عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۰۵۰۲۵
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
رئیس قوه قضائیه:
تولیت سابق آستان قدس رضوی ابراز کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ هزار خادمیار رضوی در سراسر کشور آماده خدمت به محرومان به نام امام رضا(ع) هستند و امروز با تشکیل دو هزار کانون خادمیاری در کشور، میلیون‌ها خدمت به نام امام رئوف(ع) بدون کوچکترین منّتی به نیازمندان ارائه می‌شود.

عقیق:حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مراسم تکریم و معارفه تولیت جدید آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به اقدامات و تغییر رویکردهای آستان قدس رضوی طی سه سال اخیر، گفت: منشور هفتگانه آستان قدس رضوی سند بالادستی این نهاد برای تمام اقدامات بوده است.

وی ابراز کرد: همه راهبردهای آستان قدس طی سه سال اخیر مبتنی بر منشور مقام معظم رهبری بوده است و در راستای عمل به این منشور، ساختارهای این آستان نورانی تقویت و ساختارهای مورد نیاز نیز تشکیل شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: بنیاد کرامت رضوی و معاونت امداد مستضعفین برای کمک به محرومان، معاونت امور راهبردی به منظور پیگیری و پایش اقدامات و سازمان فرهنگی برای انسجام بخشی به فعالیت‎های فرهنگی و همچنین معاونت علمی و مرکز امور بین الملل نیز در راستای تحقق این منشور تشکیل شد.

فعالیت خادم یاران رضوی در خدمت به محرومان

تولیت سابق آستان قدس رضوی با اشاره به تشکیل دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های سراسر کشور، ابراز کرد: ساختار دفاتر استانی این آستان، ساختارهایی غیر حجیم و چابک است و در هر استان تنها سه نفر در این دفاتر مرتبط با آستان قدس هستند و بقیه امور با استفاده از ظرفیت خادمیاران رضوی انجام می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اقدامات انجام شده در آستان قدس رضوی در راستای محرومیت‌زدایی و کمک به نیازمندان، عنوان کرد: موضوع محرومیت زدایی در آستان قدس با سایر نهادهای امداد رسان کشور متفاوت است و رویکرد آن در این زمینه استفاده از ظرفیت خادمیاران رضوی و اساس کار توانمندسازی محرومان و مستضعفان می باشد.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از 200 هزار خادمیار رضوی در سراسر کشور آماده خدمت به محرومان به نام امام رضا(ع) هستند و امروز با تشکیل دو هزار کانون خادمیاری در کشور، میلیون‌ها خدمت به نام امام رئوف(ع) بدون کوچکترین منّتی به نیازمندان ارائه می‌شود.

عضو سابق شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به حضور بنیاد کرامت رضوی در حوادث طبیعی در کنار مردم، ابراز کرد: این بنیاد در امدادرسانی با واکنش سریع چه در زلزله کرمانشاه و چه در سیل استان گلستان از ابتدایی ترین لحظات وقوع حادثه در کنار مردم بوده است.

اقدامات دانشگاه‌های رضوی و امام رضا(ع) در کادرسازی برای نظام اسلامی
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به تغییر رویکردهای آستان قدس رضوی در حوزه‌های علمی و اقتصادی، طی سه سال اخیر، تصریح کرد: سمت و سوی اقدامات دانشگاه‌های علوم اسلامی رضوی و امام رضا(ع) به سوی کادرسازی برای نظام مقدس اسلامی و جهان اسلام تغییر کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رویکرد آستان قدس رضوی در حوزه اقتصادی انجام فعالیت‌ها در راستای گره گشایی از مشکلات مردم و رفع نیازهای استراتژیک کشور بوده است، گفت: در همین راستا ظرفیت کارخانجات تولید داروی آستان قدس 2 برابر شده است؛ به طوری که امروز این آستان 45 درصد داروی مورد نیاز بیماران هموفیلی را تأمین می کند و به زودی صد در صد این نیاز را برآورده خواهد کرد.

وی گفت: این تغییر رویکردها هزینه‌های اجتماعی را به سرمایه اجتماعی تبدیل کرده است و نتیجه آن افزایش افزایش نذورات و موقوفات این نهاد مقدس طی سه سال اخیر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی اقتصادی آستان قدس ابراز کرد: تعداد شرکت‎های زیان ده آستان قدس از 14 شرکت به یک شرکت رسیده که آن شرکت هم طی چندماه آینده به سودهی خواهد رسید و در سال 98، 99 و 1400 پیش بینی می‌شود بخش عمده‌ای از هزینه‌های آستان قدس در بخش اقتصادی تامین خواهد شد.

وی افزود: بیمارستان رضوی اردیبهشت‌ماه 95 از آستان قدس کمک دریافت می‌کرد اما امروز خودکفا شده و در حال راه‌اندازی 11 اتاق عملی است و با توجه به امکانات فراهم شده ظرفیت تبدیل شدن آستان قدس به قطب علمی کشور فراهم است.

تولیت سابق آستان قدس رضوی گفت: با خام فروشی مخالف بودیم و طی سه سال اخیر 70 درصد املاک آستان قدس کمتر از زمان‌های قبل فروخته شده و سعی کردیم سرمایه‌های این آستان را حفظ کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ابراز کرد: امروز، دولت الکترونیک امر بسیار مهمی است و از این رو، در گذشته 45 سامانه الکترونیک در آستان قدس بود و 91 سامانه نیز از سامانه غذای حضرتی گرفته تا پاسخگویی به سوالات شرعی در سه سال گذشته ایجاد شده است.

وی با تأکید بر اینکه آنچه انجام شده با آنچه در شأن این آستان مقدس است، فاصله زیادی دارد، برای حجت الاسلام والمسلمین مروی در این سمت آرزوی موفقیت و توفیق کرد و گفت: آنچه خدمت در این مدت انجام شده، بدون تردید از لطف و کرم امام علی بن موسی الرضا(ع) و آنچه کاستی بوده مربوط به بنده است.

منبع:حوزه


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین