عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۶۱۳۶
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
۹ تن از ائمه جمعه آذربایجان غربی، اظهارات مداخله جویانه رئیس جمهور ترکیه را محکوم و تصریح کردند: مردم ایران فارغ از هر زبان و لهجه و رنگ و نژاد در حفظ تمامیت ارضی خود خون و جان می دهند، اما یک وجب از خاک مقدسش را نمی گذارد به یغما برود کردند.

عقیق:آذربایجان غربی/ اظهارات مداخله جویانه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره کشورمان در رژه نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان در باکو، به بستری برای همنوایی و همصدایی در کشور تبدیل شد و چهره های سیاسی، فرهنگی و گروه ها و طیف ها مختلف در مقابل آن واکنش نشان دادند.

۹ تن از ائمه جمعه آذربایجان غربی در گفتگویی در ارومیه، ضمن محکومیت اظهارات تفرقه افکنانه رئیس جمهور ترکیه، اعلام کردند، ملت ایران خصوصا مردم آذربایجان جواب دندان شکنی به توطئه های دشمنان ایران خواهند داد.

 

ابراهیمی: اردوغان حمایت ایران از او در کودتای۲۰۱۶ را فراموش نکند

حجت الاسلام محمود ابراهیمی، امام جمعه نقده هم با تصریح بر این که دو ملت ایران و آذربایجان به عنوان دو کشور مستقل سال هاست به صورت مسالمت آمیز و دوستانه در کنار هم زندگی می کنند، گفت: نه ملت ایران و نه ملت آذربایجان به هیچ وجه اجازه نخواهند داد برخی ها با روحیه تجزیه طلبی اقوام را در دو سوی ارس تحریک کرده و منطقه را ناامن کنند و رفتارهای دور از منطق رئیس جمهور ترکیه محکوم به شکست است.

امام جمعه نقده با تصریح بر این که ترکیه در همه معادلات سیاسی و نظامی خود در کشورهای همسایه اش با شکست مواجه شده است، افزود: اردوغان در جبهه نظامی در سوریه و عراق و در معادلات سیاسی با کشورهای همسایه با شکست مواجه شده است و می خواهد با طرح دعواهای قومیتی این شکست ها را جبران کند و البته بهتر می داند که ملت ایران اجازه اظهار نظرهای تفرقه افکنانه را نخواهند داد.

وی تاکید کرد: در کودتای ۲۰۱۶ ترکیه، ایران بود که ناجی دولت و ملت ترکیه شد و باعث تاسف است که اردوغان آن همه خدمت و حمایت جمهوری اسلامی را فراموش کرده و به دنبال تشکیل امپراطوری نوعثمانی و تامین منافع اسرائیل در منطقه است و باید بداند که ۸۵ میلیون ایرانی یک صدا هستند و تقویت روحیه های قومی و تجزیه طلبی رئیس جمهور ترکیه با شکست مواجه خواهد شد.

 

ماموستا کلشی نژاد: اردوغان با حمایت از تروریست ها خون هزاران مسلمان را ریخت

ماموستا مامد کلشی نژاد، امام جمعه اهل سنت ارومیه هم نیز با تاکید بر این این که ایران اسلامی با هدایت امامین انقلاب همیشه از حقوق ملت های دنیا حمایت کرده است، گفت: جمهوری اسلامی در منطقه محور صلح و ثبات و امنیت است و بر اساس منویات امامین انقلاب و از منظر دینی و سیاسی هرگونه تجاوز به حقوق ملت ها و اراضی کشورها ظلم و حرام است و اظهارات اخیر اردوغان در تقویت جنگ های قومیتی هم محکوم به شکست است.

وی با تصریح بر این که اردوغان به همراهی دشمنان اسلام با حمایت از جریانات تکفیری و افراطی در منطقه موجب ریخته شدن خون های صدها هزار مسلمان شد، بیان داشت: طبیعی است که بعد از شکست در جبهه سوریه و عراق اردوغان بخواهد در منطقه آذربایجان به دنبال تشکیل امپراطوری نوعثمانی باشد، اما قبل از هر گونه اظهار نظر بهتر است تاریخ جنگ چالدران را بخواند که مردم آذربایجان و ایران با تقدیم ده ها هزار شهید پاسخ محکمی به امپراطوری عثمانی دادند.

امام جمعه اهل سنت ارومیه تصریح کرد: به سبب عدم کفایت رژیم ها و رهبران گذشته، ایران بخشی از خاک خود را از دست داد اما امروز با تقدیم صدها هزار شهید مرزهای خود را حفظ کرده و از این به بعد هم حفظ خواهد کرد و بهتر است رئیس جمهور ترکیه در خصوص کشور خود اظهار نظر کند.

 

خانبابایی: اردوغان نمک نشناسی نکند

حجت الاسلام محمد خانبابایی با اشاره به این که آقای اردوغان اجازه دارد که شب ها با رویای تشکیل دوباره امپراطوری عثمانی قدیم به خواب برود و با شادمانی از درآمد شبانه روسپی خانه های همان سرزمین از خواب بیدار شود، گفت: کسی که همفکر و هم پیاله صهیونیست ها، تکفیری ها و وهابی ها و داعشی هاست، دهانش با نام بردن از رود زلال ارس پاک نخواهد شد.

وی ادامه داد: اردوغان روزهای کودتا را که در آسمان ایران در هوا بود و توسط ایران نجات پیدا کرد به یاد بیاورد و نمک نشناسی نکند هر چند یقین داریم که چنین افرادی حق نمک را ادا نمی کنند.

امام جمعه نوشین شهر با تصریح بر این که ایران مهد باکری ها و امینی ها و ملک سلیمانی ها است، گفت: مردم ایران فارغ از هر زبان و لهجه و رنگ و نژاد در حفظ تمامیت ارضی خود خون و جان می دهند، اما یک وجب از خاک مقدسش را نمی گذارد به یغما برود.

وی تصریح کرد: تجربه صدام و ابوبکر بغدادی که هم پیاله جناب اردوغان بودند باید درس عبرتی برای او باشد که ایران اسلامی پنجه های گرگ های متجاوز را نابود می کند و پوزه آنان را به خاک می مالد.
 

حسن زاده: سخنان اردوغان ناشی از شکست او در سوریه و عراق است

حجت الاسلام حمید حسن زاده، امام جمعه میاندوآب نیز با بیان این که ایران یک کشور مستقل و دارای ابعاد جغرافیای مشخص است، گفت: دشمنان ملت ایران در این چهل سال تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بخشی از خاک ایران را جدا کنند و در جنگ هشت ساله بیش از ۴۰ کشور از صدام حمایت کردند، اما نه تنها ذره ای از خاک میهن اسلامی جدا نشد، بلکه عاقبت صدام هم برای دیگر کشورهایی که سودای ضربه زدن به ایران را دارند، درس عبرت شد.

وی با تصریح بر این که اردوغان به جای این که مشکلات کشور خود را که ناشی از زلزله، کرونا و بدهی های صدها میلیاردی است، حل کند، می خواهد با این رفتارها حاشیه سازی کند، ادامه داد: مشکلات کشور ترکیه روز به روز بیشتر می شود و این اظهارات رئیس جمهور ترکیه برای ایجاد حاشیه و فرار از پاسخگویی به مشکلات کشور خود است.

امام جمعه میاندوآب اضافه کرد: ملت ایران خصوصا مردم آذربایجان هوشیار و بیدار و متوجه توطئه های دشمنان هستند و در مواقع لازم جواب کوبنده و دندان شکنی خواهند دارد و البته دشمنان هم خوب می دانند که مردم آذربایجان در دفاع از ولایت و تمامیت ارضی کشور با هیچ فردی تعارف ندارند.

وی، تحرکات اخیر ترکیه در منطقه آذربایجان را ناشی از شکست آن ها در سوریه، عراق و یمن عنوان کرد و اظهار کرد: ترکیه و هم دستان آن، یعنی آل سعود، آمریکا و رژیم صهیونستی علی رغم هزینه های چند تریلیون دلاری در منطقه با شکست مواجه شدند و حال می خواهند با تحرکات جدید در منطقه آذربایجان به تفرقه دامن بزنند و البته هدفشان به هیچ وجه حمایت از آذربایجان نیست.
حجت الاسلام حسن زاده در پایان با بیان این که آذربایجان یک کشور اسلامی شیعی و پایبند به قوانین بین المللی است، گفت: همان گونه که رهبر انقلاب وعده صادق دادند که بشار اسد خواهد ماند و این سیاستمداران مخالف وی هستند که خواهند رفت، رجب اردوغان هم باید از این سخنان رهبری عبرت بگیرد چرا که او هم خواهد رفت چنان که قبل از وی ها رفتند و این ملت و حکومت ایران اسلامی است که با اقتدار خواهد ماند.


رحیمی: اردوغان از دامن زدن به تحریکات قومی خودداری کند

حجت الاسلام علی رحیمی، امام جمعه تکاب هم با تاکید بر این این که بر اساس حقوق بین الملل مرزهای کشورها محترم است و هیچ فردی نمی تواند در حوزه مباحث مرزی اظهار نظر کند، گفت: از اصول دیپلماتیک به دور است که رئیس جمهور ترکیه سخنانی بر زبان بیاورد که بوی توطئه و تفرقه می دهد و همه سیاستمداران باید در اظهارات خود به این مسئله توجه کنند.

امام جمعه تکاب تاکید کرد: مسئولین کشورهای همسایه باید دقت کنند تا به حوزه ها و و گسل های قومیتی و مرزی دامن نزنند چرا که این کار در آینده بحران ها و مباحث خطرناک امینتی را به دنبال داشته و ضربات جبران ناپذیری را به منطقه خواهد زد.

وی با بیان این که هم کشور آذربایجان و هم ترکیه از کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران هستند و باید حسن همجواری را رعایت کنند، افزود: در جنگ قره باغ ایران بزرگترین حامی جمهوری آذربایجان بود و برای آزادی خاک قره باغ به این کشور کمک کرد و دولت های منطقه نباید به مباحث قومیتی ورود کنند.

حجت الاسلام رحیمی با تاکید بر این که سخنان رئیس جمهور ترکیه قبل از ایران، توهین به تمامیت استقلال ارضی جمهوری آذربایجان است، اضافه کرد: رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود مطالبی را به زبان آورده که اهانت به حاکمیت و دولت آذربایجان است و دولت ترکیه بهتر می داند برخی کشورهای همسایه از خاک ایران جدا شده است و ایران موطن اصلی این کشورهاست.

 

عباسی: اردوغان با چه هدفی بقایای داعش را وارد آذربایجان می کند؟

حجت الاسلام حیدر عباسی، امام جمعه قوشچی نیز با تاکید بر این که جنگ ارمنستان و قره باغ یک جنگ پیچیده بود و ما از نتیجه آن که آزادی بسیاری از مناطق قره باغ بود خوشحال هستیم، گفت: برادران آذربایجانی باید دقت کنند که اگر ترکیه امروز در خیابان های این کشور رژه می رود و فردا حرکتی بر خلاف منافع ملی این کشور قدم برداشت چه کسانی باید پاسخگو باشند؟ و این که رئیس جمهور ترکیه بیان می کند که جمهوری آذربایجان و ترکیه باید زیر یک پرچم متحد قرار گیرند این پرچم مال کدام کشور خواهد بود.؟

وی اضافه کرد: عدم دخالت ایران در مسائل داخلی آذربایجان، احترام به قوانین بین المللی و بالاتر از آن قوانین شرعی و انسانی است و ایران برای غلبه مسلمانان بر دشمنان معاند، انواع کمک ها به کشورهای همسایه را انجام می دهد اما در سیاست داخلی هیچ کشوری دخالت نمی کند.

امام جمعه قوشچی با تاکید بر این که در جنگ سوریه و عراق، ایران بیشترین کمک ها را به این کشورها کرد اما هرگز در داخل خاک این کشورها رژه نظامی برگزار نکرد، بیان داشت: بقایای داعش در کشور های مختلف امروز توسط ترکیه وارد خاک آذربایجان می شوند و باید دولت ترکیه در مورد این مسئله پاسخگو باشد که این گروه های تروریستی قرار است در آینده چه اقداماتی درمنطقه انجام دهند؟

وی اظهار کرد: متاسفانه دولت و وزارت خارجه نتوانستند منویات رهبری را در قبال کشورهای همسایه خصوصا آذربایجان اجرا کنند و همه فکر و ذکرشان برجام و ارتباط با کشورهای غربی شد و این ضعف سیاست خارجه ایران چه زمانی قرار است تقویت شود.؟

 

جباری: اردوغان می خواهد تنش های ترکیه را به کشور های منطقه انتقال دهد

حجت الاسلام محمدرضا جباری امام جمعه شوط نیز با بیان این که باید منویات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های منطقه عملی شود، گفت: وزرات خارجه باید زودتر از این ها این توطئه ها را پیگیری می کرد و جواب زود هنگام به آن ها می داد تا کار به این جا کشیده نمی شد.

وی ادامه داد: ترکیه خود دچار تنش و حاشیه است و می خواهد این تنش را به منطقه گسترش دهد و باید مردم و دولت های کشورهای منطقه هوشیار باشند و در مقابل این زیاده خواهی های اردوغان بایستند و اجازه ندهند امنیت آن ها بازیچه دست دولت ترکیه باشد.

امام جمعه شهرستان شوط با بیان این که هر کسی بخواهد در جهت تامین منافع رژیم صهیونستی در منطقه دست به اختلاف و حاشیه بزند در مقابلش خواهیم ایستاد، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی و ریشه دار و تاثیر گذار در منطقه همه توطئه ها را رصد می کند و هر کسی بخواهد دست به تفرقه قومی بزند ملت ایران جواب کوبنده به آن خواهد داد.

وی یادآور شد: ائمه جمعه به عنوان پشتیبان مردم و سرباز و مطیع ولایت منویات رهبری را اجرا می کنند و اجازه نمی دهند عده ای با نقشه های شوم دست به تفرقه و تطئه بزنند و بهتر است دولت ترکیه دست از تفرقه بردارد و به سرنوشت صدام مبتلا نشود.

 

هاشمی: خواب اردوغان تعبیر نخواهد شد

حجت الاسلام محمد هاشمی امام جمعه ماکو هم در واکنش به اظهارات مداخله جویانه اردوغان، گفت: متاسفانه در رژه پیروزی کشور آذربایجان در مناقشه قره باغ اشعار و سخنانی بر زبان اردوغان جاری شد که سیادت و وحدت اراضی کشور ما را هدف قرار داده بود.

امام جمعه ماکو تصریح کرد: کمترین محققی می‌داند که  مقصود گوینده آن اشعار ذره ‌ای امکان تحقق ندارد و کسانی که آن را مطرح می کنند ذره ای شعور ندارند، و اگر قرار بر الحاق است باید این دستی باشد که از بدن جدا شده است نه بدن به دست!

 

طالبی: اردوغان در حد و قواره ای نیست برای ایران شاخ و شانه بکشد

حجت الاسلام وحید طالبی، امام جمعه پلدشت هم با بیان این که اردوغان به دنبال احیای جایگاه خود در منطقه است، گفت: مسائل و مشکلات به وجود آمده در ترکیه تنش هایی را در این کشور به وجود آورده است و اظهارات اخیر اردوغان در خاک جمهوری آذربایجان با تحریک عرق قومیتی، برای احیای جایگاه از دست رفته اش و کسب محبوبیت در بین مردم ترک است.

وی ادامه داد: اردوغان در حد و قواره ای نیست که بخواهد برای ایران شاخ و شانه بکشد و خود هم بهتر می داند که قدرت رویایی با ایران را از هیچ لحاظی ندارد اما می خواهد از فرصت ها برای مطرح کردن خود در منطقه استفاده کند.

امام جمعه پلدشت با تاکید براین که رئیس جمهور ترکیه باید متوجه باشد که ملت ایران و ترکیه سالهاست با تفاهمات فرهنگی، سیاسی، و اقتصادی در کنار هم با صلح زندگی می کنند، گفت: قطعا هدف اردوغان به هم زدن همکاری های ایران وترکیه نیست چون خود ترکیه از این معادله بیشتر متضرر خواهد شد اما وی می خواهد آبروی از دست رفته خود را در منطقه احیا کند و پاسخ مردم، امت حزب الله و مسئولین جمهوری اسلامی به این حرکات بسیار هوشیارانه بود و توطئه ها را خنثی کرد.

 

منبع:حوزه


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین