عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۷۹۶۹۳
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۷
سالروز شهادت امام سجاد(ع)
«صحیفه سجادیه» ماندگارترین اثر امام سجاد(ع) است که به انجیل اهل‌بیت، زبور آل‌محمد(ص) و اخت‌القرآن معروف است و قدیمی‌ترین نسخه آن در دست نوه حضرت بوده است.
عقیق:روز دوازدهم محرم بنا به روایتی سالروز شهادت این امام زین‌العابدین(ع) ذکر شده است،

ماندگارترین اثر زینت عبادت‌کنندگان «صحیفه سجادیه» است که مجموعه‌ای از دعاها و مناجات امام عارفان حضرت را شامل می‌شود و به انجیل اهل‌بیت، زبور آل‌محمد(ص) و اخت‌القرآن معروف است.

دعا و نیایش محتوای اصلی صحیفه سجادیه را تشکیل می‌دهد که در این کتاب بسیاری از حقایق علوم و معارف اسلامی، نکات تربیتی و اخلاقی و حتی مسائل سیاسی و اجتماعی در قالب دعا بیان شده است.

از آنجا که زمان امام چهارم شرایط اختناق‌آمیزی حکمفرما بود، امام بسیاری از اهداف و مقاصد خود را در قالب دعا و مناجات بیان می‌کرد. صحیفه سجادیه تنها شامل راز و نیاز با خدا و بیان حاجت در پیشگاه وی نیست، بلکه دریای بیکرانی از علوم و معارف اسلامی است که طی آن مسائل عقیدتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و پاره‌ای از قوانین طبیعی و احکام شرعی در قالب دعا مطرح شده است.

اسناد و انتساب صحیفه کریمه سجادیه به امام سجاد(ع) نزد محققان و علمای بزرگ امامیه مانند نجم‌الدین، میرداماد، هبة‌الله، میرسید علی‌خان، بهاء‌الدین و... قریب به تواتر است و هیچ شک و تردید در این که کلام امام است نتوان کرد و اولین نسخه از صحیفه سجادیه در دست «یحیی بن زید بن علی السجاد(ع)» بوده است.

فصاحت و بلاغت عالی صحیفه و زبان دعا و حمد خاصی که در آن به کار رفته است، برای کسانی که اهل فن هستند شکی را باقی نمی‌گذارد که این جملات نورانی از معصوم صادر شده است، همچنین وجود اسناد و اجازه‌نامه‌های متعدد که علامه مجلسی به آن‌ها اشاره کرده است، اطمینان را کامل می‌کند.

ناگفته نماند دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه خلاصه نشده بلکه ادعیه دیگری از آن حضرت نقل شده است که توسط عالمان شیعه در قالب مجموعه‌هایی دیگر گردآوری شده و به نام‌های؛ «الصحیفه الثانیه»، «الصحیفه الثالثه» و... چاپ شده است.

منبع:فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین