عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۰۹۱۷
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴
فراخوان هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت در دو بخش اصلی و جنبی منتشر شد.
عقیق:هنرمندان مسلمان، هرگز نتوانسته‌اند نسبت به واقعه عظیم کربلا بی‌تفاوت باشند و فرهنگ غنی عاشورا در طول تاریخ تأثیرهای بی‌بدیل و غیر قابل‌انکاری بر انواع هنر گذاشته است. عکس و پوستر هیأت، ابزارهای رسانه‌ای و هنری هستند که در خدمت فرهنگ غنی عاشورا و هیأت قرار گرفته‌اند. عکس هیأت، عامل عمق‌بخشی به نگاه‌ها و رواج فرهنگ زیبا و پرشور هیأت است و می‌تواند پایان‌بخشِ غفلت یا عبور سطحی از کنار صحنه‌های ناب هیأت باشد. پوستر هیأت نیز بیرق و شعاری برای تبلیغ حقایق ارزشمند است. پوستر همانند گنبد که مهم‌ترین نماد حرم است، نمای بیرونی هیأت و جلوه‌گر زیبایی‌های آن است.
در این راستا سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت، قرار بوده و هست که بین هنرمندان و هیأت‌ها ارتباط و تعاملی برقرار کند و زمینه را برای شناسایی، سازماندهی و رشد استعدادهای نهفته در هیأت‌ها فراهم کند.

سوگواره عکس هیأت در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می‌گردد. بخش اصلی با موضوع مجموعه عکس و تک عکس(متن و حاشیه مراسم هیأت) و در بخش جنبی، با موضوع عکس‌های قدیمی و کهن، مورد داوری قرار خواهند گرفت.

جوایز بخش‌اصلی در مجموعه‌عکس، رتبۀ‌اول ۴ میلیون تومان، به‌همراه ۳ میلیون تومان کمک به هیأت؛ رتبۀ‌دوم، ۳ میلیون تومان، به‌همراه ۲ میلیون تومان کمک به هیأت؛ رتبۀ‌سوم، ۲ میلیون تومان، به‌همراه یک‌میلیون تومان کمک به هیأت و در بخش تک عکس رتبۀ‌اول، ۳ میلیون تومان، به‌همراه ۲ میلیون تومان کمک به هیأت؛ رتبۀ‌دوم، ۲ میلیون تومان، به‌همراه یک‌میلیون تومان کمک به هیأت؛ رتبۀ‌سوم، یک میلیون تومان، به‌همراه ۵۰۰هزار تومان کمک به هیأت و در بخش‌جنبی، ۲ میلیون تومان خواهد بود.

سوگواره پوستر هیأت هم در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می‌‌شود. بخش اصلی با موضوع پوسترهای اطلاع رسانی هیأت (محرم، جلسات هفتگی،‌ سایر مناسبات) و در بخش جنبی، با موضوع پوسترهای عاشورایی، مورد داوری قرار خواهند گرفت.

جوایز بخش‌اصلی، ۴ میلیون تومان هدیه هنرمند و ۲ میلیون تومان کمک به هیات در بخش پوستر برتر و یک میلیون تومان هدیه هنرمند و یک میلیون تومان کمک به هیأت در هر یک از بخش‌های تخصصی: بخش تصویرسازی، بخش حروف‌نگاری، بخش چیدمان متن(لی‌اوت)، بخش ترکیب‌بندی، بخش ایده پردازی و خلاقیت،بخش عکاسی(کاربرد عکس در پوستر) خواهد بود.

سوگواره پوستر توسط مسعود نجابتی، جواد پویان، هادی معزی، احمدرضا دالوند واحمد آقاقلی‌زاده داوری می‌شود. آقایان سید عباس میرهاشمی، علی اصغر داود آبادی فراهانی، یدالله عبدی، مجتبی کوچکی، سید احسان باقری نیز داوران سوگواره عکس هیأت هستند.

این سوگواره‌ها به همت «جامعه ایمانی مشعر» و با همراهی و همکاری «سازمان هنری رسانه ای اوج»، «بنیاد روایت فتح»، «کانون هنر شیعی» و «خانه عکاسان ایران» برگزار می‌گردد.
۱۶ آبان‌ماه مصادف با رحلت رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله) آخرین مهلت ارسال آثار عکس و پوستر خواهد بود.
هنرمندان گرامی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارسال آثار به تارنمای www.photo.1542.org (سوگواره عکس) و www.poster.1542.org (سوگواره پوستر) مراجعه کنند.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: