عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۵۸۱
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۲
هر كه از مريضى عيادت كند، حق تعالى بر او مَلَكى مى گمارد كه او را در قبر تا روز ورودش به محشر عيادت كند.
عقیق:برخی چيزهائى كه برای جلوگیری از وحشت قبر مفید است :

1 ـ صدقه دادن برای میّت

2 ـ خواندن دو رکعت نماز برای میّت

دو نماز مفید برای میت:
الف ـ حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود: ساعتى سخت تر از شب اول قبر بر ميت نمى گذرد پس با صدقه دادن، به مرده خود رحم كنيد و اگر چيزى نيافتى كه صدقه بدهى يكى از شما دو ركعت نماز گذارد و در ركعت اول فاتحة الكتاب را يك مرتبه بخواند و قل هو الله دو مرتبه و در ركعت دوم فاتحه را يك مرتبه ألهيكم التكاثر را ده مرتبه و بعد از سلام نماز بگويد: اَللّهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمّدٍ وَ ابعَث ثَوابَها اِلى قَبرِ ذلِكَ المَيّتِ فُلانِ بنِ فُلان پس حق تعالى همان ساعت هزار ملك به سوى قبر آن ميت مى فرستد و با هر ملكى جامه اى و حُلّه اى، و تنگى قبر او را وسعت مى دهد تا روز نفخ صور و به نمازگزار به عدد آنچه در آفتاب بر آن مى تابد حسنات مى دهد و چهل درجه مقامش را بالا مى برد.

ب ـ براى برطرف كردن وحشت قبر از ميت مستحب است نمازگزار دو ركعت نماز گزارد در ركعت اول حمد و آية الكرسى و در ركعت دوم حمد و ده مرتبه إنا أنزلناه را بخواند و چون سلام دهد بگويد:  اَللّهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمّدٍ وَ ابعَث ثَوابَها اِلى قَبرِ فُلان به جان فلان ، نام ميت را بگويد.

حكايت
شيخ ما ثقه الاسلام نورى نَوَّرَ الله مرقده در دارالسلام از استاد خود ملا فتحعلى سلطان آبادى عطر الله مضجعه نقل كرده كه فرمود: عادت من بر آن بود كه هر كس از دوستان اهل بيت عليهم السلام كه خبر فوتش را مى شنيدم در شب دفن او برايش دو ركعت نماز مى خواندم، چه ميت را بشناسم يا نشناسم و هيچ كس از كار من باخبر نبود تا آنكه روزى يكى از دوستان ، مرا در راهى ملاقات كرد و گفت : ديشب فلان شخص را كه در اين ايام وفات كرده در خواب ديدم و از آنچه بعد از مرگ بر او گذشته پرسيدم گفت : من در سختى و بلا بودم تا آنكه فلانى برايم دو ركعت نماز خواند ـ و اسم شما را برد ـ آن دو ركعت نماز، مرا از عذاب نجات داد؛ به خاطر اين احسانى كه به من كرد خدا پدرش را رحمت كند. مرحوم حاج ملا فتحعلى فرمود آن شخص از من پرسيد كه آن نماز چه نمازى بود؟ پس من، او را از كار دائمى خود براى اموات خبر دادم .

3 ـ امام باقر علیه السلام فرمودند: كسى كه ركوع نماز خود را کامل بجا آورد، گرفتار وحشت قبر نمى شود.

4 ـ هر روزى صد مرتبه بگويد: لا إله إلا اللهُ المَلِكُ الحَقُّ المُبين تا براى او امانى از فقر و از وحشت قبر باشد و به سوى خود توانگرى را بكشد و درهاى بهشت برایش باز شود.

5 ـ نماز ليلة الرغائب را بخواند؛ و من آن را در مفاتيح الجنان در اعمال شب جمعه اوّل ماه رجب ذكر كردم .

6 ـ هر كه از مريضى عيادت كند، حق تعالى بر او مَلَكى مى گمارد كه او را در قبر تا روز ورودش به محشر عيادت كند.

7 ـ  از ابوسعيد خدرى نقل شده كه گفت : شنيدم كه حضرت رسول صلى الله عليه و آله به على صلوات الله عليه مى فرمود: يا على شاد شود و مژده بده كه براى شيعه تو وقت مردن نه حسرتى است و نه وحشت قبر و نه اندوهى در روز حشر.

 

پی نوشت :
منازل الآخره/شیخ عباس قمی
منبع:جام
211008

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین