عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۷۱۱
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۸
حجت الاسلام پناهیان:
مسئله کار جمعی، همان هنر الهی است که هیچ تمدنی نمی‌تواند مدعای آن باشد. حتی ما در چهل ساله انقلاب هنوز نتوانستیم آن را محقق کنیم.

عقیق: حجت‌الاسلام پناهیان در اختتامیه سومین اجلاسیه بین‌المللی فعالان مهدوی که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از شخصیت‌های لشکری و کشوری همراه بود، گفت: تمدن غرب از آزادی دم زد، اما دیدیدم که نه آزادی مطلوبشان است و نه می‌توانند محقق کنند. آزادی در مکتب ولایت تحقق می‌یابد. بحث دیگر غرب این بود که به حفوق بشر احترام بگذاریم. این ادعا هم دروغ گفتند و ثابت شد آنها زیر پا گذارنده‌ترین افراد در قبال حقوق بشرند. ادعای دیگری که در تمدن غرب است، رفاه و بهبود وضع زندگی مردم بود، اما برای کل جهان فقر و فلاکت به بار آوردند؛ بنابراین آنها به دروغ ادعاهایی کرده و مردم را سر کار گذاشتند. مقدمات این محورها باید در جمهوری اسلامی تحقق یابد.

وی افزود: یک محور وجود دارد که اصلاً غرب ادعایی ندارد. محوری که اتفاقاً باید الان به آن بپردازیم. اگر با این گزاره به تمدن غرب بزنیم، فروپاشی آنها حتمی است. این امر باید قبل از ظهور محقق شود که در پرتو زندگی جمعی رخ می‌دهد. غرب هیچ گاه ادعا نکرده به صورت جمعی به سمت هدفی می‌رویم بلکه آنها طرفدار فردیت هستند. غرب با لیبرالیسم سبوعیت را ترویج داد. ما حرفمان در قبال تمدن غرب این نیست که شما دروغ گفتید و ما می‌توانیم، بلکه تشیع استعداد کار جمعی و گروهی از معیشت تا مسائل فرهنگی و ... را دارد. اربعین یک جلوۀ کار جمعی و معنوی است. در این همایش الهی، از خودگذشتگی لذت دارد برعکس غرب که می‌گوید خودپرستی لذت دارد.

پناهیان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند کار جمعی و تعاونی در مدرسه یاد دهید. مسئله کار جمعی، همان هنر الهی است که هیچ تمدنی نمی‌تواند مدعای آن باشد. حتی ما در چهل ساله انقلاب هنوز نتوانستیم آن را محقق کنیم. نیاز به حلقه‌های میانی است. رهبر معظم انقلاب حلقه‌های میانی را در توضیح و شرح بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند. حکمرانی اسلامی هم با افزایش حداکثریِ مشارکت در حلقه‌های میانی تحقق پیدا خواهد کرد.

وی افزود: همه در این دولت همراهند و این بزرگ‎‌ترین نعمت است. اگر بخواهیم سطح مشارکت را افزایش دهیم، باید گروه تشکیل دهیم، باید جمعیت شویم، باید شبکه ایجاد کنیم. جالب است حضرت امام از استادشان شاه‌آبادی این درس را آموختند که بسیج را تشکیل دادند. ما مهدویون با هم چگونه هستیم؟ کار تشکیلاتی و کار جمعی از برنامه‌های ما باید باشد. ما اگر هر کدام هزینه‌ای کنار بگذاریم، اقتصادمان رشد می‌کند. فرهنگ کار جمعی باید جا بیفتد تا از نیازهای اولیه بی‌نیاز شویم.

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین