عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۱۲۷
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۸
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه آیه ۴۱ سوره عنکبوت، تکیه و امید بستن به غیر خدا را همانند تکیه بر خانه عنکبوت می‌داند که سست‌ترین خانه‌هاست، گفت: تکیه بر آمریکا، غیر خدا و قدرت و ثروت خود همانند تکیه بر خانه عنکوبت است.

عقیق:حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی ظهر امروز در دومین نشست از سلسله نشست‌های تفسیر سوره عنکبوت که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با اشاره به نکات تفسیری آیه ۴۱ سوره عنکبوت اظهار کرد: در آیه ۴۱ سوره عنکبوت مٍَِِثل کسانی که به غیر خدا تکیه می‌کنند و غیر خدا را به عنوان ولی و سرپرست انتخاب می‌کنند، همانند مَثل تکیه عنکبوت بر تار و بیت خویش است.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه قرآن کریم خانه عنکبوت را سست ترین خانه عنوان می کند، افزود: فرعون در برابر حضرت موسی علیه السلام بر قدرت خویش تکیه کرد و با لشکریانش غرق شد.

وی با بیان اینکه قارون با تکیه بر ثروت خود نابود شد، تصریح کرد: تکیه بر غیر خدا مانند تکیه بر خانه عنکبوت است که این بیت آنچنان سست است که حتی با یک اشاره انگشت نابود می شود؛ در حالی که عنکبوت آن را با معماری خاصی می سازد و برای ساختن آن ۵۰۰ متر تار را دور هم می تند.

رفیعی ادامه داد: اعتماد و تکیه بر غرب و آمریکا مانند تکیه بر خانه عنکبوت است چراکه روزی شاه مخلوع ایران، صدام و قذافی و امروز عربستان سعودی بر غرب و آمریکا تکیه کردند و سرنوشت آن‌ها برای همگان آشکار و مشخص است.

اهمیت مَثل در تربیت قرآنی بشریت

وی با بیان اینکه مَثل از راه های فهماندن مطالب علمی سنگین و مشکل به بشریت است و قرآن کریم از مثل برای تربیت بشر استفاده می‌کند، افزود: اهل بیت و ائمه معصوم علیه السلام و رسول خدا صلوات الله علیه و آله نیز در زندگی خود از مَثل به دو صورت لفظی و عملی برای تربیت بشر استفاده می کردند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به مَثل هایی در زندگی رسول خدا صلوات الله علیه و آله گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله روزی به اصحاب خود فرمودند که در بیابان هیزم پیدا کنند، از آن جایی که در بیابان هیزم زیادی وجود ندارد، صحابه گفتند ای پیامبر خدا در بیابان هیزم کم است که پیامبرفرمودند جست‌و‌جو کنید و صحابه شروع به جست و جو کردند که در نهایت مقداری هیزم جمع شد که پیامبر فرمودند مثَل گناهان ما مَثل همین چوب خشک است که شما با وجود اینکه اندک بود ولی در بیابان آن را پیدا کردید؛ گناهان ما نیز به همین شکل جمع می شود؛ رسول خدا به واسطه این مثل عملی جایگاه گناه را به مسلمانان گوش‌زد کردند.

رفیعی با بیان مثال عملی دیگری از زندگی رسول خدا برای مسلمانان ادامه داد: رسول خدا به درختی که برگ های آن خشک شده بود، دست کشیدند و با یک اشاره حضرت تمام برگ ها ریخت که حضرت فرمودند مثال ذکر توبه و استغفار مانند همین برگ هایی است که چون خشک بود به یکباره از شاخه درخت ریخت.

وی افزود: زندگی اهل بیت و ائمه معصوم علیه‌السلام نیز عجین با مَثلَ بود و ائمه معصوم علیه السلام با مثال به مردم درس می دادند که نهج البلاغه مهم ترین کتاب برای مطالعه احادیث لفظی امیرالمومنین علیه السلام در رابطه با موضوعات مختلف است.

مثال امام در جامعه مثال نخ تسبیح است

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به مَثلی از حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها گفت: زمانی که مردم سقیفه برپا کردند و در مدت ۷۰ روز سقیفه را جایگزین غدیر کردند حضرت زهرا سلام‌الله علیها در خطبه خود به انصار و مهاجر فرمودند مثل شما مانند کسی بود که بال های یک پرنده را بریدید و توقع داشتید که این پرنده با دم خود پرواز کند مَثل امیرالمومنین علیه السلام برای اسلام مثال بال پرنده بود که شما بال پرنده را بریدید و توقع داشتید پرنده اسلام بدون بال و صرفا با دم پرواز کند.

رفیعی با اشاره به چند مَثل از امیرالمومنین علیه السلام در مورد جایگاه امام فرمودند امیرالمومنین علیه السلام مثال امام را در جامعه مثل سنگ آسیاب و نخ تسبیح عنوان می کنند که اگر نباشد تمام امور و همه چیز نابود خواهد شد

وی یادآور شد: در جامعه امروز مَثل تکیه بر غیر خدا و اعتماد به فرعون هایی نظیر غرب و آمریکا مانند همان تکیه بر خانه عنکبوت است و انسان تنها با تکیه بر خداوند است که می تواند به عزت و موفقیت دست یابد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین