عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۸۸۱۸۵
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
اولین مستندساز «تخریب قبور ائمه بقیع» در گفت‌وگو با تسنیم:
ابراهیمی گفت: وهابیت فقط با حرم ائمه بقیع کار نداشته است، امروزه در حجاز هیچ اثر اسلامی غیر از خانه خدا و مسجد پیامبر اکرم (ص) وجود ندارد که البته اگر جرأت آن را داشتند، این دو را نیز باقی نمی‌گذاشتند. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
عقیق:احمد ابراهیمی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و مستندساز در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه بهشت بقیع در گفت‌وگویی گفت: نخستین نمایشگاه بهشت بقیع در فرهنگسرای اندیشه، دومین نمایشگاه در خانه کوثر و امسال هم سومین نمایشگاه با عنوان «جنت البقیع» در حوزه هنری برگزار شد.

وی یادآور شد: سال‌هاست که دولت عربستان سعودی نمایشگاه‌های بسیاری در این زمینه برگزار می‌کند که شامل نمایشگاه‌های اماکن و موزه‌های تاریخی مختلف است و در آنها هیچ تصویری از حرم ائمه بقیع (ع) نشان نمی‌دهند و این یعنی آنها درصدد حذف این آثار در تاریخ اسلام هستند. آنها آنقدر به این موضوع اهتمام دارند که حتی در کتاب‌های درسی هم به حذف این تصاویر و عدم توضیحات مناسب درباره قبور این بزرگواران پرداختند. با این وجود ما چند سالی است به این موضوع همت گماشته‌ایم  و اینک نمایشگاهی شامل 40 تصویر از حرم ائمه بقیع، شهر مدینه منوّره و اسناد تاریخی برپا شده است که می‌تواند باعث روشنگری‌های بسیاری برای مردم باشد.

ابراهیمی با بیان اینکه در تحقیقات 10 ساله به 3 هزار سند درباره ساخت ضریح و تخریب آن و موضوع وهابیت دست پیدا کردیم، گفت: هشت سند از مجموع آن اسناد در این نمایشگاه رونمایی شد. یکی از مهم‌ترین اسنادی که در این نمایشگاه وجود دارد، سند فتوای تخریب بقیع است که توسط مفتی‌های عربستان سعودی صادر شده بود.

وی با بیان اینکه برخی از تصاویر و اسناد این نمایشگاه برای اولین بار است که در این نمایشگاه رونمایی می‌شود، اظهار کرد: این تصاویر از کشورهای مختلف تهیه شده و اغلب آنها از آرشیو دولت عثمانی (ترکیه امروزی) به دست آمده است. این تصاویر تاکنون در هیچ مجله یا کتابی منتشر نشده است.

این محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام خاطرنشان کرد: پیام ما به دشمنان که در طول تاریخ شیطنت‌های بسیاری برای از بین بردن قبور ائمه بقیع (ع) و دیگر آثار اسلامی کردند، این است که قبرستان بقیع همیشه در دل ما زنده است و حرم همچنان حرم است. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی خطاب به امیرالمومنین(ع) می‌فرماید: «قبور شما و فرزندانتان، قطعه‌ای از قطعات بهشت است». بهشت ماندگار است و از بین رفتنی نیست، شاید دشمنان به ظاهر آثار اسلامی را تخریب کنند، اما این آثار و اماکن و به ویژه بهشت بقیع هیچگاه برای شیعیان تخریب شدنی نیست و در قلب آنان جای دارد و بعد از حدود 94 سال در أقصی نقاط دنیا می‌بینیم که در سالروز تخریب قبور ائمه بقیع اقدام به برپایی محافل ذکر و یاد اهل بیت (ع) می‌کنند.

ابراهیمی با بیان این مطلب شکل ساختمان حرم ائمه بقیع (ع) در ابتدا هشت ظلعی بوده است، گفت: جناب صاحب الفصول وقتی یک سال پس تخریب قبور ائمه بقیع (ع) به مدینه می‌رود و با این صحنه مواجه می‌شود، بسیار ناراحت شده و با پادشاه وقت عربستان دیدار می‌کند، در آن زمان وهابی‌های تکفیری، بقیع و آثار اسلامی را آنچنان تخریب کرده بودند که ظاهر قبور قابل مشاهده نبود و با حدس و گمان می‌توانستند حدود قبور ائمه هدی (ع) را نشان دهند، برای همین این بزرگوار با هزینه شخصی خود به همراه زائران ایرانی تلاش کردند تا موضع قبور را پیدا کنند.  بعد از پیدا شدن قبور، سنگ‌هایی را اطراف قبور جهت مشخص بودن این مکان قرار داد که اگر این کار را نمی‌کرد، امروز آن قبور مشخص نبود و باید محدوده قبور را نشان می‌دادیم. نکته جالب آن است که هزینه مالی ساخت این سنگچین که هم اکنون باقی مانده و کار بنّایی آن را نیز جناب صاحب الفصول به همراه زائران ایرانی انجام دادند و ایشان در یک اقدام تحسین برانگیز، سنگچین را طوری قرار داد که شکل هشت ضلعی آن باقی بماند و امروزه وقتی به آن مکان مقدس و بهشتی مشرف می‌شویم، می‌توانیم پایه حرم و شکل هشت ضلعی آن را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد، گفت: وهابیت فقط با حرم ائمه بقیع کار نداشته است، امروزه در حجاز هیچ اثر اسلامی غیر از خانه خدا و مسجد پیامبر اکرم (ص) وجود ندارد که البته اگر جرأت آن را داشتند، این دو را نیز باقی نمی‌گذاشتند. در همین سال‌های اخیر نیز بارها علمای تندروی آنها فتوای تخریب قبر مطهر پیامبر اعظم (ص) را دادند و حتی دستور تخریب خانه خدا را صادر کردند که به نظر می‌رسد به جهت حفظ زائران حج از این اقدام جلوگیری کردند. تفکر پوچ و انحرافی وهابیت همچنان ادامه دارد، آنها تا همین امروز نیز موضوع تخریب آثار اسلامی را رها نکردند، آنها با جعل احادیثی که منبع صحیحی ندارد برای مقابله با مکتب اهل بیت (ع) تمام آثار اسلامی را در عراق و سوریه تخریب کردند. امروزه تقریباً در جغرافیای داعش و وهابیت هیچ اثر اسلامی وجود ندارد، آنها حتی آثار تاریخی گذشتگان را به بهانه مبارزه با بت‌پرستی و شرک تخریب می‌کنند و این خود نشان‌دهنده تفکر خرافی و پوچ آنهاست. به امید خدا و با همراهی برادران اهل سنت به زودی این تفکر و این فرقه ضاله نابود خواهند شد.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: