عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۹۶۱
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
معارف مهدوی؛
یک کارشناس مهدوی گفت: از برکات امام غایب(عج) آن است که ایشان به داد شیعیان می‌رسند، از درد آنها دردمند می‌شوند و غمخوار آنها هستند، بسیار داریم واماندگانی که در لحظات سرد ناامیدی توسط امام زمان(عج) یاری شده‌اند.

عقیق:حجت الاسلام «جواد نصرالله‌پور»، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در سلسله مطالبی در کانال تلگرامی «مهدویت و انتظار» به شرح و آموزش مباحث مهدویت در سلسله جلساتی پرداخته است. در ادامه مشروح دومین جلسه از موضوع «فواید و برکات امام غایب(عج)» مرور می شود:

اگرچه امام زمان(عج) غایب هستند و جامعه بشری از دیدار ظاهری با ایشان محروم است اما گاهی این سوال پیش می آید که امام غایب چه برکات و فایده ای برای انسان ها دارد؟ ریشه این سوال به عدم معرفت به جایگاه امام بازمی گردد. چون اصل حیات ما بواسطه وجود مقدس امام زمان(عج) است و در جامعه کبیره می خوانیم: باران به برکت شما می بارد! و در دعای عدیله می خوانیم: عالم باقی و پابرجا به برکت امام است.

امام زمان(عج) در نامه به شیخ مفید(ره) نوشتند: ما هوای شما را داریم و شما را به حال خودتان رها نکرده و فراموشتان نکرده ایم، اگر چنین نبود، سختی ها وبلایا و مصیبت ها جامعه شیعه را نابود می کرد و دشمنان، شما را نابود می کردند.

اما برخی برکات ویژه و خیرات وجود امام(ع) به طور خاص برای جامعه شیعه است مثل امیدبخشی؛ جامعه منتظر مدینه فاضله مهدوی و دوران طلایی عصر ظهور، دچار یاس و ناامیدی نخواهد شد و همیشه پویایی و حرکت دارد چون امید دارد.

حمایت علمی فکری امام از شیعیان

چهارمین برکت امام غایب(عج) حمایت علمی و فکری امام از جامعه شیعه است، امام معصوم(ع) معلم و مربی جامعه است و امت اسلام همیشه از سرچشمه معارف ناب اهل بیت(ع) بهره برده اند در زمان غیبت هم اگرچه دسترسی کامل و همه جانبه از محضر امام(ع) ممکن نیست اما امام زمان(عج) به عنوان معدن علوم الهی، از راه های مختلف گره های علمی و فکری شیعه را باز می کنند. نامه هایی که حضرت(عج) در دوران غیبت صغری بواسطه نواب اربعه می فرستادند و سوالات فراوان شیعیان از اقصی نقاط جهان را پاسخ می دادند در همین راستا بوده است، این نامه ها به توقیعات شهرت یافته و مرحوم شیخ صدوق(ره) در کمال الدین، جلد دوم، باب 45 این نامه ها را به طور کامل آورده است.

حضرت حجت(عج) در نامه اسحاق بن یعقوب آورده اند: خدا تو را هدایت کند ... درباره منکران از خاندان ما سوال کرده ای، بدان بین خدا و هیچ کس خویشاوندی نیست و کسی که من را انکار کند از من نیست و عاقبت او مانند پسر نوع(ع) است و اموالی را که برای ما فرستاده ای، می پذیریم چون طاهر و پاکیزه است ...

سپس حضرت مهدی(عج) به مسئله خمس اشاره کرده اند که برای شیعیان بسیار مهم است؛ مراجع تقلید تاکید دارند: اگر کسی دکمه لباسش و فراتر از آن نخ لباسش که آن دکمه را دوخته از پولی باشد که خمس آن را نپرداخته، نمازش باطل است چون غصب از مال امام(ع) است.

امام زمان(عج) در ادامه نامه می فرمایند: کسی که اموال ما را حلال بشمارد و آن را بخورد، همانا آتش خورده است سپس فرمودند: بهره از من مثل بهره بردن از خورشید پشت ابر است؛ من امان اهل زمین هستم چنان که ستارگان امان اهل آسمان ها هستند ... سپس تاکید کردند: برای فرج دعا کنید که فرج شما در همین است.

تدبیر انسان های آگاه برای فرج در امور زندگی

آدم های عاقل و آگاه این گِرا را می گیرند و می دانند همه حاجات ما با دعا برای فرج امام زمان(عج) برآورده می شود؛ مرحوم اصفهانی(ره) در مکیال المکارم نقل کرده در تشرف یکی از بزرگان، امام مهدی(عج) فرمودند: در مجلسی که شیعیان جمع شده و بر مصائب جد غریب ما امام حسین(ع) گریه و سپس برای فرج ما دعا کنند، ما برای حاجات آنها دعا می کنیم.

امام(ع) در عصر غیبت صغری پناه علمی شیعه و پاسخگوی سوالات بودند در عصر غیبت کبری هم فقهای بزرگ که در هر دوره ای زعیم شیعه بوده اند، مشکلات علمی، فقهی و عقیدتی را با امام زمان(عج) مطرح کرده و پاسخ گرفته اند. مرحوم علامه مجلسی(ره) در کتاب بحارالانوار، جلد 52 نقل کرده که میرعلام می گوید: شبی در نجف در صحن امیرالمومنین(ع) بودم دیدم شبحی از دور آمد، جلو رفتم دیدم استادم شیخ احمد مقدس اردبیلی(ره) است، در حرم بسته بود اما باز شد و ایشان داخل رفت، و بعد از مدتی بیرون آمد به سوی مسجد کوفه رفت و در کنار محراب امیرالمومنین(ع) مدتی نشست و از جا راهی شهر شد در کنار مسجد حنانه ناگهان سرفه کردم و استاد متوجه حضور پنهانی من شد، علامه مقدس اردبیلی من را شناخت و در مقابل اصرار من فرمود اسرار این رفت و آمدهای امشب را برایت می گویم به شرط آنکه تا زنده ام، آن را نقل نکنی! سپس وی ادامه داد: گاهی برخی مسائل فقهی اعتقادی را نمی توانم پاسخگو شوم نزد مضجع امیرالمومنین(ع) می روم و پاسخ می گیرم، امشب هم چنین شد، داخل رفتم از داخل قبر مطهر ندایی آمد که به مسجد کوفه برو و از فرزندم حضرت قائم(عج) سوالت را بپرس، او امام حی و زمان شما است و من چنین کردم.

هدایت باطنی شیعه

از دیگر آثار و برکات امام غایب(عج)، هدایت باطنی شیعیان است به ویژه برای آنها که دل‌هایشان آماده هدایت است، گاهی علنی ملاقات کرده و راه سعادت را نشان می دهند و گاهی از قدرت ولایت تکوینی خود استفاده می کنند و با نفوذ روحانی در قلب ها اثر می گذارند، داستان زهیر را شنیده ایم که امام حسین(ع) فقط یک نگاه به او کردند و او چنان که می دانیم منقلب شد!

امیرالمومنین(ع) فرمودند: خدای متعال همیشه باید حجتی در روی زمین داشته باشد تا خلق را به سوی دین خدا هدایت کند، اگر حتی او غایب باشد تعالیم او در دل ها پراکنده است.

امام زمان(عج) از طریق کادرسازی و تربیت نیروها برای قیام جهانی خود تلاش می کنند ایشان در عصر غیبت منتظر فعالیت دیگران نیستند بلکه رسالت های خود را به انجام می رسانند؛ افراد شایسته با توسل و توجه به امام(عج)، تحت تربیت ویژه برای حضور در سپاه حضرت(عج) آماده می شوند.

ایمنی از بلایا از برکات وجودی امام غایب(عج) است، بلایایی در زندگی انسان حادث می شود که دفع همه آنها با ابزار مادی نیست بلکه در بیماری ها و دیگر مصائب، وجود حجت خدا در این عالم عامل امنیت زمین و اهل آن شمرده شده است.

حضرت ولیعصر(عج) مظهر رحمت و مهر و محبت خدای متعال است با عنایت خاصی بلایای بزرگ را مخصوصا از فرد فرد شیعیان دور می کنند اگرچه ممکن است در بسیاری از موارد این دست یاری‌گر را درک نکنیم و نشناسیم!

چنان که در دوران انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس فراوان این عنایت را شاهد بوده ایم، در 22 بهمن وقتی امام خمینی(ره) دستور بیرون ریختن مردم را دادند، دستور، امر امام زمان(عج) بود یا حادثه سقوط هلیکوپترهای آمریکایی در طبس، یا کشف کودتای نافرجام نوژه در 18 تیرماه سال 59 و نیز در هشت سال دفاع مقدس که حدود 70 کشور دنیا پشت صدام بودند و به او پیشرفته ترین تجهیزات جنگی را می دانند و با تحریم حتی به ما سیم خاردار نمی دانند!! جز عنایات حضرت مهدی(عج) به ما کمک نکرد بعضا تشرفات شهدا به محضر حضرت صاحب الزمان(عج) رخ داده و وصیتنامه شهدا گویای آن است.

دردمندی امام زمان(عج) از درد شیعیان

از دیگر برکات امام غایب(عج) آن است که ایشان به داد شیعیان می رسند، از درد آنها دردمند می شوند و غمخوار آنها هستند، بسیار داریم واماندگانی که در لحظات سرد ناامیدی توسط امام زمان(عج) یاری شده اند.

آخرین برکت امام غایب(عج) دعای خیر ایشان برای شیعه است امام زمان(عج) برای آمرزش گناهان شیعه دعا می کنند. در کتاب منتخب الاثر نوشته آیت الله الاعظمی صافی گلپایگانی آمده که امام مهدی(عج) می فرمایند:  خدایا بحق کسی که با تو مناجات می کند و به حق آن کسانی که در خشکی و دریا به درگاه تو دعا می کنند درود بر محمد(ص) و آل محمد(ص) بفرست و فقرای مومنین و مومنات شیعه را بی نیاز و رزق آنها را تامین کن.

امام باقر(ع) فرمودند: من هر روز برای آمرزش شیعیان گناهکار روزی هزار بار دعا می کنم.

شیعه همواره از دعای امام زمان(عج) بهره‌مند است؛ در منتخب الاثر همچنین آمده بزرگ ترین آرمان و آرزوی حضرت مهدی(عج) فرج و گشایش در کار شیعیان و رفع گرفتاری مظلومان عالم است، ایشان چنین دعا می کنند: خدایا برای من و شیعیان من در گرفتاری ها و مصیبت ها فرج و گشایش قرار بده و از غم و غصه ما را برهان و راه هدایت را بر من و شیعیانم وسعت بده و راهی که فرج من و شیعیانم در آن هست را نشان ده و آنطور که شایسته تو است، با ما رفتار کن.

 

منبع:شبستان


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین