.

وی افزود: تغذیه سالم و با کیفیت از دیگر نیازهای ضروری زائران است که مهمانسراهای اعتاب و مواکب مردمی در این خصوص خدمات شایسته‌ای به زائران ارائه می‌دهند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین به موضوع بهداشت و درمان زائران اشاره و تصریح کرد: به دلیل حضور حجم انبوه زائران در عتبات عالیات، به ویژه در مناسبت‌هایی مانند اربعین، محرم، ولادت‌ها و ایام شهادت معصومین علیهم السلام، لازم است در حوزه بهداشت و درمان، به حفظ صحت و سلامت زائران توجه بیشتری داشته باشیم.

رحمتی افزود: این سه نکته مهم، مقدمه‌ای است برای اینکه شرایط زیارت متعالی و با معرفت را برای زائران فراهم آوریم و ما خادمان حضرت رضا علیه السلام بر اساس سیاست‌های تولیت محترم آستان قدس رضوی، سعی داریم در هر ۴ محور بیان شده، تمامی ظرفیت‌های خود را برای افزایش رفاه و تسهیلان زائران گرامی به کار بگیریم.

هم‌افزایی ظرفیت‌های رسانه‌ای و هنری در اعتاب مقدس

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به تولید میلیون‌ها اثر هنری، علمی و فرهنگی در اعتاب مقدس، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای جدید در حوزه خدمت‌رسانی به زائران تاکید کرد و گفت: امروزه یکی از مؤثرترین ابزارها، ابزار رسانه و هنر است که همه اعتاب از این وسیله به نحو احسن استفاده می‌کنند، اما اگر ما این ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای را هم افزا و تجمیع کنیم، یقیناً در تبیین معارف ائمه اطهار علیهما السلام در دنیا اثربخشی بیشتری خواهیم داشت.

رحمتی هر زائر را در جایگاه و مقام یک رسانه توصیف کرد و افزود: امروزه چند ده میلیون نفر از این زائران به اعتاب مقدسه مشرف و از معارف اهل بیت (ع) بهره‌مند می‌شوند اما جامعه هدف ما نباید صرفاً این چند ده میلیون زائر باشد بلکه در شرایط امروز جهان، کل بشریت تشنه معارف اهل بیت عصمت و طهارت هستند و اگر به درستی با این آموزه‌ها آشنا شوند، قطعاً از آن بهره خواهند گرفت. رحمتی با اشاره به حدیثی از امام هشتم گفت: امام رضا علیه السلام در حدیثی می‌فرمایند که «رحمت خدا بر بنده‌ای که امر ما را زنده کند؛ دانش‌های ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد. اگر مردم زیبایی‌های سخنان ما را می‌دانستند، از ما پیروی می‌کردند»، ایشان در این حدیث تعبیر عجیبی دارند و خطابشان به کل مردم و بشریت است، نه فقط شیعیان و مسلمانان. از این رو وظیفه سنگینی که بر دوش ما نهاده شده این است که زیبایی‌های کلام اهل بیت را به گوش همه مردم و جهانیان برسانیم.

وظیفه سنگین اعتاب مقدسه در میزبانی از زائران اربعین حسینی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بخشی از صحبت‌های خود، به همایش جهانی پیاده‌روی اربعین نیز اشاره و تصریح کرد: اربعین حسینی یک نعمت و رحمت الهی است که نصیب و روزی ما شده و همه ما سربازان خدمت در این راه هستیم و باید تمام توانمان را برای تسهیل زیارت زائران اربعین به کار بگیریم.

وی افزود: امروز حماسه اربعین به یک رویداد جهانی تبدیل شده و هر سال جهانی‌تر خواهد شد چرا که در اربعین اسراری نهفته است که هر سال هویداتر می‌شود و مشتاقان بیشتری پیدا می‌کند و به همین دلیل همواره وظیفه ما بسیار سنگین‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که امام زمان (عج) ظهور کنند، خود را با نام جد بزرگوارشان امام حسین (علیه اسلام) معرفی می‌کنند و معنای این اتفاق این است که تا زمان ظهور، همه دنیا امام حسین علیه السلام را خواهند شناخت و این شناساندن حضرات معصومین و امام حسین علیهم السلام، وظیفه ماست که مقدمات انجام آن در اربعین فراهم شده است.

رحمتی تصریح کرد: با توجه به اهمیت این حماسه جهانی، باید هر یک از اعتاب مقدسه یک نماینده تام‌الاختیار برای اجرای برنامه‌های مرتبط با آن معرفی کنند و فعالیت‌های این حوزه به طور مستمر دنبال شود که ما نیز در آستان قدس در مرزهای شرقی کشور برای پذیرایی از زائران پاکستانی و افغانستانی و… تا پایان مسیر پیاده روی و همچنین در کربلا و نجف، مواکب و تمهیداتی را اندیشیده‌ایم.

ضرورت تشکیل کمیته فناوری و نوآوری میان اعتاب مقدسه

رحمتی با اشاره به اینکه زائران اربعین باید چندین برابر شوند، گفت: برای تحقق این مهم باید از فناوری‌ها، فعالیت‌ها و نوآوری‌هایی که در بسترهای نوین وجود دارد استفاده کنیم و در این راستا می‌توانیم با طراحی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های جامع، هم به تسهیل زیارت کمک کنیم و هم خدماتی در حوزه زیارت برای زائران فراهم آوریم تا ارتباطی تعاملی و دو سویه میان زائر و مزور برقرار شود و هم تعداد زائرین مجازی و غیر حضوری را افزایش بدهیم.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این راستا بر ضرورت تشکیل کمیته فناوری و نوآوری بین اعتاب مقدسه تاکید کرد و همکاری برای تشکیل آن را خواستار شد.

وی تشکیل کمیته‌های تخصصی را نیز به عنوان یک ضرورت دیگر برشمرد و گفت: برگزاری همایش‌های اعتاب مقدسه اتفاق بسیار مبارک و خوبی است که بستر توسعه هم افزایی و همکاری را فراهم کرده، اما برای پیگیری موضوعات و مباحث مطرح شده در همایش‌های اعتاب مقدسه، نیازمند تشکیل مستمر و منظم کمیته‌های تخصصی هستیم که به صورت دوره‌ای وچرخشی در کشورهای عضو برگزار و روند اجرای طرح‌های مشترک را دنبال کند.

رحمتی در ادامه با اعلام آمادگی آستان قدس رضوی برای میزبانی از اجلاس آتی اعتاب مقدسه گفت: آستان قدس رضوی این آمادگی را نیز دارد که تجربیات، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در عرصه‌های کشاورزی، صنعت دارویی، پزشکی و حوزه فنی و مهندسی را به سایر اعتاب مقدسه منتقل کند.

وی همچنین گفت: حرم مطهر رضوی نزدیک به یک میلیون متر مربع مساحت دارد و سالانه میزبان ۳۲ میلیلون زائر است که چهار میلیون آنها زائران غیر ایرانی هستند و در این بین، افتخار میزبانی از بیش از دو میلیون زائر عراقی را داریم و تلاش خواهیم کرد بستر توسعه خدمت‌رسانی به همه زائران غیرایرانی، به ویژه برادران و خواهران عراقی را تقویت کنیم.

وظیفه سنگین اعتاب مقدسه در میزبانی از زائران اربعین حسینی

طرح‌های فرهنگی و دینی برای ارتقای معرفتی زائران حسینی انجام شده است

رشید حسن العبایچی گفت: همایش متولیان عتبات عالیات به ریاست رئیس دیوان وقف شیعی حیدر الشمری در حرم مطهر حضرت امیرالمومنین (علیه السّلام) برگزار شد.

وی افزود: این همایش مبنای نشستهای آتی به منظور هماهنگی‌های بیشتر بین عتبات عالیات و تأمین نیازها برای خدمت رسانی بهتر به زائران آستانه‌ای مقدس علی الخصوص در زیارتهای میلیونی در ماههای محرم و صفر خواهد بود. در این همایش مسائل مختلفی مانند تسهیل تردد به زائران و امنیت و خدمت رسانی بهتر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی گفت:: آستان قدس حسینی با رهنمودهای نماینده مرجعیت عالی و متولی شرعی، شیخ عبدالمهدی الکربلائی آمادگی ارائه مشاوره‌های لازم در همه زمینه‌ها می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اساسی حرم مطهر، ساختن نسلی آگاه و پاکدامن است که حافظ پیوندهای اجتماعی، دینی و معنوی باشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر طرح‌های درمانی طرح‌هایی در باب ارتقا معارف دینی نیز توسط آستان قدس حسینی جهت خدمت رسانی به زائران حرم مطهر و شهروندان از همه استان‌های عراق اجرا شده است و این خدمات تحت نظارت حرم مطهر و نماینده مرجعیت عالی انجام پذیرفته است.

همچنین حیدر الشمری رئیس دیوان وقف شیعی ضمن تصریح به برگزیده شدن متولیان عتبات عالیات توسط مرجعیت عالی حضرت آیت الله سیستانی، ابراز داشت: علاوه بر اینکه عتبات مقدسه تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی بهتر به زائران مبذول می‌دارد. پروژه‌ها و برنامه‌هایی نیز برای اعتلای فرهنگ دینی، شخصیت فردی و تکالیف شیعیان در قبال ائمه معصومین (علیهم السّلام) و پیمودن مسیر آنان اجرا می‌نماید.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین