عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۸۵۶۲۸
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۵
اسامی پیامبر (صلی الله علیه و آله) و دوازده امام(ع) در تورات به زبان عبرانی آمده است.
عقیق:موضوع وجود نام اهل‎بیت عصمت و طهارت(ع) در کتب مقدس  یهودیان و مسیحیان (عهد عتیق و عهد جدید) و بشارت به رسول آخرالزمان یعنی پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اهل‌بیت ایشان در این کتب از مسائلی است که قرآن و ائمه اطهار (ع) به آن اشاره کرده‎اند.

به عنوان مثال در دیداری که یک یهودی با پیامبر (صلی الله علیه و آله) داشت، از ایشان سئوالاتی پرسید و سپس گفت: به من از ششمین چیزی که در تورات آمده است خبر بده که خدا به بنی‏‌اسرائیل دستور داد در آنها از موسی(ع) تبعیت کنند. فرمود در تورات نوشته است‏:

الَّذینَ یَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِیَّ الْأُمِّیَّ الَّذی یَجِدُونَهُ مَکْتُوباً عِنْدَهُمْ فِی التَّوْراةِ وَ الْإِنْجیل‏ ... همانان که از این فرستاده، پیامبر امی که [نام‏] او را نزد خود، در تورات و انجیل نوشته مى‏یابند- پیروى مى‏کنند.» و به عبرانى «طاب» ضبط شده است و نیز آیه وَ إِذْ قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ یا بَنی‏ إِسْرائیلَ إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُمْ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْراةِ وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ یَأْتی‏ مِنْ بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَد ... ؛ و هنگامى را که عیسى پسر مریم گفت: «اى فرزندان اسرائیل، من فرستاده خدا به سوى شما هستم. تورات را که پیش از من بوده تصدیق مى‏کنم و به فرستاده‏اى که پس از من مى‏آید و نام او «احمد» است بشارتگرم.»  و در سطر دوم نام وصیش على بن ابى طالب و در سوم و چهارم دو سبطش حسن و حسین و در پنجم مادرشان فاطمه بانوى زنان جهانیان، در تورات، نام وصیم الیا و نام دو سبطم شبر و شبیر و این دو نور فاطمه‏اند، یهودى گفت راست گفتى اى محمد.

اما در تورات نیز عباراتی حاکی از وجود نام اهل‎بیت(ع) وجود دارد. به عنوان مثال در تورات آمده است «دربارۀ اسماعیل شنیدم(دعای) ترا، پس برکت دهم اورا و پربرکت سازم او را به «محمد» و دوازده مرد (امامان شیعه) از نسلش پدید آیند؛ و بدهم او را امتی عظیم» (تورات، کتاب پیدایش، باب17،آیه20) که در آن از حضرت محمد(ص) با عنوان «مادماد» یاد شده است.

متن عبری آیه، از راست بچپ:

ולישמעאל שמעתיך ה� ה ברכתי אתו והפריתי אתו והרביתי אתו ב "מאדמאד" ש� ים עשר � שיאם יוליד ו� תתיו לגוי גדול.

وجود نام امام باقر(ع) در تورات نیز از این مسأله جدا نیست و روایات حکایت از وجود نام حضرت در توارت دارد. امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: «روزی رسول گرامی اسلام به جابر فرمود ای جابر تو زنده باقی خواهی مانده تا اینکه فرزندم محمد بن علی بن الحسین(ع) که در تورات نامش باقر است را ملاقات کنی؛ پس زمانی که او را دیدی، سلام من را به او برسان.» (امالی صدوق، ص353)

تحقیقات محققین نشاندنده این است که نام امام محمد باقر(ع) در تورات با عنوان «مسهور» آمده است. مهدی لاجوردی‎زاده در پاورقی کتاب عیون اخبار رضای شیخ صدوق می‌گوید اسامی پیامبر (صلی الله علیه و آله) و دوازده امام(ع) در تورات به زبان عبرانی آمده است که با این عبارات نقل می‌شود: میذمیذ «محمد المصطفى»، ایلیا «على المرتضى»، قیدور «الحسن المجتبى»، ایرییل «الحسین الشهید» مشفور «زین العابدین»، مسهور «محمد الباقر».


منبع:تسنیم
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: