عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۰۰۶
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
آیت الله جاودان:
آیت الله جاودان گفت: مقدمه سعادت انسان ترک گناه است که می تواند سعادت او از همین دنیا شروع شود.

عقیق:آیت الله «محمدعلی جاودان» استاد حوزه علمیه در جلسه درس اخلاق که در حسینیه شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید ما انسان را در بهترین ساختمان خلق کردیم تااینکه بتواند جمعیتی را هدایت و به‌جایی برساند برای اینکار بهترین است.

وی افزود: خداوند در قرآن می فرماید جن و انس را خلق نکردم مگر این‌که مرا بندگی کنند، این توانایی در انسان وجود دارد که بتواند خدا را بندگی کند هدف انحصاری انسان بندگی خدا کردن و جز بندگی کاری نکردن است.

آیت الله جاودان با بیان اینکه انسان باید بندگی کردن خدا را مدیریت کند، عنوان کرد: اولین کاری که از ساختمان وجودی انسان انتظار می‌رود این است که گناه نکند و اگر این کار را کرد مدیریت امور خود را به دست خدا سپرده‌ است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مؤمن با خداباوری گناه نمی‌کند، اظهار کرد: وقتی شخص گناه می‌کند در آن لحظه ایمان از او سلب شده‌ است.

وی ادامه داد: مؤمنی که گناه نمی‌کند خداوند او را از ظلمات به سوی نور می‌برد، عملی که ولایت الهی را می‌آورد و مستدام می‌کند گناه نکردن است، هرکس این‌گونه باشد خداوند از هر نوع ظلمت اعتقادی یا رفتاری و اخلاقی او را خارج می‌کند.

آیت الله جاودان با بیان اینکه برای پرهیز از گناه هر چیزی را نخورید، اظهار کرد: اگر انسان بتواند بر هوای نفس خود غلبه کرده و گناه نکند یکی از راه‌های آن این است که خوراک خود را اندازه نگه دارد حرام نباشد حلال باشد غذا را با حساب و کتاب بخورد.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: یکی دیگر از عواملی که انسان را از گناه پرهیز می‌دهد این است که انسان نماز خود را در اول وقت و درست بخواند، کسی که نماز درست بخواند نماز او را از فحشاء و منکر بازمی‌دارد.

وی با بیان اینکه هر کس تلاش کند از گناه دوری کند خداوند در جاهای دیگر برای گناه نکردن او سد درست می‌کند، خاطرنشان کرد: ساختمان انسان از ساختمان فرشتگان برتر است اگر ولایت الهی را درباره‌ی خود اعمال کند به مقصد خلقت خود دست می‌یابد و این خوشبختی از همین دنیا شروع می‌شود مقدمه آن این است که انسان گناه را ترک کند، به‌اندازه همتی که بر ترک گناه دارد آن سعادت و خوشبختی برای او فراهم می‌شود.

 

منبع:شبستان


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین