عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۸۷۰
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات تشریح کرد:
رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات کاظمین با تشریح جزئیات طرح توسعه زیرسطحی حرم مطهر امام موسی کاظم و امام جواد علیهما السلام مزین به نام پروژه صحن امام محمدباقر(ع) از پیشرفت۱۲ درصدی این طرح خبر داد.

عقیق: محسن صالحی گلسفیدی، رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات کاظمین گفت: با توجه به لزوم ساخت فضای مسقف برای پاسخگویی به نیازهای رفاهی و خدماتی زائران حرم مطهر کاظمین به‌ویژه در ایام شلوغ زیارتی مانند اربعین حسینی و شهادت امام موسی کاظم(ع)، طرح احداث صحن امام محمدباقر(ع) در سرداب(طبقه زیرین) صحن آیت الله شهید باقر صدر در برنامه کاری عتبه کاظمیه قرار گرفت.

تعداد بازدید : 38

حرم امامین جوادین(ع)

وی افزود: این طرح در منطقه شمالی مجموعه حرم قرار دارد که از طریق سردر جنوبی معروف به سردر اتابکی به مسجد تاریخی صفوی و سپس به گنبدخانه حرم مطهر متصل می‌شود. 

صالحی با بیان اینکه صحن امام محمدباقر(ع) یک طرح توسعه زیرسطحی با کاربری زیارتی و خدماتی با وسعت نزدیک به ۶ هزار مترمربع است ادامه داد: با هماهنگی عتبه کاظمیه مقرر شد تا پس از مطالعه آب‌های زیر زمینی، کار تخریب ستون‌ها و سقف سرداب، اجرای دیوار حائل آب‌بند و برداشتن فونداسیون و عملیات خاکبرداری صورت گیرد که تا کنون این بخش از کار بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته است. 

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کاظمین ادامه داد: پس از اتمام عملیات خاکبرداری و پایین بردن کف سرداب، امکان دستیابی به ارتفاع بیش از ۵ متر در سرداب محل اجرای طرح فراهم خواهد شد.

وی اجرای طرح امام محمدباقر(ع) را یکی از فنی‌ترین پروژه‌های عتبات دانست و خاطرنشان کرد: در کنار مشکل وجود آب‌های زیر سطحی، مجاورت محل اجرای طرح با مسجد تاریخی صفوی که از میراث ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی در حرم مطهر امامین جوادین (ع) است بر چالش‌های اجرایی این طرح افزوده است. 

صالحی افزود: اجرای عملیات پایدارسازی با استفاده از اجرای شمع و خاکبرداری در کنار ایوان اتابکی حرم مطهر که روی ۱۰ ستون به ارتفاع ۱۱ متر بنا شده است، از دیگر مسائل چالش برانگیز پیش روی عوامل اجرایی است.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کاظمین گفت: هم اکنون با وجود محدودیت‌های کرونایی، حدود ۸۰ نفر در این طرح مشغول به کار هستند که پیش‌بینی می‌شود با رفع محدودیت‌ها، عوامل اجرایی طرح به ۱۴۰ نفر افزایش یابد.

وی گفت: استان‌های قم و فارس به دلیل وجود بارگاه منور خواهر و برادر امام رضا(ع) در آنجا و استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، به برکت همجواری با بارگاه منور سلاله اطهر امام موسی کاظم(ع) به‌عنوان استان‌های معین این طرح توسعه زیر سطحی انتخاب شده‌اند.

براساس این گزارش، زمان اجرای صحن امام محمدباقر(ع) تا پایان سال ۱۴۰۳ برآورد شده است.علاقه‌مندان برای مشارکت در فیض توسعه حرم باب الحوائج امام موسی کاظم می‌توانند با مراجعه به سایت ستاد توسعه و بازسازی عتبات به نشانی www.atabat.org  و درگاه پرداخت آنلاین، نذر خود را به میزان دلخواه پرداخت کنند.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین