عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۰۳۷۶
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
حجت الاسلام سعیدیان:
حجت‌الاسلام سعیدیان گفت:اربعین عنایت خداوند به انسان‌هاست «ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ‏ مَنْ یَشاءُ وَاللَّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظیم‏؛ این فضل خداست،آن را به هرکه خواهدعطا مى‌‏کند وخدا داراى فضل بسیاراست». این نور پاک‌طینتان عالم را جذب تشیع می‌کند.

عقیق:حجت‌الاسلام سعیدیان در گفت‌وگویی با اشاره به برکات پیاده‌روی اربعین گفت: خداوند در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت نوری قرار می‌دهد که قلوب مردم دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا جایی که طی سال‌های گذشته بیش از 80 کشور در این مراسم باشکوه حضور پیدا کردند. این شکل از پیاده‌روی اربعینی که طی 5 سال اخیر رخ می‌دهد، گویای آن است که سنخیتش با اربعین‌های گذشته کاملاً متفاوت است. 

وی با بیان اینکه جنس رفتار مردم در ایام منتهی به پیاده‌روی اربعین ارتقاء می‌یابد، افزود: نور اربعین به قدری جاذبه دارد که افراد تمام سختی‌های راه را تحمل می‌کنند، اما در عین حال با شادی و لذت به سمت حرم امام حسین علیه‌السلام یا منبع نور حرکت می‌کنند. جالب است امام حسین(ع) وقت حرکتشان از مکه به سوی کربلا بذل جان و مال را از شروط همراهی قرار دادند و فرمودند «مَنْ کانَ باذِلا فینا مُهْجَتَهُ، وَ مُوَطِّناً عَلى لِقاءِ اللّهِ نَفْسَهُ فَلْیَرْحَلْ مَعَنا؛ هرکس می‌خواهد جانش را در راه ما بدهد و در لقای خداوند وطن گزیند، با ما همراه شود». در ماجرای اربعین هم مردم واقعاً از جان‌شان می‌گذرند تا در معیت امام حسین (علیه‌السلام) و به تبعیت از آن نور بی‌مثال، به لقای الهی برسند.

سعیدیان مهم‌ترین عامل حضور مردم در پیاده‌روی اربعین را افزایش انوار پر جاذبه اهل‌بیت(ع)‌ معرفی کرد و در این باره گفت: ما یک سلوک داریم و یک جذبه. سلوک آن چیزی است که در قواعد عالم برنامه‌ریزی شده است و انسان برنامه‌ریزی می‌کند تا به آن برسد، اما گاهی خداوند در مقاطعی خاص با انوار مقدس خود یعنی اهل‌بیت علیهم‌السلام جذبه ایجاد می‌کند و قلوب را به سمت مسیر و برنامه‌ای خاص سوق می‌دهد. یعنی دیگر دست انسان‌ها نیست که همراهی نکنند؛ زیرا این نور چون سازگار با فطرت بشری است و قلوب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، انسان را به حرکت وا می‌دارد. از این رو رهبر معظم انقلاب تأکید روی جاذبه و مغناطیس حسینی دارند. این جذبه الهی که در مقاطعی خاص مثل ایام اربعین حسینی ایجاد می‌شود، هم جبر است و هم اختیار. 

وی افزود: هرچه قلوب انسان‌ها پاک‌تر و زلال‌تر باشد، بیشتر همراهی صورت می‎گیرد. بنابراین یک وقت نگوییم شما بحث «اختیار» را سلب کردید بلکه باید گفت مردم با اختیار خودشان از این نور اثر می‌گیرند و زمینه تزکیه را خودشان برای بهره از این انوار مقدس فراهم می‌کنند. در واقع می‌توان گفت پاک‌طینتان عالم در جریان پیاده‌روی حضور پیدا می‌کنند. پاک طینتی هم به مسلمان بودن ربط ندارد بلکه ممکن است یک پاک‌طینتی در کشور دیگری باشد اما به لحاظ محیطش، تربیت خاصی را پیش گرفته باشد.

نور اربعین زمینه تثبیت قلوب شیعه را فراهم می‌کند

سعیدیان در توضیح جاذبه نور اربعینی گفت: شما تصور کنید در یک بیابانی راه گم کرده‌اید و هیچ نوری نیست تا مسیر را پیدا کنید. جرقه‌ای می‌زند و این جرقه باعث می‌شود مسیر حرکت را پیدا کنید. به نظرم اربعین سیدالشهدا همان جذبه هست که همه نگاه‌ها را به خودش جلب می‌کند، حداقل اثرش این است می‌گوییم باعث افزایش لذت معنوی در انسان‌ها می‌شود تا جایی که غیر مسلمانان هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. لذا داستان اربعین عنایت ویژه خداوند به انسان‌هاست «ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ‏ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیم‏؛ این فضل خداست، آن را به هر که بخواهد عطا مى‌‏کند و خدا داراى فضل بسیار است.» (جمعه آیه4) خداوند عنایت کرده است تا این حرکت واقع شود. این نور و این جذبه، زمینه تثبیت قلوب شیعه و هم زمینه تحقیق را برای غیرشیعه و غیر مسلمانان نسبت به مکتب تشییع و نیز زمینه ورود آنان به مکتب تشیع را ایجاد می‌کند.

منبع:تسنیم
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: