عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۳۳۵۲
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۴
زیرساخت رسیدن به رحمت الهی مدیریت بر عواطف است که این مهم نیز نیازمند زیرساخت گوهر بندگی انسان است؛ حال خوب حالی است که انسان اگر به گذشته خود نگاه کرد هرگز از کرده خود شرمنده نباشد.

عقیق: برنامه «شب آسمانی» به تهیه کنندگی علیرضا قطبی با موضوع «تحول در دل ها» با حضور سیدمحمد خویی، یکشنبه، 11 بهمن روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما رفت.

بر پایه این گزارش،‌ خویی در ابتدای بحث با اشاره به راه های دستیابی به احوالات نیکو و مختصات وصول به آن اظهار کرد: قبل از هر چیز باید بدانیم که انسان موجودی جامع الاطراف است لذا بر همین مبنا (احسن احال) که در دعای سال تحویل مطرح می کنیم، مختصاتی دارد.

وی ادامه داد: خداوند انسان را وضعیت اولیه ای یعنی همان فطرت آفرید که تعریف شده است لذا هر گونه نارضایتی در حقیقت حاصل خارج شدن انسان از وضعیت طبیعی خود است ضمن آنکه خداوند انسان را موجوی خیرطلب آفریده است که از شر گریزان است.

این محقق در این راستا تصریح کرد: خداوند انسان را با چنین تفاسیری که یاد شده و همچنین عدالت طلب آفریده است لذا عبور از این وضعیت موجب بیماری روحی و روانی انسان می شود و اساسا تعریف بیماری نیز خارج شدن انسان از وضعیت طبیعی و روحی و مادی است.

خویی با بیان اینکه بهترین حالت همان حالت فطری انسان محسوب می شود، عنوان کرد: کبر و حسد از عواملی هستند که سبب خروج انسان از حالت فطری می شوند، بنابراین مساله به خود ما انسان ها بستگی دارد که اصطلاحا خود را به چه طول موجی برسانیم که شایسته رحمت خداوندی شویم.
وی یادآور شد: زیرساخت این رسیدن به این رحمت اصلا فکر و مدیریت بر عواطف است که این مهم نیز نیازمند زیرساخت گوهر بندگی انسان است بنابراین حال خوب حالی است که انسان اگر به گذشته خود نگاه کرد هرگز از کرده خود شرمنده نباشد.

 

منبع:شبستان

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین