عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۳۶۱۱
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سه اصل بنیادین را با توجه به فرمایش رهبر بزرگوار انقلاب و ستاد ملی کرونا در محرم امسال مورد توجه قرار می‌دهیم.

عقیق:سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه محرم ماه پاسداری از حماسه بی‌بدیل کربلا و یاد شهدای کربلا، تاسوعا و عاشوراست، اظهار کرد: امسال فعالیت و حرکت خود را با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که دو اصل بسیار مهم را بیان فرمودند، هدایت کردیم. ایشان تأکید داشتند که ابتدا محرم باشکوه برگزار شود و دوم اینکه مبتنی بر دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت برای کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری کرونا باشد.


وی افزود: به همین دلیل با همت و محوریت حجت‌الاسلام والمسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، جلسات متعددی را با وعاظ، مداحان و همچنین دلسوزان عرصه برگزاری مراسم عزاداری محرم برگزار کردیم و به همدلی و اتفاق نظر رسیدیم. در وزارت کشور و کمیته اجتماعی - امنیتی نیز جلسات متعدی را برگزار کردند که همه این جلسات به صدور یک شیوه‌نامه جدید با محوریت‌های بسیار متفاوت‌تر از قبل منتهی شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در این شیوه‌نامه سعی شد که سه اصل بنیادین را مورد توجه قرار دهیم. اصل اول این است که تلاش کنیم محرمی گسترده‌تر، ولی با توجه به پروتکل‌ها برگزار کنیم و نام و یاد امام حسین(ع) و شهدای کربلا را به شکل گسترده در اقصی نقاط سرزمین‌مان گرامی بداریم. دوم، اصولی را مانند فاصله‌گذاری و عدم تحرک و برون‌رفت دسته‌های مذهبی در سطح شهر‌ها و مواردی، که می‌تواند به هر شکلی باعث انتقال ویروس و شیوع آن شود، کنترل کنیم. سوم، بتوانیم الگوی بسیار مناسبی را از برگزاری محرم در دنیا ارائه کنیم که بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که حتی یک نفر هم در این سرزمین به دلیل برگزاری مراسم محرم آلوده به ویروس کرونا نشده است.

نمکی اظهار کرد: جلسات متعددی برگزار شد و خوشبختانه به جمع‌بندی خوبی رسیدیم و ما و همکارانمان در وزارت بهداشت به عنوان کارشناسان ناظر در خدمت این برنامه‌ها خواهیم بود. قطعاً هیئات مذهبی، وعاظ، مداحان، اهل هیئت و همه مردم بزرگوار ما، که تا امروز مدیون همه همراهی‌ها و محبت‌های آن‌ها هستیم، ما را در این مسیر یاری خواهند کرد.

وی با بیان اینکه امروز از یک پیک سخت بیماری برمی‌گردیم، ادامه داد: در ماه‌های گذشته به مر‌گ‌های کمتر از ۴۰ و حدود ۳۰ مورد رسیده بودیم و به سمت تک‌رقمی شدن در حال حرکت بودیم، اما متأسفانه کمی بی‌خیالی، ساده‌انگاری و عادی‌پنداری، مجدداً ما را به ورطه تردید کشاند و همکاران ما را به روز‌های خیلی سختی گرفتار کرد و خود مردم گرفتار فاجعه سنگین مرگ و میر‌های بالا با کرونا شدند. باز هم در این یک‌ ماه و نیم گذشته فشار سنگینی را در استان‌های مختلف تحمل کردیم و خوشبختانه امروز در حال بازگشت به یک الگوی مناسب‌تر هستیم. اگر خدای نکرده مجدداً کوچکترین بی‌توجهی رخ دهد، ممکن است این اژد‌های خاموش شده را دوباره بیدار و فعال کند. همکاران من به شدت در این موج‌های بیماری خسته و گرفتار هستند و امیدواریم ملت مانند گذشته ما را در ادامه این مسیر یاری کند تا شاهد برگزاری محرمی باشکوه و سلامت باشیم.
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: