عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۶۹۶
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
دربرنامه این هفته روایت هیئت مطرح شد:
چهارمین قسمت از برنامه روایت هیئت در شبکه افق روی آنتن رفت و حنیف طاهری در آن گفت: متأسفانه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران شاهد فاصله‌ای بین مساجد و برگزاری هیئت‌های مذهبی و مجالس عزای امام حسین (ع) هستیم.

عقیق:برنامه روایت هیأت جمعه ۲۲ بهمن‌ماه به آسیب‌شناسی و بررسی موضوعات متعدد با حضور حسن لاله از پیرغلامان آستان سیدالشهدا (ع)، حنیف طاهری مداح اهل بیت (ع) و گفتگوی تلفنی با محمدرضا طالقانی پیشکسوت عرصه ورزش و از پیرغلامان آستان آل‌الله و رضا هلالی مداح اهل بیت (ع) از شبکه افق پخش شد.

طبق روال هر هفته، اخبار و رویدادهای مهم مرتبط با مسائل مذهبی و هیأتی در برنامه این هفته مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.  در  یکی از این خبرها به راه‌اندازی تکیه‌گاه آقا مرتضی علی (ع) در محله هرندی تهران  اشاره شد. این تکیه‌گاه، محلی برای رسیدگی و رتق و فتق امور آسیب‌دیدگان اجتماعی محسوب می‌شود که با مدیریت رضا هلالی مداح و ذاکر اهل بیت (ع)، در آن مراسم‌ها و برنامه‌های متعددی در محله هرندی تهران اجرا می‌شود.

خدماتی که هلالی به معتادان و بی‌خانمان‌های هرندی می‌دهد

هلالی در ارتباط تلفنی با برنامه در خصوص فعالیت‌های گسترده تکیه‌گاه آقا مرتضی علی (ع) گفت: این تکیه‌گاه به صورت مستمر و در مدت زمان ۵ ماه از افراد آسیب‌پذیر و کم‌بضاعت دعوت کرده تا در این مکان دور هم جمع شوند. افرادی که اغلب به درد خانمان‌سوز اعتیاد دچار شدند، در این تکیه گاه لباس گرفته و اطعام می‌شوند. همچنین از برخی خدمات همچون حمام و اصلاح و... بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه اغلب مراجعه‌کنندگان به تکیه‌گاه آقا مرتضی علی (ع) افراد بیرون‌خواب یا بی‌سرپناه هستند، تصریح کرد: شاید باور پذیر نباشد اما در بین بسیاری از مراجعه‌کنندگان که از همان افراد بیرون‌خواب هستند،  افرادی وجود دارند که انسان متحیر می‌شود. برخی از این افراد حتی از نعمت مادر و پدر متمول برخوردارند و خانه پدری آنها در شمالی‌ترین نقطه تهران است اما به هر دلیلی به بیرون‌خوابی دچار شده‌اند. در بین این افراد جانباز، روانشناس، مداح و... پیدا می‌شود و ساعت‌ها نشستن پای صحبت و درد و دل آن‌ها انسان را خسته نمی‌کند.

هلالی خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از جوانان و افراد کشور به درد خانمان سوز اعتیاد مبتلا شده‌اند و این موضوع در زیرپوست شهر ما وجود دارد اما به دلیل محرومیت و فقر و وضعیت نابسامان محله هرندی تهران این موضوع در آن نقطه نمود پیدا کرده است. در حالی که می‌توان دست بسیاری از این افراد را گرفت و آن‌ها را نجات داد لذا از مسئولین درخواست دارم تا کانون‌های رهایی در آن منطقه شکل داده شود.

هیأت نباید منبری یا مداح محور باشد  

در بخش دیگری از برنامه روایت هیأت به تفاوت‌ها و تمایزهای هیأت‌داری در زمان پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و پس از آن اختصاص داشت و بر همین اساس؛ حسن لاله پیشکسوت عرصه هیأت‌داری با اشاره به فضای برگزاری هیأت در زمان طاغوت و حکومت منحوس پهلوی گفت: هیأت و مجالس مذهبی پیش از انقلاب به چند شکل برگزار می‌شد. یکی از انواع برگزاری، حیاط خانه‌های افراد بود که در دهه های اول دوم سوم ماه محرم و چند دهه در ماه صفر به عزاداری و سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام می‌پرداختند.

وی افزود: یکی از مراسم‌های عزاداری که پیش از انقلاب اسلامی، بسیار اثرگذار بود و مردم و جوانان را جذب می‌کرد، برگزاری هیأت‌های هفتگی در شب‌های چهارشنبه، شب‌های جمعه و شب‌های شنبه بود. این مراسم‌ها مختص زمان‌ خاصی نبود و در تمام هفته‌های سال به صورت مستمر برگزار می‌شد.

برای برگزاری مراسم عزاداری پیش از انقلاب، تعهد می‌دادیم

 این پیشکسوت عرصه هیأت‌داری با اشاره به برخی از محدودیت‌ها و خفقان دوران منحوس پهلوی برای برگزاری مجالس عزای امام حسین و اهل‌بیت علیهم‌السلام عنوان کرد: پیش از برگزاری هیأت‌های مذهبی به خصوص در ایام دهه‌های ماه محرم، کلانتری و مأمورین محل از مدیران هیأت‌ها تعهد می‌گرفتند تا برخی از منبری‌ها دعوت نشوند، این افراد شامل دکتر شهید محمدجواد باهنر،  حجت‌الاسلام حجتی کرمانی،  آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری، حجت‌الاسلام فلسفی، حجت‌الاسلام قاسم اسلامی و چند تن دیگر می‌شد.

لاله  تصریح کرد: آثار و برکات برگزاری هیأت‌های مذهبی در محله‌های تهران و جایگاه کشور در زمان طاغوت کم‌نظیر بود، به طوری که در هر محله‌ای با برگزاری هیأت تعداد و آمار اعتیاد و فساد بسیار کاهش یافته و خانواده‌ها، جوانان خود را به سمت هیأت‌های مذهبی سوق می‌دادند.

این پیشکسوت عرصه هیأت‌داری  خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل خفقان دوران پهلوی برگزاری هیأت مذهبی کم رنگ و رو به تعطیلی رفت در همین زمان پس از قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ شخصاً، جلسات هیأت جوانان را راه‌اندازی کردم، این شروع اولین هیأت‌داری این حقیر در طول عمرم است. پس از مدتی مرحوم شیخ اسماعیل از بزرگان و ریش‌سفیدان هیأت‌داری از ما درخواست کرد تا هیأت جوانان سرچشمه تشکیل شود. این هیأت پس از سالیان متمادی فعالیت متصل به هیأت حضرت مسلم شد و از آن زمان تا کنون به عنوان پیش قراول ماه عزا و ماتم امام حسین علیه‌السلام فعالیت می‌کند.

این پیشکسوت بزرگ در عرصه هیأت و عزاداری امام حسین علیه‌السلام گفت: قبل از انقلاب هیأت‌ها توسط مدیریت اداره می‌شد و مدیریت حرف اول را می‌زد اما اکنون جلسات و هیأت‌های امام حسین علیه‌السلام یا منبری محور یا مداح محور هستند و این رویه خوب نیست؛ چرا که جلسه اگر دست گوینده و خواننده باشد در صورت نبود آن‌ها زمین خواهد خورد در حالی که هیأت باید قائم به نفرات خود باشد و همه زیر پرچم اهل‌بیت علیهم‌السلام کار کنند.

دلایل کم رنگ شدن ارتباط هیأت با مساجد /چرا شور جوانی در مساجد نیست؟  

حنیف طاهری، مداح و ذاکر اهل بیت علیهم السلام با حضور در برنامه با اشاره به مهمترین چالش‌ها و مسئله‌های موجود در میان هیأت‌های مذهبی و عدم استفاده مناسب از ظرفیت مساجد کشور گفت: متاسفانه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران شاهد فاصله‌ای بین مساجد و برگزاری هیأت‌های مذهبی و مجالس عزای امام حسین علیه‌السلام هستیم.

وی ضمن انتقاد از حضور کمرنگ جوانان در مساجد و لزوم توجه به شور و انرژی و اشتیاق آنها برای پیشبرد اهداف انقلاب تصریح کرد: امروز یکی از آسیب‌های مساجد ما این است که استقبال جوانان از این فضا کمرنگ شده است؛ گرچه که نه مساجد و نه هیأت‌های مذهبی هدف و ریشه خود را فراموش نکرده‌اند و از آن فاصله نگرفته‌اند اما به خاطر برخی سلیقه‌های شخصی این فاصله بین هیأت و مسجد رقم خورده است.

این مداح و ذاکر اهل‌بیت علیهم‌السلام عنوان کرد: همه بزرگان اذعان دارند که خون جاری در رگ انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در ابتدای شکل‌گیری جوانان بودند. اغلب همین جوانان با شور و اشتیاق در تظاهرات شرکت می‌کردند اما امروز این شور جوانی که باید با هدایت و تجربه بزرگترها و ریش سفیدها هدایت شود در مساجد وجود ندارد.

طاهری با اشاره به جایگاه بالای هیأت‌های مذهبی و مجالس عزای امام حسین علیه‌السلام در پیشبرد اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی ایران از ابتدا تاکنون  اظهار کرد: امام خمینی رحمت‌الله علیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران می فرماید: «ماه محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است»، برهمین اساس، همه هویت کشور و نظام جمهوری اسلامی به اسلامی بودن و ارتباطش با اهل بیت علیهم السلام است.از همان ابتدای شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بار بر دوش هیأت‌ها و مجالس عزای امام حسین علیه السلام است. به گونه‌ای که به گفته رهبر عظیم‌الشأن انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای اگر به این سیره در هیأت‌ها عمل شود شاهد تحول بزرگ و شگفت در اجتماع خواهیم بود.

 وی با بیان این مطلب که هیأت‌های مذهبی مطالبه‌گر هستند و برای خواسته‌های خود به جناح  سیاسی و یا دولت خاصی توجه ندارند عنوان کرد: هیأت‌ها و مجالس عزاداری امام حسین علیه‌السلام در زمان کنونی زنده بودن خود را حفظ کرده و همواره مطالبه‌گر است و کاری به فلان دولت و جبهه سیاسی ندارد. امروز یکی از مطالبه‌گری های هیأت‌ها و مجالس مذهبی از مساجد کشور است و سوال ما این است که چرا جوانان در این مکان مقدس حضور کمرنگ دارند در حالی که اگر ارتباط میان هیأت و مساجد پررنگ شود موجب انسجام و وحدت رویه در بسیاری از رویدادهای مهم کشور خواهد شد.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین