عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۵۴۶۰
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی بیان کرد؛
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به خصوصیاتی نظیر عالمه، شفیعه، کریمه و مهدیه بودن حضرت معصومه سلام الله علیها، گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها دارای شأن ولایی، تاریخی و اجتماعی بودند که این موارد از شئون معصومین علیهم السلام است.

ویژگی هایی که حضرت معصومه(س) را از سایر امام زادگان متمایز می‌کندعقیق: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در سخنرانی رسانه ای که در حرم کریمه اهل بیت(س) تولید و از شبکه دو سیما پخش شد، با بیان اینکه رسیدن به مقام قرب الهی تنها با بندگی خدا ممکن است، اظهار کرد: اگر چهارده معصوم علیهم السلام و انبیاء صلوات الله علیهم به مقام قرب و خلیفة اللهی رسیدند تنها به خاطر طاعت و بندگی خدا بوده است.

وی با بیان اینکه حضرت معصومه سلام الله علیها با بندگی و اطاعت از خدا و ولی خدا به مقام قرب الهی رسیدند، افزود: حضرت معصومه سلام الله علیها تنها بانویی است که در میان امام زادگان شأن و مقام متفاوت نزد خداوند دارند و امام معصوم زیارت نامه برایشان انشاء و به زیارت ایشان سفارش کرده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه حضرت علی اکبر، حضرت ابوالفضل و حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیهم سه امام‌زاده‌ای هستند که زیارتنامه مخصوص دارند که امام معصوم برایشان انشاء کرده اند، افزود: برای حضرت علی اکبر و حضرت ابوالفضل علیهما السلام تنها متن زیارتنامه انشاء شده ولی برای حضرت معصومه سلام الله علیها علاوه بر انشاء متن زیارت نامه، ادب زیارت را هم بیان و شیعیان را توصیه به زیارت کرده‌اند.

وی در بیان ویژگی‌ها و امتیازات حضرت معصومه سلام الله علیها به عالمه بودن ایشان اشاره و اظهار کرد: در سنین کودکی حضرت معصومه سلام الله علیها، وقتی پدر ایشان موسی بن جعفر علیه السلام پاسخ‌های دختر خردسال خود به سؤالات فقهی مراجعان را دیدند فرمودند پدرش به فدایش که همان جمله ای است که پیامبر بارها در شأن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیان فرمودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی ویژگی دوم حضرت معصومه سلام الله علیها را شفیعه بودن در روز جزا عنوان کرد و گفت: کسی که رفعت مقام در آخرت دارد به طریق اولی در دنیا هم دارای رفعت مقام است و می تواند حاجات دنیایی را به متوسلین به خود عنایت کند.

وی شأن ولایی، تاریخی و اجتماعی که مختص به معصومین علیهم السلام است را برای حضرت معصومه سلام الله علیها هم جاری دانست و بیان کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها کوثر و خیر کثیر است و یکی از خیراتی که از قم و به خاطر حضرت معصومه سلام الله علیها به سراسر دنیا صادر شده است بیداری اسلامی است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ویژگی پنجم این حضرت را کرامات ایشان دانست و گفت: کرامات حضرت معصومه سلام الله علیها به اندازه ای است که در میان علما به کریمه اهل بیت معروف شده اند و برای مثال یکی از اساتید ما که مدتی مسئولیت حوزه علمیه قم را داشتند می فرمود برای رفع مشکلات حوزه توسلی به حضرت معصومه سلام الله داشتم که در همان ایام فردی به دفتر من آمد و گفت حضرت فرمودند که ما حوزه را تا کنون اداره کرده ایم و از این به بعد هم اداره می کنیم.

وی با بیان اینکه ویژگی ششم حضرت معصومه سلام الله علیها هدایت قلوب است، ادامه داد: علمای زیادی به این مرقد مطهر پناه آوردند و سید باقر ابطحی می فرمود که من هر وقت گرفتار می شوم به حرم بی‌بی پناه می‌آورم و هر کسی به این بانو پناه آورده نور به قلبش وارد شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی با اشاره به شأن ولایی و تکوینی حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: آنچه خدا می خواهد به بندگان خود عنایت کند به برکت معصومین است و حتی اگر بندگان قصد تقرب به خدا را دارند باز امضای معصوم شرط صعود است و به همین دلیل در زیارت جامعه کبیره می گوییم «لا یعطی علیها الا رضاکم» و امام حسین علیه السلام هم فرمودند که رضای خدا در گرو رضای ما اهل بیت است.

وی اثرگذاری حضرت معصومه سلام الله علیه در تاریخ ایران و تشیع را به خاطر شأن تاریخی این حضرت دانست و گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها شأن اجتماعی هم داشتند و سیره و سبک زندگی ایشان تأثیرات زیادی بر جامعه از روز ورود به قم تا کنون گذاشته است بنابراین خداوند هر سه شأن معصوم را به حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها عنایت کرده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ویژگی دیگر حضرت معصومه سلام الله علیه را شفیعه بودن ایشان عنوان کرد و افزود: امام صادق علیه السلام فرمودند «تدخل بشفاعتها شیعتی الجنه باجمعهم» و امام رضا علیه السلام فرمودند «من زارها فله الجنه» و از امام جواد علیه السلام هم نزدیک به همین مضمون آمده است که هر کسی ایشان را زیارت کند بهشت بر او واجب است که همان شأن ولایی ایشان است؛ این که ثمره یک امر ندبی و مستحبی مانند زیارت، امر وجوبی از طرف خدا بشود نشانه بالا بودن شأن این حضرت است.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم مجلسی در جلد ۵۷ بحار از امام کاظم علیه السلام نقل می کنند که ایشان فرمودند مردی از قم قیام می کند و مردم را دعوت به حق می کند و مردانی مانند آهن حرارت دیده دور این مرد جمع می شوند که تند بادها آنها را از مسیر خارج نمی‌کند و از جنگ خسته نمی‌شوند و بر خدا توکل دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی افزود: همچنین در جلد ۵۷ بحار در روایتی آمده است که «علم از شهر قم به اقصی نقاط عالم صادر می‌شود» بنابراین شکل گیری حوزه علمیه و تربیت جمع کثیری از علما تربیت شده مکتب حضرت معصومه سلامالله علیها هستند و انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی از قم برخاسته و در روایت است که قم شهر ما و شهر شیعیان ما است و راجع به هیچ شهر و دیاری این تعابیر بیان نشده است که بیانگر شأن اجتماعی و تاریخی حضرت معصومه سلام الله علیها است.

 

منبع:حوزه


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین