عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۰۲۲۴
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
حجت الاسلام پناهیان در پنجمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان گفت: همه خوبی‌ها باید از سر قدرت باشد، امام رضا (ع) می‌فرماید: «اگر قدرت بر سر ضعف نفس باشد خوب نیست». آدم‌های قدرتمند خیلی مهربان هستند و آدم‌های ترسو هستند که بی‌رحمی می‌کنند. انسان سالم اگر رابطه‌اش با قدرت درست تنظیم شود موجب پاکی می‌شود. کسی که می‌گوید قدرت فساد می‌آورد خودش آدم ضعیفی است.
عقیق:مراسم سوگواری «هنر و حماسه»، در شب چهارم با سخنرانی استاد «پناهیان»، برگزار شد. به گزارش عقیقحجت الاسلام پناهیان در پنجمین شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به موضوع افزایش قدرت در فرهنگ مقاومت دینی گفت: برای آنکه آدم‌ها طغیان نکنند طرح دین چیست؟ دین می‌گوید آدم‌ها را قوی کن! آدم‌ها را ضعیف نگه داری طغیان می‌کنند. اگر آدم‌ها عزتمند باشند و قدرت داشته باشند طغیان نمی‌کنند. وقتی می‌خواهیم قدرت مقاومت را افزایش دهیم باید قدرت فرد را افزایش دهیم.
وی در این باره ادامه داد: فلسفه کیسه بوکس چیست؟ همان فلسه وجود ابلیس است. فلسفه دشمن برکت است برای بشر. این‌ها مایه قدرت یافتن مومنین می‌شوند. چرا فرهنگی به نام دشمن را حذف کنیم؟ بعد با چی قوی شویم؟ با چه کیسه بوکس؟ فرهنگ مقاومت در جامعه ما پایین است، به دفاع مقدس نگاه نکنید که شهدا ما را در کویر نجات دادند.


استاد پناهیان در ادامه با اشاره به ضرورت بهبود فرهنگ مقامت در فرهنگ گفت: مقاومت در فرهنگ، هنر، ادبیات و سبک زندگی ما جایگاه ضعیفی دارد! با این وضعیت ارزش جهاد از دست می‌رود، وقتی اهل مقاومت نباشیم از جهاد فاصله می‌گیریم، بعد زورگو بر ما زیاد پیدا می‌شود، بعد هر کاندیدایی به دروغ از صلح حرف بزنه، رای می‌آورد. بعد با آن کشور قراردادهایی امضا می‌کنند که کسی باور نمی‌کند.

سخنران چهاردهمین سوگواری هنر و حماسه در رابطه با عبودیت برای خدا در کنار قدرت فردی اضافه کرد: « نورانیت چیست؟ قدرت قلب. هر کسی که قدرت قلبش به خدا بیشتر باشد، لطیف‌تر می‌شود و همه صفت‌های الهی در او ظهور می‌کند. در روایت ما هست که بالاترین مقام معنوی و قله عبودیت، توکل است! کی توکلش از همه بیشتر است. از امام رضا (ع) پرسیدند توکل یعنی چی؟ فرمودند از کسی غیر خدا نترسی.»
استاد پناهیان در انتهای صحبت‌های خود ضمن اشاره به قدرت از نوع قدرت مالی گفت: «یکی از مظاهر قدرت، قدرت مالی است. آیه داریم که اموال خود را به دست نادانان ندهید، این مال را خدا برای شما مایه قدرت و قوام قرار داده است. مال را برای چی آدم‌ها می‌روند سمتش؟ مال برای فخر بد است برای قدرتمند شدن خوب است.
اینجوری نیست که استکبار جهانی بخواهد با ثروت قدرتمند شود و ما بگوییم هم ثروت بد است و هم قدرت بد است، خیر! ثروت هست، تو برنداری، او برمی‌دارد.
حدیث داریم مال خود را در دست سفها ندهید. یعنی دست کسی ندهید که ارزش مال شما را در یک شب یک سوم کند.
به گزارش روابط عمومی هیئت هنر پنجمین شب سوگواری هنر و حماسه با قرائت زیارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خوانی و مداحی سید مهدی حسینی همراه شد. در ادامه این مراسم با اجرای محمدباقر مفیدی‌کیا، سید جواد میرصفی، شاعر آیینی به شعر خوانی پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمین سوگواره هنر و حماسه» از 28 ماه شهریور ماه آغاز و به مدت 11 شب از ساعت 20 با سخنرانی استاد «پناهیان»، در محل «دانشکده هنرهای کاربردی» به آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه ولیعصر، روبروی خیابان بزرگمهر برگزار می‌شود.

در ادامه تصاویری از این مراسم را می بینید:پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: