عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۰۵۰۱۲
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
تولیت آستان قدس رضوی(ع) گفت: زائر و زیارت و محرومیت‌زدایی را جزو اولویت‌های فعالیت آستان قدس رضوی می‌دانیم.

عقیق:حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی دیشب در مراسم تکریم و معارفه تولیت آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار داشت: افتخار خادمی آستان قدس رضوی را از عنایات خاصه صاحب این مضجع شریف می‌دانم که در همه لحظات زندگی از خوان لطف و کرم آن حضرت بهره‌مند بوده‌ام.

وی افزود: یاد شهیدان سرافراز و بزرگوار را گرامی می‌دارم که عطر ولایت را در جامعه پراکندند و شمیم ولایت را در جهان پخش کردند. از اعتماد و بزرگواری رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی هم بسیار سپاس‌گزارم.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اعتماد و بزرگواری رهبر معظم انقلاب نسبت به این حقیر از سال‌ها قبل آغاز شده بود و با عنایت و توجه خاص معظم‌له، توفیق خدمتگزاری در دفتر رهبر معظم انقلاب حدود 30 سال نصیب بنده شد.

وی با بیان اینکه "اعتماد پدرانه رهبر معظم انقلاب نسبت به این حقیر با اعتمادی دیگر قرین شد"، اظهار کرد: خدمت در آستان قدس رضوی مسئولیتی سخت و سنگین اما شیرین است که امیدوارم با لطف حضرت رضا(ع) از این امتحان، سربلند بیرون بیایم و بتوانم تحقق‌بخش منویات رهبر معظم انقلاب باشم.

حجت الاسلام مروی بیان کرد: از خدمات و تلاش‌های خالصانه همه خادمان آستان قدس رضوی به‌ویژه تولیت فقید مرحوم آیت الله واعظ طبسی تشکر می‌کنم که آثار ماندگار و نمونه‌ای از مدیریت قوی اسلامی به‌جای گذاشته کارآمدی نظام اسلامی را در توسعه حرم مطهر رضوی نمایان کردند.

وی ادامه داد: از دوست و برادر بزرگوار و ارجمندم آیت الله رئیسی تشکر می‌کنم که در این دوره سه‌ساله مسئولیت، خدمات ارزنده و رویکردهای مثبتی را در آستان قدس رضوی تحقق بخشید و همین بس که این اقدامات مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

تولیت آستان قدس رضوی با ابراز اینکه "جوهره خدمت رضوی را در احیای امر اهل‌بیت(ع) می‌دانم"، گفت: تلاش خواهیم کرد که راه‌های موفق پیموده‌شده در دوره‌های گذشته را پیگیری کنیم و در جهت توسعه فعالیت‌ها در ادامه راه گام برداریم.

وی افزود: حقیقت موجود در بیانات ائمه اطهار(ع) به‌منزله گوهر درخشنده‌ای است که اگر آن را به دست آوریم و به دیگران تقدیم کنیم، خود مابقی راه را خواهند رفت، البته ارتباط با این معارف نورانی جز با دل‌های پاک میسر نخواهد شد چرا که بیانات ائمه(ع) در واقع تفسیر وحی است.

حجت‌الاسلام مروی با اظهار اینکه "محور فعالیت ما در آستان قدس رضوی مسئله زائر و زیارت است"، ادامه داد: براساس این نگرش که جوهره خدمت رضوی، احیای امر اهل بیت(ع) است، مفهوم خدمت و زیارت معنا و مفهومی جدید و جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.

وی گفت: تشرف سالانه میلیون‌ها انسان دل‌باخته به این مضجع نورانی فرصتی برای جلای دل‌ها، غبارزدایی و رفع کدورت از دل و قلب انسان و فرصتی مناسب برای تربیت انسانی مؤمن و متخلق و جامعه‌ای متعالی و بافضیلت است.

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: همه دستگاه‌های مدیریتی، فرهنگی، اقتصادی و علمی آستان قدس رضوی باید در جهت تحقق چشم‌انداز ترسیم‌شده برنامه‌ریزی کنند و تربیت زائر و بالابردن معرفت دینی محور تمامی فعالیت‌ها باشد.

وی ادامه داد: ما هم وظیفه داریم که برای زائران تسهیلات فراهم کنیم تا در مدت اقامت خود به‌راحتی بتوانند به زیارت بپردازند و هم در جهت رشد معرفتی و تربیت دینی آن‌ها گام برداریم.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه شاخص کارآیی، پیشرفت و موفقیت هر واحد سازمانی در آستان قدس رضوی میزان تحقق این هدف متعالی است، گفت: بنا بر تأکید رهبر انقلاب، در مسیر سیاست زائرمحوری علاوه بر استفاده از خدمات سنتی و متعارف، از رسانه‌های نوین و به‌ویژه فضای مجازی بهره بیشتری خواهیم برد.

وی گفت: در مسأله زائر و زیارت، فقط به ظرفیت دستگاه‌های آستان قدس رضوی بسنده نمی‌‌کنیم؛ چرا که معتقدیم دوران کارهای جزیره‌ای تمام شده و برای انجام اقدامات بهتر و استمرار ارتباط زائر با مضجع شریف حضرت رضا(ع)، باید از همه ظرفیت‌ها و امکانات استانی، ملی و مردمی استفاده شود.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: بخش مهمی از نقشه راه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم متمرکز بر حوزه‌های گسترش اخلاق و معنویت است و در این زمینه آستان قدس می‌تواند نقش پررنگ و اثرگذاری داشته باشد.

وی با ابراز اینکه امام رضا(ع) امام گفت‌وگو و آزاداندیشی بودند، افزود: این بعد زندگی حضرت نباید منحصر به دوران حیات ظاهری ایشان باشد و باید از این ظرفیت عظیم در جهت بالندگی و گفت‌وگو میان فرق و مذاهب مختلف و جهان اسلام بهره‌برداری کرد.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه ساکنان مشهد مقدس دارای دو شأن مهم در مسئله زائر و زیارت هستند، تأکید کرد: مجاوران حضرت رضا(ع) علاوه بر اینکه شأن میزبانی زائران را به‌عهده دارند، در زمینه تقویت فرهنگ زیارت نیز از جایگاه مهمی برخوردارند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به مدیریت انقلابی، این نوع مدیریت را مشتمل بر دو اصل علمی و جهادی بودن دانست و ادامه داد: در حد توان در آستان قدس رضوی تلاش می‌کنیم که به این مطالبه رهبری جامه عمل پوشانده و از اقدامات شتاب‌زده و غیرعلمی پرهیز کنیم.

وی با تأکید بر اینکه "خاستگاه انقلاب اسلامی را مشهد مقدس می‌دانیم"، گفت: انقلاب و شعائر انقلاب همواره مورد توجه ما خواهد بود. ما وجود بابرکت امام راحل عظیم الشأن، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری را هدیه حضرت رضا(ع) می‌دانیم و بر همین اساس در این آستان نورانی در هیچ اقدامی، از نگاه، اندیشه و عمل انقلابی غفلت نخواهیم کرد.

وی تأکید کرد: در این مسیر باید از ظرفیت جوانان متدین، انقلابی و متخصص و نیز عقل جمعی استفاده شود که در این راستا نیز گام‌های جدی برداشته خواهد شد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در خراسان رضوی ظرفیت‌های علمی و فرهنگی بسیار ارزشمندی هم‌چون علما و اساتید فاضل، حوزه علمیه غنی و پرافتخار و دانشگاه‌های برجسته علمی وجود دارد، گفت: باید از این ظرفیت عظیم در خدمت به آستان قدس رضوی بهره‌برداری کنیم.

حجت الاسلام مروی محرومیت‌زدایی و رفع آسیب‌های اجتماعی را از دیگر نکات مورد توجه در فعالیت آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: بنابر تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه خدمت‌رسانی به محرومین و مستضعفین، اقدامات آغازشده در این حوزه را ادامه می‌دهیم و به تقویت منابع پایدار خواهیم پرداخت.

وی با تأکید بر شفافیت مالی و انضباط اداری در بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی ادامه داد: با توجه به جایگاه این آستان مقدس شایسته است شفافیت، انضباط و تعهد را بیش از دیگر دستگاه‌ها مدنظر داشته باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی هم‌چنین به بند سوم منشور ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره و عنوان کرد: هرچه بتوانیم به نهادهای دولتی به‌ویژه در شرایط اضطراری هم‌چون بلایای طبیعی کمک خواهیم کرد.

وی افزود: در ارتباط پیوسته و صمیمی با نماینده معظم ولی فقیه در استان و هم‌چنین در  تعامل فعال با مقامات شهری، استانی و ملی، زمینه خدمت هرچه بهتر برای زائران و تحقق منشور ابلاغی را فراهم خواهیم کرد.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان از همه اساتید، فضلا و کارشناسان خواست نقدها، دیدگاه‌ها و پیشنهادات راهگشای خود در راستای تحقق وظایف آستان قدس رضوی را ارائه کنند.

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین