عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۳۶۵
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴
حجت الاسلام ماندگاری در گفت و گو با عقیق :
حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری خظیب و کارشناس مذهبی در آستانه روزقدس ضمن تشریح اهمیت این مساله، به وظایف مردم نسبت به موضوع قدس اشاره کرده و می گوید:" اگر می خواهیم انسان، مسلمان، مومن، انقلابی و منتظر باشیم، باید علیه ظلم فریاد بزنیم و ساکت نمانیم.

عقیق:نفیسه خانلری- حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری خظیب و کارشناس مذهبی در استانه روزقدس ضمن تشریح اهمیت این مساله، به وظایف مردم نسبت به موضوع قدس اشاره کرده و می گوید:" اگر می خواهیم انسان، مسلمان، مومن، انقلابی و منتظر باشیم، باید علیه ظلم فریاد بزنیم و ساکت نمانیم."

حجت الاسلام ماندگاری، اهمیت و توجه به روز قدس  را از چندجهت وظیفه همه انسان ها دانسته و معتقد است که همگی باید این مساله را رسالتی برای خود بدانند. او درتوضیح چرایی این رسالت عنوان می کند:" روزقدس از چندجهت برای همه انسان ها وظیفه ساز است و ما را ملزم به حمایت از این مساله می کند. حمایت از قدس در وهله اول یک وظیفه انسانی است.

همانطور که شیخ شیراز می گوید تو کز محنت دیگران بی غمی، نشاید که نامت نهند آدمی، قطعا همه ما نسبت به انسان هایی که مورد ظلم واقع می شوند، مسئولیت داریم و باید بنا به وظیفه انسانی مان، از مظلوم دفاع کرده و نسبت به ظالم فریاد بزنیم. دوم اینکه، حمایت از قدس، وظیفه اسلامی ماست.

پیامبر(ص) فمی فرمایند: مسلمانی که غصه مظلومان را نخورد، مسلمانان نیست. همچنین امیرالمومنین(ع) خطاب به امام حسن و امام حسین(ع) فرموده اند که همیشه در زندگیتان برای ظالم، دشمن باشید و برای مظلوم، کمک کننده." این کارشناس مذهبی ادامه می دهد:" سومین وظیفه، وظیفه انقلابی ماست. انقلاب ما، انقلابی بر علیه ظلم و دفاع از مظلوم است و امروز می بینیم که مردم فلسطین، مظلومترین انسان ها هستند و دولت آمریکا و اسراییل غاصب، ظالم ترین ها؛ بنابراین نباید در برابر این ظلم سکوت کنیم؛ اما وظیفه چهارم ما، وظیفه فقهی ماست.

حتی اگر کسی بگوید من انقلابی نیستم نیز باید بداند که قدس، یک وظیفه شرعی است. شرع به ان معنایی که احکام ما می گوید. ما در احکام داریم که اگر مسجدی آلوده و نجس شد، تطهیر ان مسجد از نماز اول وقت هم واجب تر است. حالا باتوجه به اینکه قدس قبله اول مسلمانان است و با حضور پلید صهیونیست ها آلوده شده است، همه ما موظفیم تا نسبت به پاکسازی آن تلاش کنیم." او اضافه می کند:" وطیفه دیگر ما، وظیفه ای است که در بحث انتظار برعهده داریم. هرآن کس که منتظر امام زمان(عج) است، به خوبی می داند که ایشان می ایند تا سفره ظلم را جمع و سفره عدالت را پهن کنند، بنابراین اگر می خواهیم یک منتظر واقعی باشیم، باید علیه ظلم فریاد بزنیم و بدانیم که امروز دولت های امریکا، انگلیس، اسراییل و ال سعود، ظالم ترین ها هستند و نباید در برابرشان سکوت کنیم.".

از هر راه ممکنی به حمایت قدس بشتابیم

این خطیب بنام درادامه صحبت هایش به اقدام عملی حامیان قدس و چگونگی نقش آفرینی مردم در این عرصه اشاره کرده و توضیح می دهد:"ساده ترین و حداقل حرکت ما در رابطه با مساله قدس، حرکت نیتی است.

یعنی همگی برعلیه ظالم دعاکنیم و از خداوند بخواهیم تا ریشه ظلم و ظالم را برکنده و مظلومان را نجات دهد.

اقدام بعدی ما، فریاد ماست. همین که در روز قدس، هرکس با هرتوانی بیاید و فریاد علیه ظلم سر دهد، یعنی به وظیفه اش عمل کرده است. حتی آن کسی که معلول است می تواند با ویلچر و عصا و حتی با وسیله نقلیه بیاید. مهم این است که ساکت نمانیم و فریادمان را به گوش ظالمان برسانیم.

 وی ادامه می دهد:" هرکس در هرفضایی که فعالیت می کند، می تواند برای مساله قدس کاری انجام دهد، مثلا اگر در فضای مجازی دستی داریم، باید در دنیا روشنگری کنیم و با افشاگری ظلم هایی که به مردم فلسطین، بحرین، یمن، لبنان و افغانستان می شود، کاری برای مظلومان انجام دهیم. اگر توانایی مالی داریم، از مال خود برای تقویت جبهه مقاومت و تضعیف جبهه کفر خرج کنیم و حتی اگر لازم شد، با حضور فیزیکی درجبهه و در کنار مظلومان، برعلیه ظلم بجنگیم."

خود را جای مظلومان بگذاریم

حجت الاسلام ماندگاری در رابطه با کسانی که خودشان را از مساله قدس جدا کرده اند، می گوید:" مردم آزادند که برای دفاع از مردم مظلوم فریاد بزنند یا نزنند اما حتما به یک نکته مهم توجه داشته باشند. آنهایی که خود را از مساله قدس کنار کشیده اند، ببینند که اگر خودشان موردظلم و ستم قرار گرفته بودند و مردم دنیا و بقیه مسلمانان نسبت به آن ها سکوت می کردند، چه حالی داشتند؟" او ادامه می کند:" در 8 سال دفاع مقدس، خاک و وطن ما موردتجاوز دشمنان قرار گرفت و همه دیدیم که چقدر اذیت شدیم.

ما در برخورد با منافقین، 17 هزار شهید دادیم اما دنیا سکوت کرد و ما بازهم اذیت شدیم.ما در خیلی از جریانات، این حس را تجربه کردیم و متاسفانه دنیا مهرسکوت بر دهانش زد. حالا قضاوت کنید که ایا سکوت در برابر ظلم خوب است یا بد؟ بیایید آنچه را که برای خود نمی پسندیم، برای دیگران هم نپسندیم و در چنین شرایطی به هیچ وجه سکوت نکنیم و علیه ظالمانی که خون کودکان بیگناه را می ریزند، فریاد بزنیم.

حجت الاسلام ماندگاری همچنین آگاه سازی جوانان نسبت به مساله قدس را امری بسیار مهم دانسته و این قشر را از تاثیرگذارترین اقشار در حمایت از مظلومان و ظلم ستیزی می داند. او می گوید:" به نسل جوان باید آگاهی داده و بگوییم که مساله قدس، یک وظیفه انسانی، اسلامی، ایمانی، انقلابی و انتظاری است تا بتوانیم ان ها را به این سمت و سو جذب کنیم.

اتفاقا نسل جوان، بسیار آزادی خواه تر و ظلم ستیزتر از دیگر سنین هستند و می توانند در این عرصه موثر واقع شوند." حجت الاسلام ماندگاری اضافه می دهد:" حس عدالت خواهی و یاری به هم نوعان نوجوانان و نسل جوان ما اگر از بزرگترها قوی تر نباشد، ضعیف تر هم نیست؛ بنابراین با توجه به همین ویژگی ها باید فرزندانمان را در روز قدس بیاوریم و پرچم مظلومین را بالا ببریم تا دشمنان بدانند که نسل جوان ما از نسل انقلاب و دفاع مقدس پای کارتر هستند


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین