عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۴۵۸
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
در نشست خبری اختتامیه «مهرواره ملی هوای نو» مطرح شد؛
رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی گفت: اگر هیئت واقعاً هیئت باشد و هیئت بماند و به میتینگ سیاسی یا یک کنسرت تبدیل نشود، می‌تواند انقلاب اسلامی ایجاد کند. همانطور که یکی از علت‌های ایجاد انقلاب اسلامی ما هیئت‌ها بودند.

عقیق: نشست خبری مراسم اختتامیه مهرواره هوای نو صبح امروز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی و وحید ملتجی دبیر مهرواره برگزار شد.

هیئت اگر به میتینگ سیاسی یا یک کنسرت تبدیل نشود می‌تواند انقلاب اسلامی ایجاد کند

حجت‌الاسلام باباخانی در ابتدای این نشست اظهار داشت: در سازمان تبلیغات اسلامی به دنبال آن هستیم که به ظرفیت‌های فرهنگی، نگاه مجددی داشته باشیم و از همه آنها استفاده کنیم. مجموعه هیأت یکی از این ظرفیت‌هاست که مبتنی بر نیروی انسانی، تشکیلات، هنر و معنویت فعالیت می‌کند و یک معجونی را به وجود می‌آورد که ظرفیت‌های بزرگ دارد. اگر هیأت‌ها از تمام این ظرفیت‌ها استفاده کنند، اتفاقات بزرگی را رقم خواهند زد که تنها گوشه‌ای از آن را در حوزه خدمات اجتماعی و یا تربیت نوجوانان و نسل‌ها مشاهده می‌کنیم. 

وی با اشاره به اینکه اگرچه هیأت از یک محفل توسل به اهل‌بیت علیه‌السلام بلند می‌شود، اما می‌تواند اقدامات مختلف فرهنگی را رقم بزند، تصریح کرد: اگر هیأت واقعاً هیأت باشد و هیأت بماند و به میتینگ سیاسی یا یک کنسرت تبدیل نشود، می‌تواند انقلاب اسلامی ایجاد کند. همانطور که یکی از علت‌های ایجاد انقلاب اسلامی ما هیأت‌ها بودند. امروزه هیأت‌هایی که به ظرفیت‌های خود واقف هستند، سراغ حل مسائل ریشه‌ای رفته‌اند.

بخش زیادی از مردم به هیئت‌ها رغبت دارند

وی افزود: اگر در سال‌های اخیر می‌بینیم زمانی که سیلی رخ می‌دهد، هیأت‌ها پای کار می‌آیند و یا در کرونا و یا مسائل تربیتی و رسانه‌ای هیأت‌ها نواقص دولت‌ها را برطرف می‌کنند، نشان‌دهنده ظرفیت‌های هیأت‌ها برای حل مشکلات بزرگ است. الحمدلله هنوز بخش زیادی از مردم به هیأت‌ها رغبت دارند. 

باباخانی گفت: هیأت برای تمام سال و تمام زندگی مردم دارای ظرفیت است و می‌تواند برنامه داشته باشد که امیدواریم بتوانیم براساس شعار مهرواره «در هوای نوی هیأت نفسی تازه کنیم».

اهداف اصلی برگزاری مهرواره هوای نو

وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو نیز در این نشست اظهار داشت: این مهرواره دارای دو هدف اصلی و اساسی است. اول کمک به هیأت‌ها برای بلندتر کردن افق نگاه‌های خود تا بتوانند جامعه وسیع‌تری از پیرامون خود را ببینند؛ یعنی هیأت‌ها باید آغوش خود را برای تمام مردم جامعه باز کنند و برای همه برنامه داشته باشند. قطعاً در سال اول به این هدف نرسیدیم، اما هدف ما طرح این مسئله بود تا در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به هیأت‌ها نگاه جدیدتری داشته باشیم.

وی با طرح این سؤال که هیأت‌های ما در عرصه بین‌الملل دارای چه جایگاهی هستند، گفت:‌هدف دوم برگزاری این مهرواره این است که نگاه جامعه را نسبت به هیأت‌ها تغییر دهیم. رسانه‌ها متأسفانه تصویری از هیأت‌ها ارائه کردند که صرفاً مختص دهه اول محرم است، در حالی که همه هیأت، این نیست. با هیأت می‌توان زندگی کرد و این را کسانی می‌شناسند که با هیأت‌ها مرتبط و کار می‌کنند.

به دنبال ایجاد رقابت منفی بین هیأت‌ها نیستیم

ملتجی با بیان اینکه هیأت یکی از عرصه‌هایی است که عموم مردم در موضوعات مختلف می‌توانند به آن تکیه کنند، تصریح کرد: تمام ۳۲ رشته مهرواره براساس این نگاه شکل گرفته است و ما در سال اول تنها بنا داشتیم که طرح موضوع کنیم. این برنامه یک مهرواره است یعنی بین ایجاد رقابت منفی بین هیأت‌ها نیستیم و هر هیأتی که در خانه با پنج نفر جمعیت و یا در یک حسینیه با یک‌هزار نفر جمعیت، مخاطب مهرواره ما و محترم است. این مهرواره دارای آئین‌نامه‌ای است که بیش از یکصد نفر در این ۳۲ رشته، براساس آن، آثار رسیده را داوری کرده‌اند.

وی گفت: عنوان هوای نو برای این مهرواره انتخاب شد زیرا هوا استعاره‌ای از فرهنگ است و نو بودن نیز به معنای گام دوم انقلاب اسلامی است. نماد این مهرواره درخت است که به هیأت شباهت بسیاری دارد و به برگزیدگان هم درخت زرین اهدا خواهد شد.

اختتامیه مهرواره هوای نو ۲۴ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود

وی با اشاره به اینکه امروز یکی از عرصه‌های تربیتی و مطمئن‌ترین فضا برای تربیت نوجوانان هیأت‌ها هستند، گفت: هیأت‌ها توان تصفیه هوای فرهنگی کشور را دارند. تلاش داریم هوای نو بزرگترین رویداد هیأت و تشکل‌های فرهنگی کشور باشد که اولین دوره آن سال ۱۴۰۰ برگزار شد و بناست برگزیدگان آن با تأخیر به دلیل شرایط کرونایی ۲۴ اردیبهشت ماه معرفی شوند.

وی ادامه داد: مهرواره هوای نو در سال اول در سه رشته کتاب، هیأت و ستایش‌گری برگزار شد که اعتراف داریم که این همه هیأت نیست و قطعا در سال‌های بعد این رشته‌ها گسترش خواهد یافت و عرصه‌هایی مانند شعر و محتوا، منبر هیأت و رشته‌های دیگر در آن وارد خواهد شد.

۲۹ هزار و ۲۸۰ اثر به دبیرخانه مهرواره رسید

دبیر مهرواره هوای نو گفت: در این مهرواره در مجموع ۲۹ هزار و ۲۸۰ اثر در سه بخش دریافت شد. ۲۲۸۵ ستایشگر که یا خودشان ثبت‌نام کرده‌اند و یا دیگران آنها را معرفی کردند، در بخش ستایشگری حضور پیدا کردند و در عرصه کتاب نیز ۶۳۵ عنوان مورد ارزیابی قرار گرفت. در بخش هیأت نیز ۴۵۷۹ هیأت شرکت کردند که البته ممکن است یک هیأت در چندین رشته حضور پیدا کرده باشد. در مجموع، در بخش هیأت، استان خوزستان با ۳۹۳ شرکت‌کننده، در بخش ستایشگری استان اردبیل با ۲۴۸ شرکت‌کننده و در بخش کتاب استان مازندران با ۱۰۷ عنوان بیشترین شرکت‌کننده‌ها را داشته‌اند و در مجموع هر سه بخش نیز استان اردبیل با ۶۲۲ شرکت کننده عنوان اول و استان‌های اصفهان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری به ترتیب دوم تا چهارم شدند. آثار رسیده به مهرواره در دو مرحله توسط هیأت داوران مورد ارزیابی قرار گرفت. 

برگزاری نشست‌های گفت‌وگو و مطالبه‌گری با حضور مسئولین ارشد نظام

وی با بیان اینکه در حاشیه مراسم اختتامیه، نشست‌هایی با موضوع گفت‌وگو و مطالبه‌گری از مسئولین نظام با حضور ۸۰ تشکل و هیأت شاخص از ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت‌ماه در هتل لاله و در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد، تصریح کرد: مشابه این اقدام را دو سال پیش هم برگزار کردیم که امسال بناست متفاوت‌تر برگزار شود. تاکنون حضور جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما، عزت الله ضرغامی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا زاکانی شهردار تهران، فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست‌ها قطعی شده است که بیشترین ارتباط را هم با هیأت‌ها دارند.

برنامه ثابتی در رسانه ملی برای معرفی برگزیدگان مهرواره هوای نو

حجت‌الاسلام مجید باباخانی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای معرفی و الگوسازی برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره بعد از برگزاری اختتامیه اظهار داشت: بنای ما این است که این مهرواره استمرار داشته باشد و تصمیم داریم محورهای اساسی برای سال بعد هم تداوم یابد، بنابراین با همکاری رسانه ملی و رسانه‌ها بناست اولاً روی ملاک‌های هیأت‌های داوری، تبلیغ و ترویج صورت گیرد و مجموعه‌های آخر و برگزیده نیز در رسانه ملی و شبکه‌های استانی معرفی شوند. همچنین بناست برنامه ثابتی نیز در یکی از شبکه‌های پرمخاطب و سراسری برای این منظور به صورت هفتگی پخش شود.ژ

بخش بین‌الملل به مهرواره اضافه خواهد شد

وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص توجه به رشته‌های هنری در مهرواره هوای نو و هیأت‌ها اظهار داشت: هیأت به عنوان یک کار فرهنگی دارای چهار پایه دانش، اخلاق، دین و هنر است. مسئله هنر در ذات هیأت‌ها باید وجود داشته باشد و امسال نیز یکی از رشته‌های ما با همین عنوان تعبیه شده است تا ببینیم چقدر هنر در هیأت‌ها رواج دارد. در عرصه بین‌الملل هم امسال ورودی نداشتیم، اما بنا داریم در سال‌های بعد در این عرصه وارد شویم و دو رویکرد داشته باشیم،‌ اول بررسی بازخورد هیأت‌ها در خارج از کشور و در نهایت بررسی هیأت‌های دیگر کشورها را انجام دهیم.

مسیحیان و اهل سنت هم هیأت دارند

حجت‌الاسلام باباخانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر برنامه هیأت‌ها برای اقلیت‌های دینی و پیروان دیگر ادیان و مذاهب تصریح کرد: بسیاری از پیروان ادیان و مذاهب دیگر دلداده اهل‌بیت هستند که در ماه محرم مشاهده کردیم که مسیحیان و یا حتی اهل‌سنت هم هیأت دارند. هیأت‌ها زمانی که در موضوعات اجتماعی خدمات ارائه می‌کنند، تمام مردم مورد هدف و خدمت آن‌ها هستند. البته باید در زمینه تربیت، هنر و... نیز هیأت‌ها وارد شوند و برای همه اقشار تولیداتی داشته باشند.

مساجد آغوش خود را برای هیأت‌ها باز کند

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر ضرورت پیوند هیأت‌ها و مساجد گفت: هیأت‌ها پیشقراولان انقلاب اسلامی بودند که تعدادی از آنها در آن سال‌ها با یکدیگر تجمیع شدند و هیأت مؤتلفه را رقم زدند. اینکه مسجد سنگر است و هیأت و مسجد باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند حرف درستی است، اما ظرفیت مساجد به طور کامل در اختیار هیأت‌ها قرار نگرفته است و خواستاریم مساجد آغوش خود را برای هیأت‌ها باز کند. هیأت‌ها محل حضور جوانان و نوجوانان هستند که می‌توانند این ظرفیت خود را در اختیار مساجد قرار دهند.

باباخانی افزود: اگر از تهران خارج شویم و در شهرهای مختلف هیأت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم که با تغییر روش‌ها توانسته‌اند جوانان و نوجوانان را به جریان‌های مذهبی علاقمند کنند، البته به شرطی که به مسائل آنها توجه داشته باشد. در مهرواره هوای نو در بخش نوجوانان و بانوان شاهد اتفاقات بزرگی بودیم.

هیأت‌ها باید برای همه اقشار آغوش باز کنند

ملتجی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص جذب قشر خاکستری در هیأت‌ها گفت: یکی از هدف‌های مهرواره هوای نو این است که هیأت آغوش خود را برای همه باز کند که این شامل قشر خاکستری هم می‌شود. برای این مهم هیأت‌ها در حوزه محتوا، نوع ارائه و قالب‌ها باید تغییراتی را براساس نیازهای روز جامعه ایجاد کنند. البته این تغییر باید با هوشمندی و هنرمندی رخ دهد. در مهرواره امسال برای اولین‌بار مثلاً در رشته هیأت و بانوان هیأتی را تقدیر خواهیم کرد که در عرصه بانوان اقدامات مؤثری برای جذب دختران و قشر خاکستری داشته است.

برگزاری ۳ همایش علمی و پژوهشی در عرصه هیأت​

دبیر مهرواره هوای نو در پاسخ به سوالی در خصوص جذب جامعه نخبگانی و دانشگاهیان تصریح کرد: برای اولین بار این مهرواره برگزار شد که دارای پشتوانه علمی است. این مهرواره توسط اندیشکده سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با حضور افراد نخبه و دانشگاهی طراحی شده است. این اندیشکده دارای ۱۰۰ نفر از پیشکسوتان و دانشگاهیان است که به عنوان شورای برنامه‌ریزی و هیأت داوران مشغول به کار هستند.

باباخانی هم در این خصوص اظهارداشت: اندیشکده هیأت در سازمان هیأت‌ها با ریاست دکتر سنگری مشغول به کار است که در حال حاضر ۳۰۰ موضوع در زمینه هیأت‌ها را احصاء کرده است و با همکاری با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در تلاش است تا آن را به پایان‌نامه تبدیل کند. سه همایشه «قرن هیأت»، «به وقت هیأت» و «آرمان هیأت» بناست برگزار شود که در این خصوص اطلاع‌رسانی می‌شود. در عرصه امور پژوهشی لااقل باید ۵ سال کار شود تا نمودی داشته باشد.

معرفی شاخص‌های مهرواره در کتاب پایانی

باباخانی در پاسخ به سؤالی در خصوص شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی هیأت داوران هم افزود: تمام ظرفیت‌های هیأت در این مهرواره مدنظر قرار گرفته است و بنای ما معرفی این ظرفیت‌هاست که شاخص‌بندی‌هایی کردیم که در کتاب پایانی مهرواره و همچنین نمایشگاه روز اختتامیه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

وی در خصوص برگزاری نشست‌های خبری متعدد برای برگزاری این مهرواره هم گفت: برگزاری نشست خبری در گام‌های نخست برای معرفی مهرواره در میان جامعه بود که نتیجه آن هم استقبال هیأت‌ها و ارسال ۲۹ هزار اثر شد که قدردان رسانه‌ها هستیم.

اختتامیه سخنران محور نیست

ملتجی در پایان خاطرنشان کرد: اختتامیه مهرواره هوای نو ۲۴ اردیبهشت‌ماه از سال ۲۱ برگزار خواهد شد و بنا داریم سخنران محور نباشد و رویکرد جدیدی داشته باشد. یکی از سخنرانان این مراسم حجت‌الاسلام قمی است که در مدت کوتاهی سیاست‌های سال بعد را شرح خواهند داد.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین