عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۷۸۸۱
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴
يك كارشناس امور مذهبي:
يك كارشناس امور مذهبي با بيان اينكه مراسم اربعين حسيني باعث وحدت دو كشور مسلمان ايران و عراق مي‌شود، گفت: حركت زائران از ايران به عراق آن هم با پاي پياده باعث مي‌شود جوانان اين دو كشور شيعه نشين راه و نشان سيدالشهدا (ع) را همواره پيش روي خود قرار دهند.

عقیق: حجت الاسلام سيد مهدي حيدري‌منش در اين رابطه اظهار كرد: قيام امام حسين(ع) به خاطر احياء امر به معروف و نهي از منكر و زنده نگاه داشتن اسلام ناب محمدي(ص) بود. ما نيز در همين رابطه بايد اين سنت را با برپايي اعزاداري‌هاي سيد و سالار شهيدان در جهان اسلام و تشيع همواره زنده نگاه داريم. نسل جوان ما تشنه انتقال مفاهيم اسلامي و شعائر ناب حضرت سيدالشهدا(ع) است. وقتي كه پيران ما با آن شرايط جسماني خود با پاي پياده از ايران راهي كشور عراق براي زيارت بارگاه نوراني امام حسين (ع) مي‌شوند جوانان ما نيز از آنها الگو مي‌گيرند و در شرايط فعلي اين براي ما يك حركت ارزشمند است.

وي افزود: حركت نمادين زائران به سمت بارگاه امام حسين(ع) با پاي پياده و جمع شدن شيعيان در روز اربعين در كربلاي معلا براي جهان اسلام و خصوصاً شيعيان ابعاد تبليغي بسياري دارد كه البته دشمنان ما همچون وهابيون را عصباني خواهد كرد كه اين نيز به هيچ وجه مهم نيست.

رييس سابق سازمان عقيدتي سياسي نيروي انتظامي در تهران بزرگ همچنين تصريح كرد: در كشور عراق يك سنت بسيار خوب وجود دارد كه افرادي به نام «موكب» در سر راه رائران امام حسين(ع) قرار مي‌گيرند و به مسافران و زائران خدماتي را ارائه مي‌دهند. آنها معمولاً افرادي از نجف اشرف، بصره و روستاهاي نزديك كربلا هستند كه در قالب يك كار فرهنگي و خداپسندانه سعي در خدمت رساني به زائران سيدالشهدا(ع) را دارند .در سال‌هاي گذشته زائران ايراني نيز خدمات بسياري را از اين افراد دريافت كرده‌اند كه نوع برخورد ايرانيان با اين افراد و كلاً مردم مسلمان عراق مي‌تواند باعث ارائه چهره بسيار خوبي از ايرانيان در ذهن مردم عراق شود.

وي افزود: اين مراسم پياده روي در روزهاي قبل از اربعين حركتي بسيار ارزشمند است كه حتي علماي ما نيز از شهر نجف تا كربلا اقدام به انجام آن مي‌كنند البته در خصوص زائران ايراني به شرطي اين پياده روي مذهبي كار پسنديده‌اي است كه با هماهنگي ارگان‌هاي دولتي و رعايت مسائل امنيتي باشد.

اين پژوهشگر امور ديني در پايان با اشاره به اينكه وزارت كشور و ارگان‌هاي دولتي و امنيتي بايد شرايط را براي زائران ايراني كربلاي معلا در روز اربعين بيشتر و بهتر فراهم كنند خاطر نشان كرد: در سال‌هاي گذشتعه سپاه و بسيج حمايت‌هاي خوبي از زائران ايراني انجام مي‌دادند و با ارئه وسائل نقليه و امكانات رفاهي سعي در تسهيل اين سفر براي زائران را داشتند. فكر مي‌كنم در شرايط فعلي وزارت كشور نيز بايد مثل اقدامي كه در كاروان‌هاي راهيان نور انجام مي‌گيرد، براي زائران امام حسين(ع) در روز اربعين شرايط و بستري را فراهم كنند تا آنها در امنيت كامل و با خيالي آسوده رهسپار اين سفر معنوي شوند.

منبع:حج


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین