عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۱۵۱
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بازگشایی مساجد گفت: کلیت پروتکل به این صورت است که با تلاش هیئت امنا و امام جماعت مساجد و با نظارت دانشگاه‌ ها این پروتکل‌ ها رعایت شود.

عقیق:دکتر علیرضا رئیسی درباره جزئیات پروتکل بازگشایی مساجد در شب‌های قدر، گفت: یکی از بحث‌هایی که مطرح شده است و قطعا همه مردم متدین و مسلمان ایران منتظرند که امکان حضور در مراسم شب‌های احیا فراهم شود، منتها نکته ای که وجود دارد درباره رعایت پروتکل‌ ها است و به عبارتی این نگرانی وجود دارد که این تجمعات باعث شود که میزان شیوع و ابتلا افزایش یابد. 

وی ادامه داد: کلیت پروتکل به این صورت است که با تلاش هیئت امنا و امام جماعت مساجد و با نظارت دانشگاه‌ ها این پروتکل‌ ها رعایت شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: ترجیح ما این است که اگر در این سه شب قرار است مراسمی برگزار شود با شرایط ذیل باشد:

۱- مراسم با یک ظرفیت محدود برگزار شود

۲- ترجیحا در فضای باز برگزار شود

۳- اگر فضای سربسته بود، حداکثر از یک ‌چهارم فضا استفاده شود. مثلا اگر یک حسینیه ۲۰۰ نفر گنجایش دارد، حداکثر ۵۰ نفر در آن حضور یابند

۴- حداقل فاصله از طرفین و از پشت سر و جلو هر فرد، حدود حداقل یک متر باشد

۵- استفاده از ماسک و دستکش

۶- استفاده از مهر و قرآن شخصی

۷- حداکثر زمانی برای برگزاری شب ‌های احیا ‌دو ساعت است

رئیسی افزود: اقدام دیگر این است که صدا وسیما از مکان‌ های خاص مراسم را به صورت زنده و در کانال‌ های مختلف پخش کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: اینکه چه تعداد از اماکن برای شب ‌های احیا باز باشد، به جلسه بعدازظهر بستگی دارد که تصمیم‌ گیری می ‌کنیم.

منطقه "بی خطر" در کشور نداریم

وی  در پاسخ به سوالی درباره مناطق سفید و قرمز کرونا و اقدامات انجام شده در هر یک از این مناطق، گفت: باید توجه کرد که مناطق کشور به مناطق با ریسک سطح یک، سطح دو و سطح سه تقسیم می شوند؛ گاهی اوقات سطح یک منطقه کم‌ خطر است، اما منطقه بی‌ خطر نداریم. به عبارتی رنگ سبز را برای مناطق بی ‌خطر تعیین کرده‌ ایم.

این مقام بهداشتی یادآور شد: در حال حاضر در کشور هیچ منطقه سبزی نداریم و به همین دلیل به سه رنگ سفید، زرد و قرمز رسیده‌ ایم. اگر در منطقه‌ ای روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر بستری شود، ‌ منطقه کم‌ خطر است، بالای سه بستری، منطقه قرمز و بین این دو زرد محسوب می ‌شود، بنابراین، تعریفی درباره منطقه سبز نداریم؛ چراکه اصلا در کشور منطقه سبز نداریم.

منبع: پایگاه وزارت بهداشت

 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین