عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۴۹۵۲۸
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۸
سوگواره شعر فاطمی با حضور استاد سازگار،حاج محمود کریمی و جمعی از شاعران در قم برگزار شد
استاد محمدعلی مجاهدی: فرهنگ فاطمی، فرهنگ فنا شدن و اعتراض در راه ولایت و فرهنگ برخاستن علیه ظلم و خاصبانِ حقوق مسلم است.

گزارش تصویری


عقیق: سوگواره شعر فاطمی با عنوان "محبوبه خدا" با حضور شاعران آیینی و استقبال پرشکوه مردم قم در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد.

 این مراسم شامگاه امشب 20 اسفند 1393 با تلاوت قاری بین المللی کشور استاد کریم منصوری آغاز شد. سپس رییس کانون شعر آیینی قم  و آیت الله جواد فاضل لنکرانی به سخنرانی پرداختند و بعد از آن اساتید و شاعران جوان شعر آیینی به قرائت اشعار خود پرداختند.

 مجاهدی: فرهنگ فاطمی، فرهنگ اعتراض است

 رییس کانون شعر آیینی قم در این مراسم در بیان جایگاه شعر فاطمی در قلمرو شعر فارسی گفت: تا ابعاد شعر فاطمی در فرهنگ ما جریان پیدا نکند، شعر فارسی وجود واقعی نخواهد داشت.

 استاد محمدعلی مجاهدی همچنین افزود: فرهنگ فاطمی، فرهنگ فنا شدن و اعتراض در راه ولایت و فرهنگ برخاستن علیه ظلم و خاصبانِ حقوق مسلم است.

 دبیر سوگواره شعر فاطمی اظهار داشت: متأسفانه در صدر اسلام حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) تنها ماندند و جز چند نفر، کسی باقی نماند که از جان خود بگذرد و از حق ولایت و امامت حضرت علی(ع) دفاع کند و کار به جایی کشید تا نباید.

 مجاهدی به عنوان حسن ختام سخنان خود، مرثیه ای در عزای حضرت زهرا(س) قرائت کرد.

 آیت الله فاضل لنکرانی: قبل از مصائب، در پی فضایل حضرت زهرا(س) باشیم

 در ادامه این مراسم آیت الله جواد فاضل لنکرانی به ایراد سخن پرداخت و در ابتدا با بیان لزوم استفاده از قریحه های خدادادی، گفت: باید از حضور شما مردم و سرمایه های ادبی شعرآیینی که قم امروز افتخار داشتن چنین سرمایه های بزرگی در این زمینه را دارد، تشکر کنم.

 وی با قرائت روایتی از امام صادق(ع) در ارتباط با خلقت حضرت زهرا(س) ــ «خلق نور فاطمة قبل أن تخلق الارض و السما» ــ گفت: من هر چه سعی کردم نتوانستم معنای این روایت را درک کنم و افراد بالاتر از من نیز توانایی فهم آن را ندارند و واقع مطلب هم این است که اگر سال ها دروس خارج اجتهادی پیرامون چنین روایاتی گذاشته شود بحث به انتها نمی رسد.

 رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: ما قبل از اینکه به دنبال مصائب حضرت زهرا(س) باشیم، باید به این مسئله بیندیشیم که باید به دنبال فضایل حضرت زهرا(س) باشیم و از این راه پاسخ نابخردانی که حضرت زهرا(س) را صرفا یک دختر نبی می دانند داده باشیم.

 وی با اشاره به برگزاری چنین مجالسی گفت: این جلسات باعث نزدیکی ما به اهل بیت(ع) می شود و قریحه ای که شاعران و ادبا در این رابطه دارند، نشانه عنایت ویژه ای از طرف خداوند است.

 آیت الله جواد فاضل لنکرانی با اشاره به حدیث مذکور ادامه داد: آغاز سلسله راویان این روایت به شخص پیامبر(ص) بازمی گردد که ایشان فرمود: نور فاطمه قبل از خلقت آسمان و زمین خلق شد.

 استاد دروس خارج فقه اظهار داشت: حقیقت فاطمه(س) در کلامات رسول اکرم(ص) است و باید مقداری خود را به این حقیقت نزدیک کنیم زیرا تا حقیقت وجودی این بانوی گرانقدر را درک نکنیم نمی توانیم به حقیقت وجودی خودمان برسیم.

 آیت الله جواد فاضل لنکرانی در بیان معنای این روایت گفت: اگر نور فاطمه نبود آسمان و زمینی و انس و جنی نبود و از این رو فاطمه شناسی جزو سلسله علل شناخت خداست.

 وی با اشاره به تعابیر موجود در زیارت جامعه کبیره گفت: تمام اشارات زیارت جامعه کبیره، نشانه ها و ادله ی این روایت هستند.

 رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قسمت دوم سخنان به روایت دیگری از پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و بیان داشت: حضرت رسول(ص) به سلمان فرمود: «خدا من را از نور خاص خودش آفرید و من را دعوت به خودش کرد و من اطاعت کرد. و از نور من علی را خلق کرد و علی را باز به سوی خودش دعوت کرد و علی اطاعت کرد. و از نور من و نور علی ، فاطمه را خلق کرد و فاطمه را به سوی خود دعوت کرد و فاطمه هم اطاعت کرد».

 وی ضمن اظهار اینکه ما افتخار می کنیم که عزادار مخلوقی هستیم که خلقت او مقدمه تمام خلائق است، ادامه داد: بارها نقل شده که دسداس در خانه حضرت زهرا(س) بدون حضور کسی می چرخیده و چنین موجودی که خدا این قدرت و وجودی را به او عطا کرده، در روز قیامت مقام شفاعت عظمایی دارد پس خوشا به حال خطبا و شاعرانی که برای آن حضرت اثر می آفرینند.

 این استاد حوزه در ارتباط با شفاعت حضرت زهرا در روز قیامت گفت: خداوند در روز قیامت به ایشان می فرماید ای حبیب من هر چه می خواهی از من بخواه و فاطمه می فرماید شفاعت ذریه و شیعه و ذریه ی شیعیانم و محبانم و ذریه ی محبانم را می خواهم.

 آیت الله جواد فاضل لنکرانی با تاکید بر اینکه هر سال باید فاطمیه باشکوه تر باشد گفت: اینکه مراجع هر سال درخواست می کنند که فاطمیه باید با شکوه تر برگزار شود بخاطر بی بهره نماندن از این سرمایه است و باید هر سال کتاب های متعدد از شعرا به میدان بیاید و همه از آن استفاده کنند.

 رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در پایان اظهار داشت: فاطمه ای که قدرت دارد به لطف و اذن خدا دسداس در خانه ی او بچرخد و مانند حضرت مریم رزق او در کنارش حاضر می شود و همه ملائکه خادم او بودند حتما می توانست برای دفاع از امیرالمومنین(ع) راه دیگری طی کند و نگذارد آن اتفاقات برای او بیفتد و علت این مسائل تنها در روز قیامت آشکار می شود.

 قرائت اشعار

 سپس استاد سازگار(میثم) و سید جواد میرصفی از قم، مهدی جهاندار از اصفهان، کاظم بهمنی از تهران به قرائت اشعار خود پرداختند.

 در ادامه این مراسم حجت الاسلام جواد محمدزمانی و سید حمیدرضا برقعی از قم، سید احمد حسینی از پاکستان، ولی الله کلامی از زنجان به زبان ترکی و فارسی به قرائت اشعار فاطمی خود پرداختند و در پایان حاج محمود کریمی به مدیحه سرایی پرداخت.

 در حاشیه این مراسم، بسته ای فرهنگی به میهمانان اهداء شد که شامل کتاب و لوح فشرده اشعار فاطمی شاعران برجسته آیینی و علمای عظام، پیام ها و سخنان حضرت آیت الله فاضل لنکرانی(ره) در ارتباط با حضرت زهرا(س) و همچنین کتابچه ای در ارتباط با حجاب و نظام اسلامی از دیدگاه آیت الله جواد فاضل لنکرانی بود.


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین