عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۸۳۶۹
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴
حجت الاسلام قمی:
حجت الاسلام قمی در نشستی به سوالات دانشجویان در زمینه انتخابات و مسائلی که می‌تواند در عملکرد یک دولت جهادی و انقلابی نقش داشته باشد پاسخ داد.

عقیق:رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جمع دانشجویان بسیجی به حضور حداکثری در انتخابات تاکید کرد و نقش دانشجویان را در عرصه انتخابات و تحولات کشور مؤثر دانست.

حجت الاسلام قمی خطاب به دانشجویان بیان کرد: انتخابات بزرگی در راه است، «دانشجوی تشکلی و مکتبی می‌تواند سرنوشت کشور را بسیار قدرتمندانه متحول کند. در این میان دختران دانشجو می‌توانند عملکرد موثرتری داشته باشند تا جایی که آثارش در جامعه ماندگار شود. البته آقایان دانشجو هم باید با حفظ شئونات اسلامی همراه خواهران باشند و در ایجاد تحولات سیاسی و اجتماعی کشور که منجر به سازندگی و توسعه شود نقش آفرینی کنند.»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره سلیقه‌ای عمل کردن ردصلاحیت‌ها گفت: «درباره این موضوع دو جمله دارم. یکی اینکه دیگر بس است که بیاییم وقت بگذاریم ببینیم شورای نگهبان بد عمل کرد یا درست. برفرض اینکه از بیست نفر صفر گرفته باشد این موضوع گذشته است. البته باید به جای خودش به آن بپردازیم. اما به آنچه باید فکر کنیم این است که حالا چه کار باید کرد. بنده حقیر هم انتقاداتی به نحوه عملکرد شورای نگهبان دارم و همچنین پیشنهاداتی هم دارم. بسیاری از افرادی که در شورای نگهبان هستند به صداقت، سلامت و انصاف و تقوا می‌شناسم، ولی انتقاداتی دارم.»

حجت الاسلام قمی افزود: «مسئله‌ای که شورای نگهبان درباره صلاحیت‌ها و ردصلاحیت‌ها مطرح کرده، اجرای قانون است. من هم فکر می‌کنم بر همین اساس تصمیم گرفته است. در تقسیم کارهای شورای نگهبان مسئول احراز صلاحیت است. در این باره معیارهای متفاوتی وجود دارد. یعنی ممکن است فردی پرونده مفتوح حقوقی داشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود طبق قاعده‌های موجود صلاحیتش رد شود. اما ممکن است در دوره بعد آن فرد به دلیل اینکه از پروند مفتوح قبلی تبرئه شده، صلاحیتش تأیید شود. اینکه این رویه درست است یا غلط انتقادات بسیاری دارم. اما صلاحیت در یک مجلس ۱۲ نفری مورد بررسی قرار می‌گیرد و بررسی‌ها صلاحیت‌ها بر اساس یک قاعده و قانون پیش می‌رود. بدون شک باید از قانون تمکین کرد.»

رئیس سازمان تبلیغات با بیان اینکه، اما جواب به این سوال که شورای نگهبان باید درباره میزان مشارکت نقش داشته باشد؟ تصریح کرد: «به نظر بنده همه باید در جمهوری اسلامی که نظام مردم سالاری دینی است باید در تقویت مشارکت نقش داشته باشند اما نمی‌شود از این نتیجه گرفت کسی که صلاحیتش به دلایلی احراز نمی‌شود باید تأیید کنیم تا مشارکت زیاد شود این وجهه جمع دارد، نقطه تقارن دارد که در سنجه‌های تفصیلی و تلفیقی باید معلوم شود.»

حجت الاسلام قمی افزود: «اینکه باید فرآیندها اصلاح شود حرف درستی است. جریانات دانشجویی می‌تواند بعد از انتخابات ایرادات فرآیندی و روشن نبودن سنجه‌ها و ملموس نبودن ادله را مورد بررسی قرار دهد.»

وی با بیان اینکه آنچه روشن است باید انتخابات برگزار شود و قطعاً یک مشارکت پر شور را شاهد خواهیم بود اظهار کرد: «بلد نیستیم با مردم صحبت کنیم و تدبیری برای دردهایشان پیدا کنیم و بستری فراهم کنیم که درباره تعیین سرنوشت خودشان حرف بزنند و به میدان بیایند، باید فکری اساسی کنیم.»

رئیس سازمان تبلیغات افزود: «اکنون در شرایطی هستیم که باید رو به جلو حرکت کنیم و کمک به مردم برای تعیین سرنوشت خودشان می‌تواند بهترین عملکرد باشد.»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به سوال دانشجویان درباره بحران جمعیت و عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی برای ترویج فرهنگ ازدواج و آسان سازی در جامعه پاسخ داد: «سازمان تبلیغات اسلامی از هرکسی که می‌خواهد در زمینه دین و تبلیغ اسلام ناب کار کند به نحوی حمایت می‌کند. در بحث جمعیت هم همین طور است. در ترویج فرهنگ ازدواج و فرزند آوری و رشد جمعیت سازمان تبلیغات نگاه هدفمند و حامیانه دارد. حل بحران جمعیت که با آن رو به رو هستیم نیازمند یک استراتژیک است. حتماً دولت آینده یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار دهد همین مسئله رشد جمعیت است. اگر معضل جمعیت حل نشود فردای کشور یک جامعه ضعیفی خواهد بود. حتماً موضوع اقتصادی در مسئله جمعیت مطرح هست، ولی ریشه رشد جمعیت ما فرهنگی است. جریان دانشجویی و همه کسانی که می‌توانند در جامعه تأثیرگذار باشند باید در این زمینه وارد کار شوند.»

 

منبع:حوزه


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین