عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۱۴۱
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
رئیس سازمان حج و زیارت:
رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: سازمان حج و زیارت بعد از اربعین حسینی با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در صورت نهایی شدن توافق با طرف عراقی، آماده آغاز مجدد سفرهای زیارتی عتبات است.

عقیق:به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان در جریان دیدار با ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد افزود : برای سفر اربعین هم از سوی دولت عراق زمینه حضور ۶۰ هزار ایرانی فراهم شد که بعد از وقفه ای بیش از یک سال و نیمه در سفرهای رسمی عتبات، اقدامی درخور تقدیر بود.

وی عنوان کرد: ما نیز تلاش کردیم این سفر با رعایت مفاد مورد توافق دو طرف و لحاظ شدن دستورالعمل های بهداشتی برگزار شود و زائران ما با عزت، کرامت و سلامت در این مراسم شرکت کردند و از نظر امنیت نیز شرایط بسیار خوبی حاکم بود.

وی در زمینه سفر اربعین هم با ارائه گزارشی از فرآیند ثبت نام و صدور روادید در فاصله زمانی محدود بین اعلام تعداد زائر مورد پذیرش عراق تا مراسم اربعین گفت: در نهایت ۶۰ هزار زائر و موکب‌دار عازم اربعین شدند و در این راستا ستادهای اربعین سازمان حج و زیارت در کربلا، نجف و کاظمین فعال شدند.

وی عنوان کرد: همچنین مرکز بهداشتی و درمانی در این سه شهر خدمت رسانی به زائران اربعین را انجام دادند و بیمه نیز ضمن پوشش بیمه‌ای زائران با ۶ بیمارستان عراق تفاهمنامه امضا کرد تا خدمات درمانی مورد نیاز به زائران ارجاعی را انجام دهند.

وی تصریح کرد : امید است بعد از اربعین مسیر سفر به عتبات باز شده و زمینه برای اعزام مدیریت شده و کاروانی زائران با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فراهم شود.

وی افزود: به‌ویژه با گسترش واکسیناسیون در دو کشور و سرعت انجام آن در جمهوری اسلامی ایران شرایط برای انجام سفرهای زیارتی مهیا می شود، ضمن آنکه خیل عظیم مشتاقان زیارت منتظر راه اندازی مجدد سفر به عتبات هستند.

حج و زیارت به عنوان متولی سفرهای زیارتی، باید سفرهای عتبات را سازماندهی کند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز در این دیدار گفت: سفر اربعین آغازی برای شروع دوباره سفرهای عتبات است و دولت عراق هم آمادگی دارد وامید است با رفع مسائل جزئی باقیمانده سریعتر به توافقی در این زمینه دست یافته و سفرهای زیارتی آغاز شود.

ایرج مسجدی افزود: در گام نخست اعزام روزانه یک هزار زائر با رعایت پروتکل های بهداشتی در قالب کاروان های زیارتی و به صورت سازماندهی شده توسط سازمان حج و زیارت می تواند اقدامی مناسب باشد.

وی با تاکید بر اینکه متولی سفرهای زیارتی سازمان حج و زیارت است و باید این اعزام ها توسط این مجموعه انجام شود و سفرها، هدفمند، کاروانی و مدیریت شده باشد، گفت: این سازمان هم دارای توان و تجربه و تخصص در این حوزه است و امکانات و شرایط لازم را برای برنامه ریزی و ارائه خدمات مناسب به زوار اعم پوشش بیمه ای، مباحث بهداشت و درمان، تغذیه و اسکان و غیره دارد.

مسجدی گفت: انجام سفرهای زیارتی در قالب کاروان های مدیریت شده حج و زیارت با برنامه، امن و توام با حفظ عزت و سلامت زائران و به نفع آنان است تا به مرور با همگانی شدن واکسیناسیون و غیره روال عادی بر این سفرها حاکم شود.

وی با بیان اینکه بازگشت زائران از عراق از روز گذشته آغاز شده و تقریبا دیگر زائر ورودی به عراق نداریم، افزود : امید است سفرهای زیارتی دوباره با حفظ پروتکل های بهداشتی آغاز شود و با توجه به سرعت واکسیناسیون به طور قطع موضوع با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین