عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۳۰۸
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
در آستانه شب‌های قدر بسیاری از مشتاقان زیارت امام حسین علیه‌السلام در انتظار برقراری سفرزمینی به عتبات هستند، اما مرزهای زمینی با عراق همچنان بسته است و مسئولان از مردم می‌خواهند که برای زیارت کربلا به مرزها مراجعه نکنند.

عقیق: سفر زمینی به عتبات از ابتدای شیوع کرونا متوقف شد و بیش از ۲ سال است که همچنان بسیاری از زائران ایرانی در انتظار بازگشایی مرزهای زمینی و تشرف به شهرهای مقدس عراق هستند‌؛ تا جایی که با نزدیک شدن به شب‌های قدر، دل‌های مشتاقان زیارت عتبات روانه حرم ارباب شده است.

زمان بازگشایی مرز زمینی با عراق مشخص نیست

با این وجود، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مذاکرات ایران برای بازگشایی مرزهای زمینی با طرف عراقی می‌گوید: عراقی‌ها از برقراری سفرهای زمینی استقبال کردند و باید سازوکار مناسبی در این زمینه اجرایی شود. البته ما پیشنهاد بازگشایی مرزها از عیدفطر را مطرح کردیم، اما هنوز زمان قطعی بازگشایی مرزهای زمینی مشخص نیست و ما منتظر تصمیم طرف عراقی هستیم.

این امر در حالی است که بسیاری از عاشقان زیارت عتبات منتظر بودند که در شب‌های قدر به کربلا مشرف شوند و بتوانند با هزینه پایین‌تری نسبت به سفرهای هوایی، شب‌های سرنوشت‌ساز قدر را در جوار حرم سیدالشهدا علیه‌السلام سپری کنند.

مرزهای زمینی به روی زائران همچنان بسته است

‌اما هنوز طرف عراق برای بازگشایی مرزها اطلاعیه‌ای نداده است و به گفته حسین قاسمی، مدیر کل امور مرزی وزارت کشور مرزهای زمینی با عراق همچنان برای زائران بازگشایی نشده است. البته افرادی که موافقت‌نامه یا ویزای عراق دارند، می‌توانند با همراه داشتن گذرنامه معتبر از مرزهای زمینی عبور کنند.

وی با بیان اینکه مرزهای زمینی با عراق نسبت به اوایل شیوع کرونا ‌تغییری نکرده است، می‌گوید: مرز مهران به روی افرادی که موافقت‌نامه یا ویزای عراق دارند همچون دانشجویان، تجار و مهندسان و کارگران بازسازی عتبات و همچنین آن‌هایی که مدارک پزشکی دارند، باز است و هیچ فردی بدون داشتن ویزا یا موافقت‌نامه امکان عبور از مرز را ندارد.‌

عراق پس از شیوع کرونا ویزای زیارتی صادر نکرده است‌

‌حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت نیز با بیان اینکه عراق بعد از شیوع کرونا ویزای‌ زیارتی صادر نکرده است، می‌گوید: با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی، از زائران و مشتاقان زیارت کربلا می‌خواهیم که برای زیارت عتبات در شب‌های قدر به مرزهای زمینی مراجعه نکنند و همچنان منتظر اطلاعیه از سوی سازمان حج و زیارت برای برقراری سفرهای زمینی به عتبات باشند.

ادامه بی‌قراری عاشقان کربلا با بسته بودن مرزهای زمینی در شب‌های قدر‌

‌وی با بیان اینکه تلاش سازمان حج و زیارت برقراری سفر زمینی عتبات است، می‌گوید: این ‌موضوع از ابتدای شیوع کرونا در حال پیگیری بوده و همچنان نیز در دستور کار است و ما آمادگی کامل برای برقراری این سفرها را داریم. ‌اما با توجه به لغو ویزای عراق برای سفرهای هوایی، مشتاقان عتبات فعلا باید فقط هوایی به عراق سفر کنند.

‌به گزارش فارس، قبل از شیوع کرونا هر ساله هزاران ایرانی در مراسم احیای شب‌های قدر ‌کربلا شرکت می‌کردند که در ۲ سال گذشته با توجه به بسته بودن مسیر زیارت، هیچ زائر ایرانی به عراق اعزام نشد. با این وجود، امسال با برقراری سفرهای هوایی به عراق در ایام کرونا، مشتاقان زیارت عتبات به صورت هوایی می‌توانند به عراق سفر کنند. هزینه سفرهای عتبات در ماه مبارک رمضان برای سفر ۲ طرف هوایی به مدت ‌یک هفته‌،‌ ‌هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ‌است.‌


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین