عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۳۹۴۲
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
طی نشستی مطرح شد؛
حجت الاسلام محسنی دبیر همایش «انقلاب اسلامی و تحول فقه» طی نشستی خبری از برگزاری این همایش در ۱۱ بهمن ماه خبر داد.
عقیق:نشست خبری همایش «انقلاب اسلامی و تحول فقه» صبح امروز در مرکز مدیریت حوزه علمیه استان تهران با حضور حجت الاسلام محسنی دبیر همایش و حجت الاسلام رحیمی صادق، رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام رحیمی صادق گفت: حوزه های علمیه حال حاضر را نمی توان با حوزه های قبل از انقلاب مقایسه کرد. به برکت نظام اسلامی، امروز حوزه های علمیه جهان تشیع، مرکز تفکرات ناب عدالت خواهی و معنویت خواهی در کل جهان شده است.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه علاوه بر مباحث پژوهشی و علمی در ۵۰ عرصه خدماتی مشغول به خدمت رسانی به نظام و مردم هستند.

وی افزود: یکی از حوزه هایی که مورد غفلت قرار گرفته بحث تحول فقه است. فقه ما یک پویایی و آزاداندیشی در طول تاریخ داشته است و دچار آفت جمودگرایی نشده است. بعد از انقلاب به دلیل نیاز جدی جامعه نسبت به پرداختن به مباحث روز، طبیعی است که فقه باید خود را با این شرایط همراه کند.

حجت الاسلام رحیمی صادق گفت: حوزه در زمینه های اقتصاد مقاومتی، رابطه با جهان، اقتصاد بدون ربا و... در تئوری پردازی و ارائه نظریات علمی کابردی قدم های خوبی برداشته است ولی هنوز جای کار وجود دارد.

وی ادامه داد: ما امروز بیش از آنکه دچار خلاء نظریه پردازی باشیم، دچار خلاء عملکردی هستیم و امیدواریم، برگزاری این همایش بتواند نگاه جامعه و مسئولین و همچنین حوزه را در این زمینه بالا ببرد.

وی افزود: همایش انقلاب اسلامی و تحول فقه یک همایش تخصصی است و مدعوین این همایش اساتید، فضلاء و پژوهشگران هستند. گرچه حضور در این همایش برای عموم طلاب و مردم منعی ندارد اما مخاطب اصلی اساتید و پژوهشگران هستند. این همایش آغاز راه است و در موضوعات دیگر ادامه پیدا خواهد کرد.

حجت الاسلام رحیمی صادق در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی می گویند در دوران سیطره مدرنیته و غیبت امام معصوم، امکانی برای تحول فقه و موضوع فقه نظام ساز نداریم، گفت: این القای استکبار است که می خواهد جهان را استحمار کند و نمی خواهد حرف های جدیدی زده شود. انقلاب اسلامی از بستر همین حوزه های علمیه شکل گرفت و موفقیت های چشم گیری داشت. این اوج کارآیی فقه است.

وی ادامه داد: برخی فکر می کنند همه تحولات جهان را امام معصوم باید ایجاد کند. امام زمان در آن حدیث معروف می فرماید به فقها مراجعه کنید. تا زمانی که زمینه حضور امام معصوم به وجود نیاید، نباید دست روی دست گذاشت البته باید رسالت اصلی را امام زمان محقق کنند.

در ادامه این نشست حجت الاسلام محسنی دبیر همایش انقلاب اسلامی و تحول فقه گفت: انقلاب ایران تاثیرات عمیقی در مسائل جهانی داشت. تاثیرات انقلاب در حوزه های مختلف نیاز به نشست های تخصصی دارد. ما در حوزه علمیه به دنبال تاثیرات انقلاب اسلامی بر دروس حوزه هستیم. پس از انقلاب اسلامی تحول عمیقی در حوزه های علمیه را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: پس از انقلاب در علوم حدیث، تفسیر، حکمت متعالیه و... تحولاتی را شاهد بوده ایم. ما در همایش پیش رو تصمیم داریم، تاثیرات انقلاب بر حوزه علمیه فقط در حوزه فقه بررسی شود.

وی افزود: موضوعاتی از قبیل توجه به فقه سیاسی، توسعه فقه های مضاف، بوجود آمدن دانش فلسفه فقه و فلسفه اصول، شتاب در بحث مسائل مستحدثه، رشد فقه مقارن، شکل گیری مراکز پژوهشی فقهی در حوزه، تالیف دایرة المعارف و... ازجمله مباحثی است که پس از انقلاب مورد توجه قرار گرفته و پیشرفت های چشم گیری داشته است.

حجت الاسلام محسنی گفت: از بین مباحثی که عرض کردم با مشورت آیت الله رشاد ما به ۴ موضوع رسیدیم که در همایش انقلاب اسلامی و تحول فقه به آن می پردازیم. اول نگاهی به ابعاد تحولات فقه، دوم تاسیس و توسعه اصول و فلسفه فقه، سوم تاسیس و توسعه فقه الاقتصاد، چهارم تحول روش شناسی فقه موضوعات اصلی هستند.

وی در پایان گفت: این همایش ۱۱ بهمن ماه در مدرسه علمیه امام حسین واقع در میدان امام حسین(ع) برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین