عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۵۵۳۲
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱
شبکه چهار سیما به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، تدارک گسترده ای را برای پخش ویژه برنامه های جدید دیده است.

عقیق:گروه‌های مختلف برنامه ساز شبکه چهار سیما به مناسبت نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ویژه برنامه‌های خود را به شرح ذیل  اعلام کرده‌اند:

سری جدید «گستره شریعت»

«گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر پرویز فارسیجانی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید می‌شود. به گفته فارسیجانی تهیه کننده برنامه، از اول ماه مبارک رمضان هر شب (به جز شب‌های قدر) سری جدید «گستره شریعت» با موضوعات و ساختاری جدید پخش می‌شود و بعد از ماه رمضان پخش آن به صورت هفتگی طبق روال فصل های  گذشته، ادامه می‌یابد.

وی در خصوص تفاوت سری جدید برنامه با قسمت‌های قبل گفت: با در نظر گرفتن نظرات مخاطبان و صاحب نظران تغییرات شکلی و محتوایی مناسبی را در برنامه ایجاد کرده ایم و در راستای سری‌های گذشته برنامه، علاقه‌مند هستیم تا صاحب نظران، اساتید حوزه و دانشگاه، نظرات خود را با ما در میان بگذارند تا ان‌شاالله بتوانیم از نظرات کارشناسانه آن‌ها نیز بهره‌مند شویم.

فارسیجانی افزود: در سری جدید برنامه به مسائل فلسفی، اجتماعی، فرهنگی و دینی می پردازیم و مطالعات دینداری، وضعیت دینداری در ایران و جهان، رویکردهای  روانشناختی، جامعه شناختی، فقهی و حقوقی و اخلاقی به وضعیت دینداری، مطالعات فرهنگی و تجارب انسان معاصر، اسلام سیاسی و حکومت دینی و سبک زندگی مومنان، تمدن اسلامی و مطالعات دینداری، معنویت های نوظهور، فرصت ها و چالش ها، از جمله موضوعات سری جدید «گستره شریعت» را تشکیل می‌دهد.

تهیه‌کننده «گستره شریعت» در ادامه گفت: اجرای برنامه را دکتر مالک شجاعی برعهده دارد و موضوعات برنامه را با حضور اساتیدی همچون پارسانیا، فرمانیان، کچوییان، سراج‌زاده، نجاتی، آذربایجانی، فکوهی، دکتر حکمت نیا، مبلغی، انشاالله رحمتی، دکتر شجاعی زند و ... بررسی می‌کند.

فارسیجانی افزود: در سری جدید برای درک و آگاهی بیشتر مخاطب از موضوع برنامه، یک بخش مستند گزارشی به برنامه اضافه شده است، همچنین در شروع و پایان برنامه خلاصه‌ای از قسمت گذشته و جمع‌بندی موضوع، بیان می‌شود.

«گستره شریعت» در ایام ماه مبارک هرشب ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

لحظات افطار با «معنای زندگی»

سری جدید «معنای زندگی» به تهیه کنندگی محسن کرمی از اول ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 19 از شبکه چهار پخش می‌شود. این برنامه در قالب ترکیبی در 30 قسمت 60 دقیقه‌ای در گروه فرهنگ و اندیشه تهیه و تولید می‌شود.

به گفته کرمی تهیه‌کننده برنامه تصویربرداری«معنای زندگی» در محل موزه مقدم تهران یکی از خانه‌های تاریخی شهر تهران صورت می‌گیرد و اجرای برنامه را محمد تقی موحد ابطهی برعهده دارد. ما دراین برنامه با دعوت از اساتید به نام در حوزه‌های مختلف جامعه‌شناسی، روانشناسی، فلسفه، مردم‌شناسی و ... به معنای زندگی در حوزه‌های فلسفه، هنر، تکنولوژی،کنترل خشم، سعادت، تنهایی،مرگ، عشق و تفکر می‌پردازیم.

تهیه کننده «معنای زندگی» گفت: در هر قسمت میزبان کارشناسانی همچون صادق‌نیا، خسروباقری، سربخشی، تقوی، عباسی، خانم مصطفوی و ... هستیم و در کنار بخش کارشناسی، دو بخش فیلم کوتاه و انیمیشن برای سری جدید برنامه در نظر گرفته شده است که در هر دو بخش فیلم‌ها و انیمیشن‌های کوتاه خارجی مرتبط با موضوع برنامه، پخش می‌شود. این انیمیشن‌ها و فیلم‌های کوتاه برای اولین بار و برای پخش در برنامه «معنای زندگی» تهیه و دوبلاژ شده است.

کارگردانی این برنامه را امیرفلاح بر عهده دارد و حجت‌الاسلام آقاجانلو و فلاح به عنوان سردبیر با این مجموعه همکاری می‌کنند.

سری جدید «حدیث سرو» در قاب چهار

سری جدید مجموعه برنامه «حدیث سرو» به زندگی آیت‌الله رحیم ارباب اصفهانی و آیت‌الله نجفی حسینی همدانی می‌پردازد. در سری جدید 11 قسمتی این مجموعه، برای اولین بار صدای مرحوم نجفی همدانی که از تلمذشان در محضر آیت‌الله سیدعلی قاضی می‌گویند و  همچنین صدای آیت‌الله رحیم ارباب  درخصوص استادشان پخش می‌شود.

«حدیث سرو» به تهیه‌کنندگی عبدالکریم عرشی، کارگردانی جواد توانا، مدیریت تصویربرداری حسین سیدی پریشان در بخش باز سازیها ومدیریت تولید علیرضا فالیزی، روح الله امیری، تدوین مجتبی راعی در 11 قسمت 40 دقیقه‌ای تولید ودر ایام ماه مبارک رمضان هرروز 13:45 پخش و ساعت 20:45 بازپخش می‌شود. شایان ذکر است تا پایان ماه رمضان 30 قسمت از «حدیث سرو» روی آنتن می‌رود که از این تعداد 11 قسمت جدید و برای اولین بار پخش می‌شود و مابقی از قسمت‌های پرببینده و پرمخاطب این مجموعه انتخاب روی آنتن می‌رود.

«امام علی (ع)» سریال رمضانی شبکه چهار

سریال «امام علی (ع)» به کارگردانی داوود میرباقری در ایام ماه مبارک رمضان هر شب 12 بامداد پخش و روز بعد ساعت 18 بازپخش می‌شود. در این سریال که داستان زندگی امیرالمومنین علی(ع) در شهر کوفه از دوران امامت تا شهادت آن حضرت به تصویر کشیده شده است. بازیگرانی چون «داریوش ارجمند»، «ویشکا آسایش»، زنده یاد«انوشیروان ارجمند»، زنده‌یاد«مهدی فتحی»، «پروانه معصومی»، «محمدرضا شریفی‌نیا»، «بهزاد فراهانی»، «اکبر عبدی»، «اصغر همت»، «شهره لرستانی» به ایفای نقش می‌پردازند.

برنامه اذان‌گاهی «قرار»

برنامه «قرار» به تهیه کنندگی معصومه احمدی مهیار کاری است از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما  که پخش آن از فروردین امسال هر روز از 40 دقیقه مانده به اذان ظهر به افق تهران آغاز شده و تا 20 دقیقه بعد از اذان ادامه دارد.  در بخش اول، مجری برنامه با کارشناس برنامه به گفتگو می‌پردازد که موضوع آن تا پایان خرداد، بررسی عرفان اهل‌بیتی است و مباحثی از قبیل چیستی عرفان و کیستی عارف، رابطه عرفان و عارف با تقوی، مراقبت و محاسبت نفس در سلوک اهل بیتی، عرفان اجتماعی، عرفان و سیاست و ... مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و هر جمعه نیز سؤالات مخاطبان برنامه که به سامانه پیامکی ارسال کرده‌اند یا در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند، توسط کارشناس برنامه پاسخ داده می‌شود.

بخش بعدی برنامه به نیایش، قرآن و اذان ختم می‌شود و پس از آن یکی از کارشناسان قرآنی به تفسیر مختصری از آیات قرآن کریم می‌پردازد. کارشناسان بخش اول و دوم برنامه اذانگاهی «قرار» به کارگردانی سید احمد حسینی تا پایان خرداد عبارتند از حجت‌الاسلام محمدجواد رودگر، عضو هیئت علمی گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام سیدبهاءالدین ضیایی، محمد جواد یافتیان نیز اجرای برنامه را به عهده دارد.

روانشناسان در «اتاق شیشه‌ای»

«اتاق شیشه‌ای» به تهیه‌کنندگی وکارگردانی احمد ظریف رفتار در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22:15 پخش می‌شود. مجموعه «اتاق شیشه‌ای» با رویکرد روانشناسی و روانکاوی به آسیب‌ها و چالش‌های اجتماعی و خانواده و به طرح موضوع و سوال در ذهن بیینده می‌پردازد و آنها را به فکر کردن و تعمق کردن وادار کند. هدف این مجموعه بیان درک زندگی و جستجوی خوشبختی است که در 50 قسمت با موضوعات سرزنش، سرطان، رجوع، ترس از ازدواج، سکوت، خشونت، طلاق عاطفی، ولخرجی، نازایی، دروغ، پول و خوشبختی، انتقاد، جبهه‌گیری، شک و خیانت، اعتیاد و ... برای گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما تهیه و تولید شده است. «اتاق شیشه‌ای» ترکیبی از یک واقعیت و یک نمایش است. واقعیت اتاق و محل کار روانکاو است و قسمت نمایشی مجموعه که بازیگران تئاتر آن را اجرا می‌کنند مراجعه‌کنندگانی هستند که در قالب زن و شوهر با چالش‌های زندگی مواجه هستند و برای درمان به مشاور و روانشناس مراجعه می‌کنند. مشیت محمدزاده، مژده ملتی، محمدحامد کنگرانی، تورج مرادی، آرش رمضانی و ... از جمله روانشناسانی هستند که در این برنامه حضور دارند.

هر روز ساعت 17:25 با «نغمه‌های آسمانی»

«نغمه‌های آسمانی» به تهیه‌کنندگی حبیب‌الله ذوالفقاری، در 30 قسمت 30 دقیقه‌ای به تاریخچه مناجات‌خوانی، این رسم و آئین دیرینه در ایران اسلامی و آواز راز و نیاز گونه ی با خداوند متعال، از افطار تا سحر می‌پردازد. در این برنامه ترکیبی که محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیماست، علی رستمیان، جمال الدین منبری، حسام الدین سراج و ... به مناجات‌خوانی از شعار کهن فارسی (عراقی، مولانا و عطار) و همچنین اشعار و متون برگرفته از قرآن می‌پردازند. جزءخوانی قرآن کریم هرروز ساعت 11:30 و بازپخش5 بامداد، سخنرانی آیت‌‍الله ناصری هر روز ساعت 6:15، دو برنامه دیگر رمضانی شبکه چهار می‌باشد. همچنین شبکه چهار سیما، با یک ویژه برنامه زنده مهمان لحظات سحرگاهی مخاطبان خواهد شد که از قبل از اذان و تا بعد از اذان صبح ادامه خواهد داشت و اطلاعات تکمیلی تر بزودی اعلام می‌‌شود.

 

منبع:تسنیم

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: