عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۶۵۳۰
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۳
امسال به منظور رفاه زائران خانه خدا ۵ درمانگاه تخصصی شبانه‌روزی در مکه مکرمه و ۳ درمانگاه تخصصی شبانه‌روزی در مدینه منوره راه‌اندازی می‌شود تا زائران در صورت بروز بیماری بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

عقیق:مرکز پزشکی حج و زیارت با اعزام تیم پزشکی مجرب شامل پزشکان متخصص داخلی،زنان، قلب، عفونی ، رادیولوژی، پزشک عمومی، داروساز، پرستار، کارشناس بهداشت، کارشناس علوم آزمایشگاهی و سایر زیرگروه‌های پزشکی اقدام به راه‌اندازی یک مرکز درمانی مجهز و ۵ درمانگاه تخصصی شبانه روزی در کنار مطب‌های عمومی مجموعه‌ها در شهر مکه مکرمه کرده است و در شهر مدینه منوره ۳ درمانگاه تخصصی شبانه روزی و یک مرکز ستادی به ارائه خدمات مشغول خواهد بود.

 به منظور دسترسی آسان و ارائه خدمات در سطوح مختلف مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین اقدام به راه‌اندازی درمانگاه‌های مستقر در برخی از هتل های محل اسکان تحت عنوان مجموعه ها جهت ارائه خدمات درمانی سرپایی کرده است.

اما زائران خانه خدا باید برای اینکه نیازی به درمان و مراجعه به مراکز پزشکی نداشته باشند، به برخی از موارد ساده توجه داشته باشند و بهداشت عمومی و شخصی را رعایت کنند.

یکی از موضوعاتی که زائران خانه خدا باید مد نظر قرار دهند، خارج نشدن از هتل در زمان اوج گرما است. بر همین اساس توصیه می‌شود زائران در ساعات بسیار گرم روز حتی برای انجام اعمال واجب اعم از عمره تمتع و حج تمتع از هتل خارج نشوند.

 بهترین زمان خروج از هتل قبل از ساعت ۱۰ صبح و پس از ساعت ۶ بعد از ظهر است. همچنین باید از پیاده روی در آفتاب خودداری کنند، زیرا باعث کم شدن آب بدن و گرمازدگی خواهد شد. افراد چاق و افرادی که از مناطق معتدل و سردسیر به مراسم حج مشرف می‌شوند، بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند.

توجه به بهداشت فردی نیز در سلامتی زائران مهم است. به همین دلیل باید زائران خانه خدا به صورت مرتب دست‌های خود را بشویند، غذای سالم خورده و از بردن غذا به داخل اتاق‌های هتل خودداری کنند. همچنین استراحت کافی، نوشیدن آب زیاد، پوشیدن کفش مناسب از دیگر موارد مهم برای حفظ سلامتی زائران خانه خدا است.

یکی دیگر از موضوعاتی که حجاج باید به آن توجه کنند، این است که با توجه به ازدحام جمعیت و خطر سقوط از کوه جبل الرحمه به هیچ عنوان در شب و روز عرفه از این کوه بالا نروند.

به گزارش فارس، امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر از کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند و اولین گروه زائران خانه خدا ۱۷ تیرماه به عربستان اعزام خواهند شد. همچنین با توجه به لزوم استقرار به موقع کادر پزشکی در مراکز درمانی، تیم پزشکی حج تمتع امسال، ۱۳ تیرماه یعنی ۵ روز قبل از اولین اعزام به عربستان می‌روند.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: