عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۰۳۷۵
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت خبر داد
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: عربستان اسامی شهدای مسجدالحرام و وارثان آن‌ها را خواسته است اما با توجه به نداشتن روابط سیاسی ایران و عربستان و امکان انتقال غرامت‌ها در امریکا، ممکن است این مبلغ در امریکا بلوکه شود.
عقیق:حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در گفت‌وگویی با بیان اینکه ما همچنان پیگیر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب هستیم، اظهار داشت: در سفر حج تمتع امسال نیز خواستار ارائه گزارش از سوی کمیته حقیقت‌یاب شدیم اما مسؤولان عربستان مدعی شدند که گزارش‌های زیادی جمع‌آوری شده است ولی هنوز خبری از اطلاع‌رسانی نیست. البته ما هم اجازه نخواهیم داد که آن‌ها بدون اطلاع ما اقدامی انجام دهند، چرا که معتقدیم فاجعه منا نباید فراموش شود و در ارائه گزارش‌ها نیز باید مدارک و فیلم‌های مستند از فاجعه در اختیار ما نیز قرار گیرد.

وی با بیان اینکه پس از قطع روابط سیاسی ایران و عربستان پیگیری فاجعه منا با مشکلاتی مواجه شد، افزود: مدتی پس از فاجعه منا برای پیگیری حقوق خانواده شهدا و حقیقت این فاجعه، وکیلی در عربستان انتخاب کردیم تا این موضوع را بررسی کند.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با اشاره به نتیجه‌ پیگیری‌ها برای احقاق حقوق خانواده شهدای مسجدالحرام، خاطر نشان کرد: عربستان از ما اسامی شهدای مسجدالحرام و وارثان آن‌ها را خواسته است اما مسأله‌ای که اکنون وجود دارد این است که اگر عربستان بخواهد غرامت خانواده شهدای مسجدالحرام را بدهد، به دلیل نداشتن روابط سیاسی ممکن است این غرامت‌ها را به آمریکا بدهند و در این صورت با توجه به تحریم‌ها هزینه‌ها بلوکه شده و به دست خانواده‌ها نخواهد رسید، چرا که محاکم بین‌المللی در اختیار قدرت‌های سلطه‌گر جهان قرار دارد.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه ما پیشنهاد دادیم که غرامت شهدا به کشور دیگری به جز آمریکا داده شود، گفت: ما در نظر داریم که اگر امکان دادن غرامت به کشورمان وجود ندارد، عربستان این هزینه را به کشور ثالثی که رابطه خوبی با ایران دارد، بدهد تا ما بتوانیم ان را به خانواده‌ها برسانیم.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با بیان  اینکه تا چند روز آینده امیدواریم موضوع غرامت شهدای مسجدالحرام حل شود، گفت: پس از مشخص شدن موضوع شهدای مسجدالحرام به طور حتم غرامت شهدای منا را نیز دنبال می‌کنیم و لحظه‌ای در پیگیری این امر کوتاهی نشده و نخواهد شد.


منبع:فارس


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: