عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۱۸۹
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
با وجود اینکه برگزاری مراسم عزاداری شهادت مولی‌الموحدین، امام علی (ع) به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا در مسجد کوفه نیز ممنوع است، اما همزمان با شهادت آن امام همام، شبستان مسجد و محل ضربت خوردن امام علی (ع) سیاهپوش شد.

عقیق:مسجد کوفه در نزدیکی شهر نجف قرار دارد که این مسجد پس از مسجدالحرام، مسجدالنبی و مسجدالاقصی، مهم‌ترین و بزرگترین مساجد نزد شیعیان به شمار می‌رود و بنا بر روایات متعدد، مسافر می‌تواند در مسجد کوفه نماز را تمام یا شکسته بخواند.

هر ساله همزمان با ایام شهادت امام علی (ع)، مراسم عزاداری و احیای شب قدر در مسجد کوفه با حضور هزاران زائر از کشورهای مختلف برگزار می‌شد و زائران با حضور در محل ضربت خوردن امیرالمؤمنین (ع) به عزاداری می‌پرداختند.

 

تعداد بازدید : 75

حال و هوای مسجد کوفه در ایام شهادت امیرالمؤمنین (ع)

برگزاری مراسم عزاداری امام علی (ع) در مسجد کوفه هم ممنوع شد

اما امسال با شیوع کرونا، استاندار نجف اشرف از عدم پذیرش زائران و برپا نشدن مراسم عزاداری امام علی (ع) در حرم امیرالمؤمنین (ع) و مسجد کوفه خبر داده است. بر همین اساس، مسجد کوفه که هر سال در چنین ایامی مملو از جمعیت بود، این روزها بسیار خلوت است و تنها مردم بومی برای زیارت به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

مسجد کوفه همزمان با ایام شهادت امام علی (ع) رخت عزا بر تن کرد

شب گذشته در آستانه ایام شهادت امیرالمؤمنین (ع)، حرم علوی با نصب پارچه‌های مشکی سیاهپوش و پرچم عزا بر فراز گنبد این آستان برافراشته شد. مسجد کوفه نیز شب گذشته رخت عزا بر تن کرد و با نصب پارچه‌های سیاه دور تا دور مسجد، فضای شبستان و حرم‌ها در غم فراق امام علی (ع) سیاهپوش شد.

تعداد بازدید : 32

سحرگاه هجدهم رمضان در مسجد کوفه

قرائت زیارت عاشورا در دکةالقضا مسجد کوفه

بعد از نماز مغرب و عشا جمعی از زائران مسجد کوفه با حضور در دکةالقضا (مکانی که امام علی (ع) در آن قضاوت می‌کردند)، زیارت عاشورا را زمزمه کرده و خود را برای احیای شب‌های قدر آماده کردند.

در مسجد کوفه علاوه بر وجود مقام‌هایی در آن که هر کدام زیارت و نماز خاصی دارند، ضریح هانی بن عروه(ع)، مسلم بن عقیل (ع) و مختار (ع) قرار دارد. همچنین محل ضربت خوردن امام علی (ع) نیز در مسجد کوفه با ضریحی از سایر بخش‌های آن مجزا شده است.

به گزارش فارس، امام علی (ع) در شب نوزدهم ماه رمضان در مسجد کوفه با ضربه شمشیر توسط ابن ملجم مرادی مضروب و  ۲۱ ماه رمضان به شهادت رسیدند.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین