عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۴۳۰۷
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۰
آیت الله سعیدی:
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: فرزندان باید مطابق با مکتب ارزشمند اهل بیت(ع) همگام با شرایط زمان و بر اساس واقعیات اجتماعی برای آمادگی در برابر مشکلات و سختیهای زندگی تربیت شوند.

عقیق: آیت الله محمد سعیدی در دیدار صبح امروز نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و اعضای شورای آموزش و پرورش با وی با تاکید بر اهمیت تربیت فرزندان مطابق با مکتب اهل بیت(ع)، شرایط زمان و واقعیات اجتماعی تصریح کرد:متاسفانه شیوه های تربیتی ناصحیح والدین، فرزندان را به افرادی ضعیف و فاقد توانایی لازم در برابر مشکلات و ناهنجاری‌ها تبدیل می کند.

امام جمعه موقت قم، افزود:طبق ظرفیت های فکری، باید حقایق و مشکلات را به فرزندان منتقل کنیم به ویژه فرهنگ اهل بیت(ع) و مبانی اسلامی نقش مهم تربیتی در نسل جوان در رویارویی با حقایق و مشکلات دارد در حالی که متاسفانه فرهنگی رو به ترویج است که می خواهد جوانان را راحت طلب و به دور از حقایق اجتماع تربیت سازد.

وی گفت: شیوه‌های نادرست تربیتی موجب می شود جوانان در جامعه احساس کنند که همه باید در برابر خواسته های آنان مطیع باشند و نتیجه این نوع تربیت خشونت گرایی در جوانان می شود که برای نمونه جوانی با سلاح سرد شاهرگ یک قهرمان کشور را می زند.

تولیت آستان حضرت معصومه(س) یادآور شد: در حرکت بزرگ انقلابی و اسلامی سید الشهداء در جهت تبیین ارزش‌های اسلامی و دینی در صحنه کربلاء همه اقشار به ویژه کودکان نیز حضور داشتند که نشانگر اهمیت در جریان قرار گرفتن حقایق برای همه نسل هاست.

سعیدی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در تذکرهای لسانی،افزود:اگر ایشان همواره بر شیوه های لسانی تاکید می‌کنند دلیلش اهمیت بیان حقیقت با زبانی شیوا به جای روش‌های فیزیکی و ناشایست در انتقال عقاید در جامعه است که اگر این نوع شیوه ترویج شود بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلات و انحرافات از میان خواهد رفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اسلام را دین میانه روی خواند و اذعان داشت: اسلام با توجه به شناخت دقیق از روحیات انسان، برای او هم شادی و هم حزن را در نظر گرفته است و نباید در برگزاری مراسم های جشن و شادی و یا عزاداری و حزن انگیزی افراط و تفریط کرد.

وی گفت: در ایران باستان مردم برای هر روز خاصی جشن و پایکوبی می کردند که نشان گر افراط و تفریط در میان مردم بود و یا برخی از افراد در زمان حال نیز با ایجاد روزهای خاص به عزاداری و مصیبت می پردازند که هر دو آنها برای داشتن روحیه ای معتدل، زندگی عقلانی و تربیتی شیوه مناسبی نیست.

امام جمعه قم همچنین مشورت را یکی از عوامل مهم در موفقیت عنوان کرد وافزود:مشورت با انسان‌های با تدبیر و آگاه به شرایط زمانه می تواند انسان را از خطا و انحراف دو کند از این رو باید در نظام آموزش و پرورش برای مشورت و تبادل افکار، برنامه ریزی کرد.

وی در پایان فرهنگ سازی را لازمه تربیت در جامعه اسلامی برشمرد و گفت: اگر در جامعه بر افزایش بودجه های فرهنگی تاکید می شود به این دلیل است که جامعه بدون فرهنگ، شیوه معکوس را در پیش می گیرد همان گونه که فرهنگ نادرست مردم، موجب ظلم و ستم نسبت به اهل بیت(ع) و خاندانش شد. 


منبع: خبرگزاری ایسنا

کد خبرنگار 211007


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین