عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۷۷۹
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
در مسجد مقدس جمکران؛
یادنامه و مستند زندگی علی خورشیدی طی مراسمی به همت کارگروه تاریخ شفاهی دفتر ستایشگری جامعه ایمانی مشعر بدر مسجد مقدس جمکران رونمایی شد.

عقیق: حجت‌الاسلام سیدحسین مؤمنی در مراسم رونمایی از مستند و یادنامه حاج علی خورشیدی با گرامیداشت یاد و خاطره همه پیرغلامان مکتب سیدالشهداء (ع) گفت: انسان باید در حیات دنیا اتصال مستمر به حضرات معصومین (ع) داشته باشد و این اتصال را قران کریم نیز برای انسان بیان کرده است.

مؤمنی گفت: هر کس به صورتی ممکن است اتصال و ارتباط با معصومین (ع) داشته باشد که زیارت و توجه و توسل از آن جمله است؛ به طور کلی ذکر و ذاکری و خواندن مدح و مرثیه اهل بیت (ع) نوعی سلوک برای تقرب به حضرات معصومین (ع) است.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی که اهل بیت (ع) را واسطه قرار داد به مقام قرب رسیده است و به او اذن و اجازه داده شده تا مرثیه و مدح اهل بیت (ع) را بخواند. مداحان و ذاکران باید به دلیل چنین جایگاهی حمد و ثنای الهی را به جای بیاورند.

مستند زندگی «علی خورشیدی» رونمایی شد

وی افزود: مداحی و ذاکری و ارتباط با اهل بیت (ع) بهترین سلوک برای قرب الهی و قبل از آن قرب به اهل بیت (ع) است؛ آن چه در این مسیر از ناحیه مداحان تاکید شده این است که مستمر و مدام مد نظر داشته باشند برای چه کسانی می‌خوانند.

مؤمنی عنوان کرد: مداحان و ذاکران در مسیر سلوک به قرب به اهل بیت (ع)، با یک سری بایدها و نبایدها و یک سری مقتضیات و موانع روبرو هستند و اگر مقتضیات و موانع را با هم در نظر نگیرند نمی‌توانند در این مسیر به سلوک برسند.

این استاد حوزه اظهار داشت: مداحان می‌دانند انجام واجبات و ترک محرمات و زانو زدن در محضر استاد و بهره بردن از اساتید چه اهمیتی در رسیدن به این درجه دارد، یکی از دغدغه‌ها این است برخی از ذاکرین جوان دستشان از اساتید فن کوتاه است در حالی که باید دستشان در دست استاد باشد.

وی بیان کرد: ائمه اطهار (ع) در دو دنیا به مریدان و مداحان عزت می‌دهند. اگر مداحان و مدیحه سرایان آبرویی در نزد مردم دارند به واسطه عنایت اهل بیت (ع) است، حاج علی خورشیدی نیز یکی از این مداحانی بود که در شب‌های چهارشنبه زائران جمکران با صدای ایشان انس داشتند.

بنا بر این گزارش در ادامه رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر در خصوص اهداف برگزاری این مراسم گفت: اتفاقی بزرگ رقم خورد و مشعری شکل گرفت که برگرفته از مداح، شاعر، عالم و راوی است. مساله مهم مشعر، هیأت است و یکی از ارکان اصلی هیأت، ذاکران و ستایشگران و مداحان به شمار می‌رود و وظیفه ماست در این عرصه، خادمین این ارکان هیأت باشیم.

وی تصریح کرد: از جمله گنجینه‌های سترگ در دستان ما که اگر استخراج نشود از دست ما می‌رود، همانا سینه پر از خاطرات و تجربیات و مسیر گران سنگی بود که این مداحان و پیرغلامان و ذاکران پیموده بودند.

آبفروش بیان کرد: تصمیم بر این شد در پروژه‌ای به نام تاریخ شفاهی پیرغلامان اهل بیت (ع) در حد توان و بضاعت آن مقداری را که می‌شود از تجربیات و خاطرات ضبط و ثبت و ماندگار کنیم و بنا بود موجی ایجاد شود که این اتفاق بدون افرادی که دستی در این عرصه دارند مقدور نیست.

وی خاطرنشان کرد: سه نفر از پیرغلامان در قم انتخاب شدند که گل سرسبد و شروع ماجرا حاج علی خورشیدی بود که به عنوان اولین اثر مستند و یادنامه تکمیل شد و در چند ماه آخر عمرشان، فرصتی یافتیم تا ملازمت و مصاحبتی با ایشان داشته باشیم.

دبیر جامعه ایمانی مشعر ادامه داد: اگر زودتر در این مسیر قدم برمی داشتیم یادنامه و مستند خیلی از مداحانی که امروز نیستند را داشتیم و اتفاقات دیگری رقم می‌خورد که متأسفانه نشد و بزرگانی را از دست داده‌ایم.

مستند زندگی «علی خورشیدی» رونمایی شد

وی گفت: کار مستند از سال ۹۹ آغاز شد و در چند ماه آخر که در شیوع کرونا به سر می‌بردیم فرصتی شد تا حاج علی خورشیدی در جمکران حاضر شود و در صحن مسجد، نوای ملکوتی ایشان پیچید و تصاویر زیبایی ضبط و مستند در مسیر کامل شدن بود که ایشان در اسفندماه سال ۹۹ دار فانی را وداع گفت.

آبفروش افزود: در این سال ۱۰۰ ساعت مصاحبه از دوستان و آشنایان و خانواده حاج علی خورشیدی ضبط شد که کار سختی بود و دوستان خالصانه برای پژوهش و مطالعات وقت گذاشتند و در آخر امر ۴ قسمت مستند به همراه ۱۰۰ صفحه یادنامه آماده شد.

وی تصریح کرد: می‌خواهیم با اولین قدم موجی ایجاد شود و در مراحل دیگر به سراغ مداحان و پیرغلامان برویم، تاکنون سه نمونه از زندگی این مداحان حاضر شده که زندگانی آقای شمس و حاج آقای ستایشگر از جمله این مستندات است تا این نهضت را برقرار کنیم.

دبیر جامعه ایمانی مشعر عنوان کرد: در کشور از این جمله ستون‌های نورانی زیاد داریم و می‌خواستیم این موج ایجاد شود و برای رسیدن به این منظور در تلاشیم مستند زندگی حاج علی خورشیدی در یکی از شبکه‌های صدا و سیما پخش شود، ضمن اینکه یادنامه ۱۰۰ صفحه‌ای از خاطرات ایشان نیز از جمله این گنجینه‌هاست.

لازم به ذکر است در مراسم تجلیل از خانواده مرحوم حاج علی خورشیدی و رونمایی از مستند و یادنامه این مداح پیشکسوت؛ قرائت آیات قرآن کریم توسط مهدی فروغی و شعرخوانی توسط استاد موحدیان، مداحی توسط حاج عباس حیدرزاده و با اجرای سید محمدجواد شرافت انجام شد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین