عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۷۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
یکی از موضوعاتی که زائران خانه خدا، هرساله با آن مواجه هستند، وضعیت برقراری تماس با دوستان و خانواده از عربستان است که در این گزارش هزینه‌های تماس و اینترنت با 2 اپراتور عربستان و یک اپراتور داخلی را بررسی کردیم.

عقیق: اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز شده است و امسال حدود ۴۰ هزار ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع عازم سرزمین وحی می‌شوند. یکی از موضوعاتی که زائران خانه خدا هر ساله با آن مواجه هستند، وضعیت برقراری ارتباط با دوستان و خانواده از عربستان است که در ادامه به هزینه‌های تماس زائران با ایران و برعکس می‌پردازیم.

در عربستان زائران می‌توانند سیم کارت زین (Zain) یا الجوال (STC) خریداری کنند که هزینه آن از ۲۷۰ تا ۳۶۰ هزار تومان است و بنا بر نوع اپراتورها، هزینه‌ها هم با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بر همین اساس، در صورتی که زائران حج تمتع کشورمان از شبکه اپراتورهای الجوال (STC) عربستان استفاده کنند، کمترین قیمت هر دقیقه مکالمه با ایران ۲۸ هزار و ۸۰۰ هزار تومان و کمترین قیمت مکالمه با عربستان ۳۴۵ تومان است. برای دریافت مکالمه هم هزینه‌ای گرفته نمی‌شود. با این وجود، کمترین قیمت ارسال پیامک به ایران ۲ هزار و ۲۵۰ تومان و کمترین قیمت هر مگابایت بدون بسته ۱۸ هزار تومان خواهد بود. اگر هم زائران بسته اینترنت خریداری کنند، کمترین قیمت در بسته یک یا ۲ گیگابایتی ۱۷۷ تومان برای هر مگابایت تعیین شده است.

همچنین هزینه‌ها در اپراتور زین (Zain) عربستان برای مکالمه با ایران ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان و مکالمه با عربستان ۴ هزار و ۹۵۰ تومان است. این اپراتور نیز برای دریافت مکالمه هزینه‌ای تعیین نکرده است. کمترین قیمت ارسال پیامک به ایران ۴ هزار و ۹۵۰ تومان و کمترین قیمت هر مگابایت بدون بسته ۴ هزار و ۹۵۰ تومان و این هزینه با بسته یک یا ۲ مگابایتی ۳۵۲ تومان در نظر گرفته شده است.

اپراتورهای تلفن همراه الجوال سعودی  زین سعودی همراه اول ایران
کمترین هزینه هر دقیقه مکالمه با ایران ۲۸.۸۰۰ تومان ۲۸.۸۰۰ تومان ۶.۰۰۰ تومان
کمترین هزینه هر دقیقه مکالمه با عربستان ۳۴۵
تومان
۴.۹۵۰ تومان ۶.۰۰۰ تومان
کمترین هزینه دریافت مکالمه ۰ ۰ ۶.۰۰۰ تومان
کمترین هزینه ارسال پیامک به ایران ۲.۲۵۰
تومان
۴.۹۵۰ تومان ۱.۵۰۰ تومان
کمترین هزینه هر مگابایت بدون بسته ۱۸.۰۰۰ تومان ۴.۹۵۰ تومان ۶۰۰
تومان
کمترین هزینه هر مگابایت با بسته ۱ یا ۲ گیگابایتی ۱۷۷ تومان ۳۵۲ تومان ۱۱۷
تومان

یکی از نکاتی که زائران باید توجه داشته باشند، این است که پس از برقراری تماس با اپراتورهای سعودی، تماس فقط با قطع آن به پایان می‌رسد. بنابراین حتما پس از پایان مکالمه دکمه قرمز را باید بزنند. در غیر این صورت تا زمانی که تلفن آن‌ها شارژ دارد، تماس ادامه دارد.

در صورتی که زائران خانه خدا از اپراتور همراه اول استفاده و رومینگ آن را فعال کنند، هزینه‌ها متفاوت است؛ به طوری که هزینه تماس از عربستان به ایران و برعکس برای هر دقیقه ۶ هزار تومان است. علاوه بر این، دریافت مکالمه برای زائرانی که در عربستان هستند، ۶ هزار تومان هزینه دارد. هزینه پیامک به ایران نیز یک هزار و ۵۰۰ تومانت و کمترین قیمت هر مگابایت بدون بسته ۶۰۰ و با بسته یک یا ۲ گیگابایتی ۱۱۷ تومان است.

مشترکان تلفن همراهی که قصد سفر به عربستان دارند، برای برقراری تماس با ایران باید کد ایران یعنی (۰۰۹۸) را شماره‌گیری کنند؛ به طوری که برای برقراری تماس با تلفن ثابت باید پس از کد ایران، کد شهر را نیز وارد کرده و در ادامه آن شماره اصلی را وارد و تماس را برقرار کند. همچنین برای تماس با تلفن همراه پس از کد ایران، شماره تلفن همراه را وارد و تماس بگیرد. هزینه رومینگ با شماره‌گیری ۰۰۹۸ محاسبه می‌شود و هزینه‌ تماس‌های بدون پاسخ، شماره‌گیری اشتباه و شنیدن پیغام‌های صوتی رایج شبکه مانند «مشترک مورد نظر مشغول مکالمه است» یا «مشترک مورد نظر در دسترس نیست» به صورت رومینگ محاسبه و اخذ می‌شود.

به گزارش فارس، در کنار هزینه‌های تماس و اینترنت، هتل‌های زائران در مکرمه مکرمه و مدینه منوره وای‌فای رایگان دارد و زائران نیازی به خرید بسته اینترنت ندارند. برهمین اساس، می‌توانند با برنامه‌های مختلف با هر نقطه از جهان تماس صوتی یا تصویری برقرار کنند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین