عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۱۵۹
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
آیت الله توکل بیان کرد؛
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه ما می‌خواهیم در دل‌های مردم محبوب باشیم و مردم ما را دوست داشته باشند، افزود: دلها دست خداست و اگر می‌خواهیم محبت ما در دلها قرار بگیرد خدا باید این محبت را در دلها بیندازد.

عقیق:آیت الله سیدرحیم توکل در سخنرانی شنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه خداوند دنیا را عالم اسباب و مسببات قرار داده است، اظهار کرد: انسان در این دنیا به هر هدفی که می خواهد برسد یک کانال خاصی دارد که اگر از آن کانال وارد شود به اهدافش خواهد رسید وگرنه نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه این قاعده هم در امورات مادی و هم در امورات معنوی جاری است، افزود: خداوند اگر بخواهد می تواند هر کاری را انجام دهد ولی خود خدا اراده کرده که هر کاری از طریق اسباب آن صورت بگیرد و در روایت داریم که خداوند ابا دارد کاری کند مگر از طریق اسبابش؛ بنابراین از اول تا آخر قرآن یک مقام برای فرد و یا قومی پیدا نمی‌کنیم که خداوند به او مقامی اهدا کرده باشد و یا بلایی نازل کرده باشد ولی علتی در کار نبوده باشد.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: خداوند در آیه ۹۸ سوره اعراف به علت و معلولی بودن دنیا اشاره کرده و می‌فرماید اگر مردم دنبال ایمان و تقوا بروند من درهای برکت را از آسمان و زمین برایشان باز می کنم ولی مردم بجای ایمان و تقوا من را تکذیب کردند و من آنها را به بلا، بیماری و فقر دچار و نعمت‌های خود را از آنها گرفتم.

وی با تأکید بر اینکه تمام اتفاقات این عالم علت و معلولی است، گفت: بعضی مقامات هستند که همه ما خواهان رسیدن به آنها هستیم، ولی راه رسیدن به آن را نمی‌دانیم؛ برای این کار باید در کلمات پیامبر(ص) و امام(ع) بگردیم و اسباب را پیدا کنیم و به آن دست پیدا کنیم.

توکل با بیان اینکه همه ما می‌خواهیم در دل‌های مردم محبوب باشیم و مردم ما را دوست داشته باشند، افزود: دلها دست خدا است و اگر می خواهیم محبت ما در دلها قرار بگیرد خدا باید این محبت را در دلها بیندازد و علت آن را هم خدا در آیه ۹۶ سوره مریم بیان کرده است و می‌فرماید هر کسی دنبال ایمان و عمل صالح برود من او را در دل‌ها محبوب می‌کنم.

وی گفت: در روایت داریم که ایمان شناخت و معرفتی است که در قلب انسان است و آثار آن اقرار به زبان و عمل به مقتضای ایمان است بنابراین انسان با ایمان زبانش به گناه باز نمی شود و کارهای منفی انجام نمی دهد و آثار ایمان در گفتار و حرکاتش ظاهر می‌شود.

کارشناس مذهبی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه رسیدن به باور عقلی تنها از طریق استدلال و برهان ممکن است، ادامه داد: ایمان باور قلبی است و برای رسیدن به باور قلبی فقط یک راه وجود دارد و آن هم رعایت تقوا است زیرا با تقوا است که دل نورانی می شود و به باور دل می رسیم.

وی افزود: تقوا یعنی اگر خدا فرمان داد که کاری را انجام دهیم انجام دهیم و اگر فرمان داد کاری را انجام ندهیم انجام ندهیم و به بیان ساده تر عمل به واجبات و ترک محرمات به خاطر فرمان خدا؛ همین که رنگ الهی در اعمال ما قرار گرفت اعمال ما نورانی می‌شود و این نور از عمل به قلب انسان می‌آید.

توکل ادامه داد: در روایت است که اگر انسان روزی ۲۵۶ بار ذکر «یا نور» را بگوید، یا روزی ۲۹۶ بار ذکر «یا منور» را بگوید و یا روزی ۳۰۰ بار ذکر «یا منیر» را بگوید با شرط عدم گناه خداوند دلی نورانی به او عنایت می‌کند و حجاب ها از درون انسان کنار می رود و باور عمیقی بر جان و قلب انسان می‌نشیند.

وی با بیان اینکه برخی افراد می‌گویند ما سال‌ها نماز می‌خوانیم و روزه می‌گیریم ولی قلب ما به باور نمی‌رسد، ابراز کرد: ما با اعمال خود نور به دست می‌آوریم ولی با گناه این نورها را خاموش می‌کنیم. مشکل ما در کسب نور نیست، بلکه در نگه داشتن نور است؛ بر اساس روایات، اگر مسلمانی به مسلمانی تهمت بزند همانطور که نمک در آب حل می‌شود ایمان در قلبش نابود می‌شود.


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین