عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۶۶۹
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج):
مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نکاتی را در رابطه با مهدویت و انقلاب اسلامی ایران مطرح کرد.

عقیق:حجت الاسلام متوسل مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نکاتی را در رابطه با مهدویت و انقلاب اسلامی ایران مطرح کرد.

حجت الاسلام متوسل در بخش ابتدایی سخنان خود گفت: بعد از گذشت حدود ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد این هستیم که در دنیا انقلاب‌های زیادی چه در قرون معاصر و چه در تاریخ گذشته رخ داده و این حرکت‌ها منجر به تغییر یک نظام و یک سلسله حکومتی شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه عموم انقلاب‌ها و حرکت‌ها در گذشته حرکتهای نظامی بود که با جنگ و نیروی نظامی همراه بود گفت: در قرن اخیر انقلاب‌هایی اتفاق افتاد مثل انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب روسیه، و انقلاب چین که سبقه نظامی نداشت با این خصوصیت که این انقلاب‌ها مربوط به قشر خاصی از مردم بود و اقشار مختلف مردم در آن حضور نداشتند که توانستند نظام حکومتی را تغییر بدهند و ارزش آزادی را جایگزین آن کنند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) با بیان ویژگی‌های انقلاب‌های قرن اخیر خاطرنشان کرد: ویژگی انقلاب اسلامی ایران به گونه‌ای بود که متمایز از سایر انقلاب‌ها شد زیرا در این انقلاب تقریباً همه اقشار مردم حضور داشتند و مختص به قشر خاصی نبود به نحوی که دانشجو ها در دانشگاه‌ها، فرهنگیان در مدارس، بازاریان در بازار، کار گران و کشاورزان و … در راهپیمایی‌ها حضور داشتند.

حجت الاسلام متوسل افزود: در انقلاب اسلامی ایران حضور زنان در راهپیمایی‌ها پر رنگ بود، از مرد و زن تا پیر و جوان و دانش آموز و دانشگاهی وحتی گروه‌هایی از نظامیان هم به انقلاب پیوستند و این یک ویژگی مهم است و در سایر انقلاب‌ها دیده نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نکته‌ی مهم این است که رهبری انقلاب اسلامی را یک فردی با سابقه سیاسی بر عهده نداشت، بلکه مرجعیت تقلید دینی عهده دار این مساله بود و آنچه می‌گفت مردم به عنوان وظیفه دینی عمل به آن می‌کردند و مردم به عنوان یک وظیفه دینی وارد عرصه سیاست شدند.

این مقام مسئول تصریح کرد: از دیگر نکات مهم انقلاب اسلامی این است خواسته اصلی مردم احیا و حفظ دین بود و با توجه به اینکه مشکلات مختلف در دوره طاغوت وجود داشت، اما آنچه مردم در راهپیمایی‌ها و تظاهرات خواهان آن بودند مسائل اقتصادی نبود، بلکه به دنبال “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” بودند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) با اشاره شعارهایی مردم در تظاهرات گفت: روشن‌ترین شعاری که در سطح کشور داده می‌شد “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” بود که این نشان دهنده نگاه بلند و بالای امام راحل بود که کشور از بیگانه مستقل باشد.

وی در خصوص تفسیر این شعار گفت: مراد از آزادی از بین رفتن خفقان دوران پهلوی بود که مردم به دنبال این بودند که آزادی فکر، آزادی بیان را داشته باشند.

حجت الاسلام متوسل در ادامه با اشاره به ارتباط انقلاب اسلامی با بحث مهدویت افزود: دلیل تبعیت مردم از امام راحل این بود که امام را نایب الامام یعنی نایب امام زمان (عج) می‌دانستند و این موضوع یکی از مهمترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که تفکر شیعی مرجع تقلید را نایب امام و اطاعت و تبعیت از او را لازم و واجب می‌داند.

وی در بٌعد حضور مردم در عرصه انقلاب و اعتقاد آنان گفت: مردم معتقد بودند کسی که منتظر ظهور امام زمان (عج) هست و می‌خواهد با ظلم جهانی مبارزه کند و عدل جهانی را بر جهان حاکم کند قاعدتاً باید در محدوده خود با این ظلم و سلطه گری مبارزه کند و مردم با عنوان مبارزه با ظالم و به عنوان وظیفه دینی در عصر غیبت به میدان آمدند نه اینکه یک امر اتفاقی باشد و انتظار دارند این انقلاب به انقلاب جهانی حضرت مهدی ارواحنا فداه متصل شود.

این استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: شعار “خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی، خمینی را نگهدار” یعنی اگر از خمینی پیروی می‌کنیم امید آن را داریم که به حکومت امام زمان (عج) متصل شویم و جزو یاوران امام زمان باشیم و حرکت ما مقدمه برای حرکت جهانی حضرت باشد و لذا این نکته بسیار مهم است که مهدویت و نگاه درست به مهدویت یکی از عوامل بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام این انقلاب و این تفکر مبارزه با سلطه جهانی را محدود به ایران نکرد، گفت: امام در همان سال‌های ابتدایی انقلاب بر این نکته تاکید کردند که این تفکر خودمان را که مبارزه با استکبار جهانی است را به سراسر دنیا صادر می‌کنیم چرا که انقلاب ما محصور به محدوده و منطقه خاصی نیست حجت الاسلام متوسل افزود: تا کنون از بسیاری از کشورهای اروپایی و نقاط مختلف جهان به ایران آمدند و برای شناخت این حرکت انقلابی و در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه تحصیل کردند و در کشور خودشان این امر را تبلیغ کردند و خوشبختانه مبارزه با ظالم و زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) توسط گروه‌های مختلف در حال جریان سازی است تا جایی که در برخی از کشورها جمعیتی که به این تفکر دعوت شدند و با فرهنگ و مذهب شیعی آشنا شدند میلیون‌ها نفر هستند.

وی تاکید کرد: محور مقاومت هم ادامه تفکر انقلاب اسلامی است و در کشورهای مختلف اسلامی رو به رشد است و این تفکر بر این مبنا است که باید با استکبار جهانی مبارزه کرد و اجازه ندهند آنچه را که می‌خواهند در دنیا حاکم شوند و زمینه سازی ظهور حضرت فراهم گردد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در آخر خاطرنشان کرد: گرچه انقلاب را حضرت امام آغاز کردند اما این حرکت اختصاصی به حضرت امام نداشت و این حرکت باید تداوم داشته باشد که در حال حاضر با عنوان ولایت فقیه مطرح است که اختصاص به ایران ندارد و مفهوم آن این است که فقیه از آن جهت در سطح بالایی با دین آشنایی دارد و فردی عادل و دور از هوا و هوس است و همانند دعوت پیامبران الهی مختص به منطقه خاصی نیست و این یک دعوت فکری است که هر کسی در هر جایی می‌تواند آن را قبول کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) جملات صریحی را دارند که این حرکت ما با هدف زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) بوده است یعنی باید افرادی باشند که آماده برای مبارزه با استکبار جهانی باشند و فکر آنها مختص به جغرافیای خاصی نباشد و برای تحقق عدالت جهانی که شعار امام زمان (عج) است تلاش کنند.

 

منبع:مهر


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین