عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۲۷۸
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
رهبر معظّم انقلاب اسلامی در دیدار رمضانی خود با جمعی از دانشجویان کشور بار دیگر بر ضرورت اهتمام جدّی به دو نکتۀ مهم اخلاقی تأکید کردند.

عقیق:روز گذشته دیدار رمضانی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی با جمعی از دانشجویان کشور بر خلاف سالیان قبل که به صورت حضوری در حسینیۀ امام خمینی(ره) برگزار می‌شد و شور و حالی به یادمانی داشت، به دلیل ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد. ایشان در این دیدار به دو نکتۀ مهم اخلاقی اشاره و اینگونه بر ضرورت و اهمیت آن تأکید کردند.

ضرورت «خودسازی» و «تقویت مبانی معرفتی»؛
خودسازی خیلی مهم است؛ هم در ابعاد فردی و هم در ابعاد جمعی. وقتی بنیه‌ معنوی شما قوی شد، در زمینه‌ی فکر و تصمیم‌گیری و عمل توانایی‌های بیشتری پیدا خواهید کرد. انفعال و انحراف دو آسیب محیط‌های جوان از جمله دانشگاه است. انفعال با خودسازی برطرف می‌شود و انحراف فکری با تقویت مبانی معرفتی. 99/2/28

ایشان نه تنها روز گذشته بلکه در بسیاری دیدارهایشان بر ضرورت تقید جدّی به خودسازی معنوی و اخلاقی تأکید کرده‌اند؛ به عنوان مثال، ایشان در سال 88 و در دیدار با دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌های شهداء فرمودند: «با اقتدار و عزم کافی و با تهذیب نفس و خودسازی علمی و خودسازی اخلاقی پیش بروید. ان‌شاءاللَّه روزی را خواهد دید که کشورتان به برکت مجاهدت‌های شما در اوج افتخار و در قله‌ی اقتدار باشد.»

همین‌طور در سال 90 و در خطبه‌های نماز تهران این‌طور بیان فرمودند: «از ضعف‌های ما این است که ما به موازات علم، به موازات پیشرفت‌های علمی، پیشرفت اخلاقی و تزکیه‌ اخلاقی و نفسی پیدا نکرده‌ایم؛ این عقب‌ماندگی است.»

همچنین ایشان در سال 81 در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان نیز فرمودند: «جوانان خودسازی کنند - هم خودسازی علمی، هم خودسازی اخلاقی و معنوی و دینی، هم خودسازی جسمی - و روحیه و امید خود را برای دفاع از این کشور حفظ نمایند که این سرمایه‌ی بسیار بزرگی است.»

معظم‌له در سال 81 دربارۀ اهمیت این موضوع فرمودند: «ما همان مادۀ خام هستیم که اگر روی خودمان کار کردیم و توانستیم این مادۀ خام را به شکل‌های برتر تبدیل کنیم، آن کار لازم در زندگی را انجام داده‌ایم.»

رهبر انقلاب دربارۀ اهمیت تقویت مبانی معرفتی نیز در سال 89 و در دیدار رمضانی خود با جمعی از دانشجویان تأکید کردند: «مراقب باشید تشکل‌های دانشجوئی تحت تأثیر اختلاف سلیقه‌ها، نه خودشان در درون دچار انشعاب بشوند، نه با همدیگر اصطکاک و تصادم پیدا کنند. یکی از مصادیق برجسته‌ وحدتی که ما به آن توصیه و دعوت می‌کنیم، همین است. آنجایی که انسان‌ها را از هم جدا می‌کند یا به هم نزدیک می‌کند، اصول و مبانی معرفتی است. وقتی این مبانی مورد اتفاق  و مورد قبولشان نباشد، آنها را از هم جدا می‌کند؛ اما آن وقتی که مورد قبولشان باشد، آنها را به هم متصل می‌کند.

نکته‌ دیگری که می‌خواستم به شما عزیزان تذکر بدهم، این است: برادرها و خواهرها! تقویت مبانی معرفتی را جدی بگیرید. البته من امروز که نگاه می‌کنم، می‌بینم در مقایسه با هفت هشت سال پیش که ماه رمضان در همین‌جا جلسه تشکیل می‌شد و دوستان می‌آمدند صحبت می‌کردند، توجه به مبانی معرفتی در بین دانشجوها قوی‌تر شده است. بعضی از اظهاراتی هم که شماها می‌کنید، نشان‌دهندۀ قوّت این مبانی در ذهن‌هاست؛ این را آدم می‌فهمد؛ اما در عین حال مجموعه‌ تشکل‌ها تقویت مبانی معرفتی را جدی بگیرند تا بعد، از تشکل‌ها سرریز بشود روی مجموعه‌ی دانشجوها. تقویت مبانی معرفتی خیلی لازم است. ضعف این مبانی، ضررهای بزرگی به مجموعه دانشجویی کشور و مجموعه‌ تشکل‌ها خواهد زد.»

 

 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین