عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۰۲۳
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
یاوران مهدی(عج)؛
خداوند در آیه ۵ سوره اسراء از گروهی سخن می‌گوید که طبق سیاق آیات قبل،‌ مأموریت نابودی اول صهیونیست‌ها را به‌عهده دارند.

عقیق: دوران آخرالزمان حساس‌ترین مقطع تاریخ بشریت است. طبق روایات، این دوران به دو مقطع تقسیم‌بندی می‌شود:

1. پس از رسالت حضرت ختمی‌مرتبت پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله که تاکنون ادامه دارد. در این دوران شاهدیم که فساد و تباهی در قالب هلاکت نسل و نابودی حرث، عالم را فرا می‌گیرد. (بقره: 205)
2. دورانی که عالم دستخوش حوادث عجیب و غریب می‌شود؛ خروج موجوداتی مثل یأجوج و مأجوج، بروز عذاب دُخان، وقوع بادهای سیاه و صیحه‌های سهمگین آسمانی از جمله این موارد است. (انعام: 65،‌ دخان: 10)

اما یکی از موضوعات مرتبط با فضای آخرالزمان، مسئله دسته‌جات یاوران حضرت صاحب الزمان امام عصر عجّل الله تعالی فرجه است؛ آنچه خداوند در قرآن به‌عنوان شاخصه‌های یاوران مهدی عجّل الله تعالی فرجه معرفی می‌کند، با آنچه در جامعه و بین برخی اندیشمندان دینی با عناوینی مثل "مهدی‌یاوری"  مطرح می‌شود، بسیار متفاوت است. در قرآن عناوین و صفاتی مثل انصارالله، صاحبان قوای شدید (أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ)، رکن شدید، حزب‌الله، امت معدوده و اصحاب صراط سَویِّ، به یاوران امام عصر عجّل الله تعالی فرجه نسبت داده شده است. خداوند هرکدام از این گروه‌ها را در هر دوره‌ای و به‌اقتضای پیش‌برد برنامه‌های خود روی کار می‌آورد،
به‌عنوان نمونه خداوند در آیه 5 سوره اسراء از گروهی سخن می‌گوید که طبق سیاق آیات قبل،‌ مأموریت نابودی اول بنی‌اسرائیل را به‌عهده دارند. این گروه با عنوان «أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ» یا صاحبان توان سخت شناخته می‌شوند: «فَإِذا جاءَ وَعْدُ أُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولا» یعنی آنگاه که وعده [تحقق‏] نخستین آن دو (فساد اول بنی‌اسرائیل (صهونیست‌ها)) فرا رسد، بندگانى از خود را که سخت نیرومندند، بر شما می‌‏گماریم، تا میان خانه‏‌ها [یتان براى قتل و غارت شما] به جست‌وجو درآیند و این ماجرا تحقق‌‏یافتنى است. خداوند این رویداد را به‌عنوان وعده‌ای غیر قابل تخلف معرفی می‌کند.

در روایتی از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام نقل است که درباره این قوم فرمود «قَوْماً یَبْعَثُهُمْ اللَّهُ قَبْلَ‏ قِیَامِ‏ الْقَائِمِ‏(ع) لَایَدَعُونَ وَتْراً لِآلِ‌مُحَمَّدٍ إِلَّا أَحْرَقُوهُ ـ وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولا»؛ یعنی قومی هستند که خداوند قبل از قیام قائم آنها را مبعوث می‌کند تا برای آل محمد صلى الله علیه و آله تظلم‌خواهی کنند تا اینکه آنها را بسوزانند؛ و این وعده‌ای است که محقق می‌شود (کامل الزیارات، ص63)

نکته‌ای که در این آیات و روایات وجود دارد، ماهیت قوم بنی‌اسرائیل است که در هر دوره‌ای خود را در پوششی نمایان می‌کند. حال، این قوم طی سده اخیر در قالب صهیونیست‌ها شناخته می‌شوند و مشغول به فساد و تباهی در دنیا هستند؛ خداوند وقتی از این قوم در قرآن سخن می‌گوید،‌ با همین خصلت فساد و تباهی از آنها یاد می‌کند؛ یکی از این آیات، آیه 205 بقره است، آنجا که فرمود «سَعى‏ فِی الْأَرْضِ لِیُفْسِدَ فیها وَ یُهْلِكَ الْحَرْثَ وَ النَّسْلَ...» یعنی آنها در زمین سعیِ در فساد می‌کنند و بنا را بر هلاکت حرث و نسل می‌گذارند. یا در آیه ‌64 مائده وقتی از امت یهود سخن می‌گوید، آنها را مفسدان فی الارض معرفی می‌کند و می‌فرماید «وَ یَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَسادا»؛ البته در عمده آیات قرآن، خداوند وقتی از یهود می‌گوید،‌ منظورش همان یهودیت جاهل و کافری است که در صدر اسلام نیز برای رسول خدا صلی الله علیه و آله دردسرساز بودند.

نکته بعد درباره گروهی است که عامل نابودی بنی‌اسرائیل می‌شوند که روایت از آنها با عنوان «قوم» یاد می‌کند؛ بنابراین تقابلی بین  این دو امت صورت می‌گیرد که در نهایت سبب نابودی صهیونیست‌ها می‌شود؛ همان‌ها که دشمنیِ اصلی‌شان با آموزه‌های اسلام، سنت نبوی و ولایت عترت به‌ویژه امام عصر عجّل الله تعالی فرجه به‌عنوان منجی عالم است و بارها در طول تاریخ بر این دشمنی‌شان صحه گذاشتند؛ همچنان که اکنون مشاهده می‌کنیم حجم بالایی از تولیدات سینمایی در غرب و هالیوود با مضمون منجی‌ستیزی است.

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین