عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۱۲۷
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
حجت الاسلام فرحزاد:
کارشناس مذهبی گفت: امام حسین (ع) در جاهای متعدد تقاضای آب و یاری کردند و این تقاضا نه به خاطر ضعف و ناتوانی ایشان بلکه برای نجات و دستگیری از دشمنان بود تا اهل نجات شوند.

عقیق:حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد در سخنرانی مراسم حرم مطهر حضرت معصومه (س) با بیان اینکه در زیارت اربعین تعبیرهای زیادی در عظمت اباعبدالله (ع) بیان شده است، اظهار کرد: در یکی از فرازهای اول زیارت اربعین می‌گوئیم خدایا تو امام حسین علیه السلام را حجت بر خلق قرار دادی که این جمله حرف‌های زیادی دارد.

وی با اشاره به برخی صفاتی که امام حسین علیه السلام را برای ما حجت کرده است، گفت: امام حسین علیه السلام در دعوت به حق برای کسی عذری باقی نگذاشت و همه وجودش را در راه دعوت به حق گذاشت.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اباعبدالله (ع) حتی نسبت به دشمنان خیرخواهی داشتند، افزود: امام حسین علیه السلام در جاهای متعدد تقاضای آب و یاری کردند و این تقاضا نه به خاطر ضعف و ناتوانی ایشان بلکه برای نجات و دستگیری از دشمنان بود زیرا اگر آن‌ها یاری می‌کردند و آب می‌دادند خودشان نجات پیدا می‌کردند.

وی با بیان اینکه خداوند در قرآن می‌فرمایند اگر خدا را یاری کنید من هم شما را یاری می‌کنم، گفت: خداوند محتاج یاری کسی نیست ولی می‌خواهد خیر به ما برساند و نصرت خدا شامل حال ما شود بنابراین اگر امام تقاضایی می‌کند برای نجات است نه احتیاج.

فرحزاد با بیان اینکه وقتی بزرگی به کوچکی امر می‌کند و درخواست و کمکی می‌خواهد از باب احتیاج نیست، ادامه داد: خدا که به ما دستور داده نماز بخوانیم برای احتیاج خدا به نماز و عبادت نیست بلکه می‌خواهد ما پاک شویم و در مسیر درست هدایت قرار بگیریم.

وی با بیان اینکه نفس کشیدن عالم خلقت به یمن امام زمان (عج) است و امام به کمک کسی احتیاج ندارد، گفت: این که ما دعای سلامتی امام زمان را می‌خوانیم ارتباط ما با امام زمان را بر قرار می‌کند و برای خود ما سلامتی و خیر به دنبال دارد وگرنه امام زمان (عج) احتیاج به دعای ما ندارند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امام حسین علیه السلام هیچ احتیاج و نیازی به اصحاب خود هم نداشتند چه برسد به دشمن، گفت: قطعاً اگر شمر دلش به رحم می‌آمد و به امام حسین علیه السلام آب می‌داد مشمول رحمت خدا می‌شد و موفق به کشتن امام حسین علیه السلام نمی‌شد بنابراین امام حسین علیه السلام با تقاضای آب از شمر سفره رحمت خود را حتی برای دشمنش پهن می‌کند زیرا ایشان رحمت واسعه است.

وی افزود: امیرالمؤمنین (ع) هم وقتی مورد ضربت شمشیر ابن ملجم قرار گرفتند و ابن ملجم به اسارت فرزندان و اصحاب ایشان درآمد سفارش کردند که به او آب و غذای خوب بدهند و او را در جای خوبی نگهداری کنند که نشان می‌دهد تا چه اندازه ائمه ما نسبت به هدایت دشمنان خود هم اهتمام داشتند و در حکومت اسلامی زندانی محترم است و باید با احترام با او رفتار شود.


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین