عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۷۹۸۶
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۲ - ۰۱:۴۶
خرما میوه ای با خواص فراوان و می تواند به سیستم گوارش کمک کند. خرما میوه ای اشتها آور است که بهبود دهنده عملکرد دستگاه گوارش، کمک کننده به حفظ سلامت دستگاه عصبی، موثر در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری هاست.

عقیق: از درخت خرما در قرآن 20 مرتبه در 16 سوره و 20 آیه با عناوینی چون : نخل - النخل - نخیل - النخیل- النخله - نخلا یاد شده است. خداوند در قرآن می فرماید : فَأَنْشَأْنا لَکُمْ بِهِ جَنَّاتٍ مِنْ نَخیلٍ وَ أَعْنابٍ لَکُمْ فیها فَواکِهُ کَثیرَةٌ وَ مِنْها تَأْکُلُونَ؛ پس براى شما به وسیله آن باغ هایى از درختان خرما و انگور پدیدار کردیم که در آنها براى شما میوه‏هاى فراوان است و از آنها مى‏ خورید.(1)
خرما از نظر پزشکی بسیار با ارزش است و همانطور که اشاره شد دین مبین اسلام خرما را از جملۀ مهمترین میوه جات قرار داده است. پیامبر اسلام (ص) هم بارها از این میوه به نیکی یاد کرده اند. آن حضرت می فرمایند: بر شما باد خرمای برنی؛ چرا که خستگی را از میان می برد، در برابر سوز سرما گرمی می دهد، در برابر گرسنگی سیر می کند و در آن، هفتاد و دو باب شفاست و در روایات دیگر خرما به عنوان عامل تقویت بدن و بینایی و شنوایی و باعث نزدیکی به خدا و هضم کننده غذا برشمرده شده است.
در سیره امام رضا(ع) درباره خرما آمده است که سلیمان جعفرى می گوید: خدمت حضرت رضا(ع) رسیدم، جلو آن جناب خرماى برنى(2) بود که با کمال اشتها مشغول خوردن بود. فرمود: سلیمان بیا بخور، من جلو رفته خوردم، عرض کردم: فدایت شوم، چنین مى‏بینم که خیلى با علاقه از این خرما می خورى، فرمود: آرى، خرما را دوست دارم. عرض کردم چرا؟ فرمود: زیرا پیغمبر اکرم(ص) خرما را دوست می¬داشت، امیر المؤمنین(ع) نیز به خرما علاقه داشت، امام حسن و امام حسین(ع) نیز همین طور بودند. حضرت زین العابدین، حضرت باقر، حضرت صادق و پدرم موسى بن جعفر(ع) هم به خرما علاقه داشتند. من هم به خرما علاقه دارم، شیعیان ما نیز خرما را دوست می دارند؛ چون آنها از سرشت ما آفریده شده‏اند، ولى دشمنان ما علاقه به شراب دارند (3)
خرما میوه ی انرژی زا و سرشار از مواد حیاتی است بدین لحاظ یک میوه ی خون ساز و تقویت کننده مغز و اعصاب و اندام های مختلف بدن انسان می باشد و کالری لازم را در سوخت و ساز بدن و تلاش و فعالیت تامین میکند.بخش عمده ای از مواد تشکیل دهنده رطب را مواد قندی تشکیل می دهد که بعداز ورود به معده بلافاصله از طریق روده ها جذب بدن شده و صرف تولید انرژی می شود که این انرژی می تواند در بیشتر فعالیت های بدن کمبود انرژی راجبران کرده و به ادامه فعالیت بدن کمک نماید.
امام رضا(ع) به نقل از علی بن ابیطالب(ع) فرمود: جبرییل نزد پیامبر(ص) آمد و گفت: بر شما باد به خوردن خرمای برنی زیرا آن بهترین نوع خرمای شماست . شما را به خدا نزدیک و آتش را از شما دور می کند.(4)
همچنین از امام رضا (ع) روایت شده که به نقل از علی بن ابیطالب (ع) فرمود: برای رسول خدا (ص) هندوانه و خرما آوردند، حضرت از هر دو تناول کرد و فرمود: این هر دو پاک و گوارایند.(5)


پی نوشت ها:
1. سوره المؤمنون، آیه 19
2. در برخی منابع برنی به خرمای زاهدی ترجمه شده و در برخی منابع آمده است که برنی معرب برنیک فارسی است و به معنی نیک بار می باشد.
3. کلینى، محمد بن یعقوب، کافی، ج 6، ص 345 و 346٫
4. عیون اخبار الرضا(ع) ، ج2، ص 49 ، ح 135
5. عیون اخبار الرضا(ع) ، ج2، ص 51 ، ح 143

 منبع:قدس

211008


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین